August Ludwig Most upamiętniony

Szczeciński malarz z XIX wieku doczekał się pamiątkowej tablicy. Na początku czerwca odsłonięto ją na elewacji IX Liceum Ogólnokształcącego. To w tym budynku wybitny artysta uczył rysunku przez ponad 40 lat! August Ludwig Most jest jedną z ciekawszych postaci historycznych miasta.

22-06-2022
Prestiż

Malarz urodził się i zmarł w Szczecinie. Żył w latach 1807-1883. August Ludwig Most był wybitnym twórcą lokalnym. Artysta to postać warta wspomnienia.

Nauczyciel rysunku

Malarz pochodził z rodziny rzemieślniczej. Wykształcenie artystyczne zdobył u stargardzkiego malarza Thiele’go oraz na Akademii Sztuk w Berlinie. Mieszkał przez kilka lat w Dreźnie. Później wrócił do Szczecina i pracował w Gimnazjum Mariackim (dziś budynek IX LO).

Spędził tam 40 lat jako nauczyciel rysunku. Był też autorem portretów profesorów związanych z placówką. W szkole pracował prawie do śmierci. Według legendy, umarł sprawdzając prace swoich uczniów.

Mistrz biedermeieru

Był wybitnym przedstawicielem biedermeieru, lubianego przez ówczesne mieszczaństwo. Spośród dzieł Mosta niezwykle cenne są widoki Szczecina, liczne portrety i szkice pyrzyckie. Wiele prac zaginęło podczas II wojny światowej. Dorobek jego twórczości to około 280 obrazów oraz sporo rysunków i szkiców.

Namalował m.in. widok zamku od strony północnej, pejzaże miasta od strony Łasztowni, sceny budowy statków, budowle Szczecina. Był też autorem licznych portretów.

Szanowany szczecinianin

Wybitny malarz zasiadał w zarządzie Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki. Zaliczał się do elity Szczecina. Był osobą szanowaną, poważaną i popularną. Tworzył artystyczny oraz kulturalny charakter naszego miasta. Lubił podróżować i utrwalać na płótnie to, co zobaczył. Przewędrował okolice Szczecina oraz wybrzeże Bałtyku.

Pracowity, utalentowany, spostrzegawczy. Odnosił sukcesy w życiu zawodowym, ale prywatnie nie zawsze los mu sprzyjał. Stracił kilkoro dzieci i pierwszą żonę. Zmarło mu też dziecko z kolejnego małżeństwa.

Warto zaznaczyć, że był cenionym portrecistą. Prace artysty zdobiły wnętrza szczecińskie, jak i pomorskie. Wśród nabywców jego obrazów był nawet sam król pruski! Chętnie po jego sztukę sięgali bogaci mieszczanie oraz arystokracja (m.in. księżna Elżbieta Brunszwicka).

 

Dziś kilkanaście obrazów Mosta znajduje się w kolekcji szczecińskiego Muzeum Narodowego. Tablicę pamiątkową na IX LO artysta zawdzięcza inicjatywie Klubu Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej.

kw/ źródła: encyklopedia.szczecin.pl, wikipedia.org, muzeum.szczecin.pl, 24kurier.pl, zdjęcia: Wikipedia, Pomeranica


Skwer Rodziny Quistorpów


 

Prestiż  
Sierpień 2022