Gdzie tańsze zakupy?

Każdy z nas chciałby płacić za zakupy spożywcze jak najmniej. Faktem jest, iż tygodniowo zostawiamy w marketach nawet 400 zł, dlatego warto pomyśleć nad tym, jak zredukować tak wysokie wydatki. W praktyce musimy wybierać pomiędzy sklepami, w których robimy zakupy. Do wyboru mamy hipermarkety oraz małe dyskonty. Gdzie znajdziemy niższe ceny?

10-01-2022
Prestiż

Duży wybór, nie zawsze drożej

Na początek warto zastanowić się, skąd w ogóle bierze się cena danego produktu w supermarkecie czy dyskoncie. Otóż bardzo duży wpływ na jej kształtowanie ma marża, jaką nakłada konkretna placówka. Jest to czysty zysk, jaki osiąga ze sprzedaży towaru. Nie ma tutaj znaczenia, czy mowa o małym sklepiku, czy też hipermarkecie - każdy z nich musi bowiem na siebie zarobić. Im wyższa marża, tym więcej za dany produkt zapłaci klient. Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że tanio jest w hipermarketach. Odkąd jednak na rynku pojawiły się dyskonty, okazało się, że to one proponują swoim klientom niższe ceny. Pomimo tego, klienci nie przestali odwiedzać hipermarketów. Wszystko przez ogromny wybór produktów, które są w nich dostępne. Dodatkowo bardzo wiele hipermarketów posiada marki własne, których produkty są nieco tańsze. Co więcej, klienci hipermarketów mogą liczyć na różnego rodzaju dodatkowe promocje, na przykład dlatego, że data ważności danych produktów dobiega już końca. Pełnowartościowe towary kupimy wtedy nawet o połowę taniej. W dyskontach zwykle nie aż tak wielu przecenionych produktów, które należy spożyć w ciągu kilku dni. Powodem jest fakt, iż bardzo szybko się one wyprzedają, dlatego w praktyce nie ma czego przeceniać.

Liczne promocje

Dyskonty kuszą przede wszystkim osoby, które nie lubią zgiełku hipermarketów. Z drugiej zaś strony ich klientami są często ci, którzy mają nieco ograniczony budżet zakupowy. Faktem jest, że ceny podstawowych produktów żywnościowych często są o wiele niższe w dyskontach, niż w hipermarketach. Co więcej, dyskonty organizują dla swoich klientów różnego rodzaju akcje promocyjne, dzięki którym możemy kupować jeszcze taniej. Niemal każdy dyskont wydaje własną gazetkę, w której umieszcza produkty przecenione nawet o połowę. Gazetki te aktualne są jednak kilka dni, maksymalnie tydzień, tak jak na przykład aktualna gazetka netto. W dyskontach coraz częściej kupimy nie tylko żywność, ale również odzież, zabawki, artykuły piśmiennicze czy nawet elektronikę. Coraz więcej z nich zaczyna wprowadzać marki własne, których produkty są jeszcze tańsze. Minusem dyskontów jest fakt, iż ich oferta produktowa jest znacznie ograniczona, w porównaniu na przykład do hipermarketów. Niestety, w małych powierzchniowo sklepach nie można pomieścić zbyt wielu artykułów spożywczych. Z tego też powodu wiele osób twierdzi, że nie jest w stanie kupić potrzebnych produktów na cały tydzień jedynie w dyskoncie. Tymczasem jeżdżenie od sklepu do sklepu, aby nabyć wszystkie potrzebne produkty, jest bardzo męczące i czasochłonne. Warto więc znaleźć sklep, w którym dostępne będzie wszystko, co potrzebujemy. 

Prestiż  
Kwiecień 2022