Puszcze Szczecińskie: 3 najpiękniejsze lasy okolicy

Coraz cieplejsze dni sprzyjają spędzaniu czasu na łonie natury. Warto więc skorzystać z przyjemnej pogody i wybrać się do lasu. Pobyt w otoczeniu przyrody to świetny relaks. W okolicy znajduje się zaś wiele pięknych, ciekawych miejsc. Na szczególną uwagę zasługują zielone zakątki, które skrywają Puszcze Szczecińskie.

02-06-2021
Prestiż

Jeśli macie ochotę na długą przechadzkę, ciekawą wycieczkę lub zastanawiacie się, co robić w weekend – mamy kilka propozycji. Gdzie wybrać się na spacer do lasu? Podpowiadamy. Puszcze Szczecińskie obfitują w niezwykle ciekawe miejsca.

 Las na zdrowie i pogodę ducha

Warto w miarę możliwości spędzać czas na świeżym powietrzu. Najlepiej w lesie. Tam najpełniej można skorzystać z uroków zieleni. W lesie można pospacerować, pobiegać, zorganizować rodzinną zabawę. Przejść się szlakami turystycznymi i ścieżkami dydaktycznymi. Wziąć udział w geocachingu, orienteeringu lub spróbować uzdrawiającej mocy leśnej kąpieli.

Długi spacer wśród natury może bowiem pozytywnie działać na układ odpornościowy, obniżać  poziom stresu w organizmie, pobudzać kreatywność. Wystarczą zaledwie dwie godziny w lesie, by zauważyć dobroczynny wpływ przyrody na człowieka!

Spacer w Szczecinie i okolicy

Zielone okolice Szczecina słyną z bogatej fauny i flory. W skład kompleksu leśnego „Puszcze Szczecińskie” wchodzą: Puszcza Bukowa, część Puszczy Goleniowskiej i Puszczy Wkrzańskiej oraz obszar Międzyodrza. Te przestrzenie zielone pełnią funkcje wypoczynkowe, rekreacyjne oraz sportowe. Znajdują się tam liczne parki, użytki ekologiczne oraz pomniki przyrody. W lasach są wyznaczone ciekawe ścieżki i trasy do spacerowania, a także polany piknikowe.

Puszcza Bukowa

 Puszcza Bukowa, zwana też Knieją Bukową, znajduje się przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina, na Wzgórzach Bukowych. Wyróżniają ją piękne lasy liściaste i zróżnicowana rzeźba terenu. Tutaj znajdują się malownicze jeziora, np. Binowskie. Największą ciekawostką puszczy jest jednak słynny akwen zlokalizowany w Zdrojach. To niezwykłej barwy Jezioro Szmaragdowe, które powstało w miejscu zalanej w 1925 roku przez wody podziemne kopalni wapieni kredowych. 

W granicach kniei znajdują się też ciekawe rezerwaty przyrody (np. Źródliskowa Buczyna, Lisi Potok) i pomniki przyrody (Lipa Św. Ottona, Dąb Frater, Głaz Kołyska), punkty widokowe (Wzgórze Akademicie, Wzgórze Bombardierów). Przez leśny teren przechodzą liczne szlaki turystyczne. Knieja skrywa też wiele miejsc tajemniczych, np. pogańskie miejsce kultu i wioskę dla nietoperzy. Na skraju Puszczy Bukowej, w gminie Stare Czarnowo, znajduje się zaś wyjątkowe arboretum. Ogród dendrologiczny w Glinnej słynnie z bogatej kolekcji drzew i krzewów z całego świata, jego największą dumą są azalie i rododendrony.

Puszcza Wkrzańska

Puszcza Wkrzańska położona jest w Niemczech i w Polsce, u nas w powiecie polickim oraz częściowo w Szczecinie. Najcenniejszym ze względów przyrodniczych miejscem tego leśnego terenu jest Rezerwat Świdwie. Mieszka w nim wiele ptaków, znajduje się  jezioro i dwie stacje ornitologiczne. Rezerwat ten wpisano do Międzynarodowej Konwencji RAMSAR jako jeden z ważniejszych obszarów wodno-błotnych w skali światowej.

W granicach puszczy znajduje się m.in. popularny Park Kasprowicza i Park Leśny Arkoński. Na jego terenie znajdują zaś się m.in. kąpielisko Arkonka, Wieża Quistropa, Syrenie Stawy, jez. Głębokie oraz Goplana. Jedną z urokliwszych części Lasu Arkońskiego jest Dolina Siedmiu Młynów. Miejsce znajduje się pomiędzy osiedlami Głębokie i Osów. Przez dolinę przebiegają liczne szlaki turystyczne, które spotykają się na Polanie Harcerskiej. Przez Puszczę Wkrzańską porośnięta jest również część malowniczych Wzniesień Szczecińskich: Wzgórza Warszewskie. Ich wierzchołki stanowią doskonałe punkty widokowe na okoliczną panoramę, a najwyższe wzniesienie to Wielecka Góra.

Puszcza Goleniowska

Puszcza Goleniowska położona jest na wschód od jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Leży głównie na terenie powiatu goleniowskiego, obrzeża należą do powiatów kamieńskiego, stargardzkiego oraz Szczecina. Rosną w niej w większości drzewa iglaste. Aktywny odpoczynek ułatwiają tu oznakowane szlaki piesze, konne i rowerowe. Istnieje tutaj wiele obszarów cennych przyrodniczo, np. rezerwat „Olszanka”. Przez puszczę przepływają m.in. rzeki Płonia i Ina. To tu znajduje się Jezioro Szczucze.

Ciekawostką jest fakt, że ten leśny zakątek przez stulecia służył głównie jako teren polowań książąt pomorskich. W Dąbiu mieli oni swoją rezydencję myśliwską. W Kliniskach Wielkich rośnie zaś 450-letnia lipa „Anna”, pod którą, według legend, odpoczywała księżna pomorska, żona Bogusława X – Anna Jagiellonka. Puszcza Goleniowska to również jedno z najważniejszych w Polsce miejsc występowania orła bielika. Las charakteryzuje się interesującą przyrodą, na jego terenie wyróżniono między innymi kilka obszarów Natura 2000. Puszcza Goleniowska jest rajem dla grzybiarzy i zbieraczy jagód.

Inne, leśne okolice

Nie sposób  wymienić wszystkich ciekawych miejsc. Koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć jedno. Ciekawą osobliwością przyrodniczą okolic Szczecina jest Krzywy Las koło Gryfina. Znajduje się w pobliskim Nowym Czarnowie, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra”. Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic.

Obszar ten zyskał popularność ze względu na rosnące w tym miejscu zdeformowane sosny zwyczajne. Las ten powstał prawdopodobnie na skutek celowej działalności człowieka, hodującego krzywe drzewa do celów użytecznych. Wśród wielu głosów próbujących wytłumaczyć to dziwne i tajemnicze zjawisko nie brakuje jednak i tych, które skłonne są dopatrywać się tu działalności sił nadprzyrodzonych.

zdjęcia: Pixabay, trzebiez.szczecin.lasy.gov.pl, visitszczecin.eu


Jeziora, kąpieliska i plaże blisko Szczecina


 

Prestiż  
Styczeń 2022