Jaki rower kupić? Dwa kółka na szczecińskie trasy

Piękna pogoda zachęca do aktywności fizycznej, a jak wiadomo: ruch to zdrowie. Co powiecie na przejażdżkę rowerową? Szczecin i jego okolice to doskonałe tereny do wycieczek plenerowych. Warto skorzystać z licznych tras, które prowadzą po ścieżkach regionu. Najpierw jednak – trzeba mieć odpowiedni jednoślad! Jaki rower kupić? Tu znajdziecie podpowiedź.

30-06-2022
Prestiż

Rower to styl życia. Zdrowy i ekologiczny! Wybierając dwa kółka – dbamy o środowisko, oszczędzamy pieniądze, poprawiamy kondycję oraz pozytywnie wpływamy na naszą psychikę. Wybierając rower, lepiej poznajemy też nasze otoczenie!

Rowerowy zawrót głowy, czyli rodzaje rowerów

Z roku na rok przybywa rodzajów jednośladów. Kiedyś królował składak, damka, później góral i BMX. Teraz dwóch kółek jest na tyle dużo, że ich zakup może być nie lada wyzwaniem. Jaki rower kupić? To zależy, jak często będziemy go używać i gdzie nim jeździć. Rowery crossowe, trekkingowe, miejskie, MTB… Który z nich wybrać?

Rower miejski, zwany też city bike, jak wskazuje nazwa, idealnie nadaje się do jazdy po mieście. Sprawnie sunie po drogach asfaltowych. To świetna alternatywa dla samochodu, tramwaju i autobusu. Jednoślad miejski to np. rower holenderski, „holenderka”.

Tam, gdzie przestają sobie radzić te stylowe dwa kółka, wjeżdża rower sportowy. Dawniej kojarzony wyłącznie z MTB (rower górski, potocznie „góral”). Można się nim przeprawić przez każdy teren. Jednak nie zawsze będzie komfortowo. Ten jednoślad nadaje się szczególnie do jazdy po naturalnym, trudnym podłożu.

 Wśród grupy sportowych dwóch kółek są rowery ATB – do jazdy w każdych warunkach. Dobre na co dzień i na turystyczne wyprawy. XC – idealne do ścigania się w terenie. DH – do zjazdów. FR – do freeridu, kolarstwa ekstremalnego. Enduro – do zaawansowanej jazdy.

 Warto wyróżnić też All Mountain – rowery ścieżkowe. To jednoślady najbardziej wszechstronne z grupy MTB. Rowery szosowe, zwane kolarzówkami. Sportowe, ale nadają się też do jazdy po asfalcie. Wśród nich są np. jednoślady idealne na dalsze odległości czy przeznaczone do wyścigów.

Poza tym, mamy też rowery trekkingowe. To turystyczne, rekreacyjne jednoślady. Dwa kółka z bagażnikiem, błotnikiem, oświetleniem. Odpowiednie do jazdy turystycznej, po drogach asfaltowych i gładkich gruntach.

 Wśród jednośladów bardzo popularne są także rowery crossowe – uniwersalne, lekkie, wszechstronne. Poza tym, mamy również rowery fitness, fatbike (do jazdy w wymagającym terenie, piasku) i popularne wśród młodzieży BMX. Warto też wspomnieć rower elektryczny (e-bike). Jednoślad wyposażony w dodatkowy akumulator wspomaga kolarza w trakcie jazdy, dzięki temu podróżowanie jest łatwiejsze.

Dynamiczna jazda, czyli napędy rowerowe

Teraz sam jednoślad nie wystarczy. Wiele osób decyduje się na usprawnienie napędu. O co chodzi? Napęd roweru to pojęcie, pod którym kryją się takie elementy jak: korba, zębatki, kaseta lub wolnobieg, łańcuch i przerzutki. To jeden z najważniejszych układów w całym pojeździe. Dziś dostępne są nie tylko klasyczne mechanizmy, ale też konstrukcje o innych sposobach funkcjonowania. Popularny jest np. napęd paskowy.

 Jedną z najważniejszych innowacji jest jednak pomoc silnika. Elektryczny napęd rowerowy! Opiera się na silniku umiejscowionym w jednej z piast lub w korbie. To pozwala na pokonywanie długich kilometrów, do tego w stałym tempie.

Czym się różni e-rower od klasycznego jednośladu? Oczywiście tym właśnie napędem, ale ten nowoczesny pojazd jest też wyposażony w akumulator i wyświetlacz. E-bike różni się również nieco od tradycyjnego roweru designem. To jednak rozwiązanie dla każdego. Rowery elektryczne cieszą się popularnością, bo zapewniają szybkie i łatwe przemieszczanie się oraz wygodę obsługi.

Okolice Szczecina na jednośladzie, czyli rowerowe szlaki turystyczne

Kiedy już wybraliśmy rower i napęd, możemy ruszać w drogę. Na przejażdżkę miejską idealna będzie holenderka, na asfaltowe drogi –  cross, a na leśne ścieżki – góral. Teraz tylko trzeba wybrać trasę. Latem warto wyruszyć na wycieczkę rowerową śladami okolicznej zieleni lub miejskich atrakcji.

Park Kasprowicza, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Bukowa – to zawsze dobre rozwiązanie. Warto wybrać się nad Jezioro Głębokie, przejechać Ścieżką Zdrowia czy odwiedzić Jezioro Szmaragdowe. Nasze miasto jest przyjazne dla rowerzystów. Mała wyprawa szlakiem historii czy architektury także może być miłą atrakcją. Polecamy Złoty Szlak lub wycieczkę Śladami Quistorpów. Poniżej 3 przykładowe trasy rowerowe (polecane przez Visit Szczecin!).

Jez. Głębokie − Odra (16 km)
Od górzystych skrajów puszczy po widowiskowe stoki Odry.
[53°28′N 14°29′E] Jez. Głębokie − − (a.) 0,5 km − Leśniczowka Biała − 2,5 km / (b.) 1,5 km − Polana Harcerska − 2 km − − Gubałówka − 1,5 km − Podbórz − 1 km − Wodozbiór − 5 km − Nehringa-pomnik − 2 km − Gocław [53°29′N 14°36′E]

Śladami Quistorpów (12 km)
Poznaj historię powstałych w XIX w. zachodnich dzielnic i terenów rekreacyjnych miasta.
[53°26′N 14°32′E] Jasne Błonia − 1 km − Bethanien − 2 km − pl. Jakuba Wujka − 1,5 km − Syrenie Stawy − 0,5 km − Arkonka [53°28′N 14°30′E] − 2,5 km − Wieża Quistorpa − 3 km − Różanka − 0,5 km − Amfiteatr − 1 km − Jasne Błonia [53°26′N 14°32′E]

Parnica − Jez. Szmaragdowe (6 km)
Magiczna trasa przy Jeziorze Szmaragdowym.
[53°24′N 14°36′E] Parnica − 1 km − Most Cłowy − 3 km − Zdroje − 1 km − Jez. Szmaragdowe − 1 km − Jez. Szmaragdowe [53°22′N 14°37′E]

 

Na koniec, warto dodać, że powstała mapa niemal wszystkich dróg rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Znajdują się tam trasy turystyczne oraz szlaki w miejscowościach. Dostępna jest tutaj: https://tiny.pl/93w35. Poza tym, powstała też nowa aplikacja dla rowerzystów („Pomorze Zachodnie”)! Prowadzi m.in. wokół Zalewu Szczecińskiego. Treści w niej zawarte dostępne są także tutaj: https://rowery.wzp.pl.

 

Życzymy szerokiej drogi i przyjemności z jazdy!

źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, aviva.pl, tabou.pl, bikesalon.pl, visitszczecin.eu, szczecin.wyborcza.pl, zdjęcia: Pexels


Przeczytaj także:

Na rowerze w Himalaje,

Rugia: wyspa zmienną bywa,

Na rower.


 

Prestiż  
Sierpień 2022