Jeziora, kąpieliska i plaże blisko Szczecina

Zbliża się czas plażowania, kąpieli wodnych i słonecznych, a także małych oraz dużych podróży. Chcąc dojechać ze Szczecina nad morze samochodem, musimy być jednak przygotowani na pokonanie około stu kilometrów. Bałtyk to ogromna atrakcja, ale w pobliżu także można wypocząć nad wodą. A może zamiast morza wybrać się nad jezioro lub zalew? Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji idealnych na weekend lub jednodniową wycieczkę.

28-05-2021
Prestiż

Gdzie nad wodę w okolicy Szczecina? Co zamiast morza? Gdzie jechać nad jezioro? Jeśli właśnie zadajecie sobie choć jedno z tych pytań – służymy pomocą. Liczne jeziora i plaże blisko Szczecina sprawiają, że każdy znajdzie niedaleko coś dla siebie.

Kąpieliska w Szczecinie i okolicy

Szczecin oferuje wiele atrakcji nad wodą. Głębokie, Dziewoklicz, Arkonka i Dąbie to najbardziej znane kąpieliska naszego miasta. Poza odpoczynkiem nad wodą, oferują wiele różnych atrakcji. Baseny, zjeżdżalnie, boiska, place zabaw, miejsca dla wędkarzy lub na grilla… Dla każdego coś dobrego.

Kiedy jednak znudzą się nam najbliższe kąpieliska i jeziora, warto poszukać ciekawych miejsc poza miastem. Tutaj znajdziecie zarówno punkty nad wodą, które są znane, lubiane i popularne, jak też lokalizacje nieco bardziej spokojne, ciche oraz cieszące się mniejszym zainteresowaniem.

Wypoczynek nad wodą: blisko oraz ciekawie

W regionie znajduje się wiele atrakcyjnych i malowniczych miejscowości nad zalewami oraz jeziorami. Można tam zażywać kąpieli wodnych oraz słonecznych. Zapewniają ładne plaże, a często to także miejsca ciekawe przyrodniczo lub historycznie. Można tam wypocząć z rodziną, spędzić miło czas ze znajomymi, wybrać się na spacer nad brzegiem z ukochaną osobą, a także dowiedzieć nieco więcej o regionie. Nie sposób napisać o wszystkich ciekawych jeziorach i plażach niedaleko Szczecina, ale warto wymienić choć kilka.

Jezioro Binowskie, Binowo

Jezioro to położone jest w południowo-zachodniej części Puszczy Bukowej. Leży na terenie gminy Stare Czarnowo. Zbiornik usytuowany jest na zachodnich obrzeżach wsi Binowo. Jezioro to dość płytki akwen, w którym żyje wiele gatunków roślin i zwierząt. Miejsce słynie z bogatej fauny oraz flory. Dawniej posiadało idealnie czystą wodę, chciano tu nawet stworzyć rezerwat przyrody. Dziś wciąż lubią je wędkarze, a okolica sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, uprawianiu sportów oraz organizacji różnych spotkań nad wodą.

 Wokół jeziora można znaleźć ciekawe szlaki turystyczne w kierunku Szczecina, Gryfina i Chlebowa. Od zachodniej strony znajduje się miejsce biwakowe, zaś od północnej ośrodki wypoczynkowe. W Binowie jest też plaża oraz pomost pływający. W ramach aktywnego wypoczynku można skorzystać z ofert kompleksu golfowego, a także niedalekiej stadniny koni. W pobliżu wsi znajdują się liczne punkty widokowe oraz kilka zabytków.

Jezioro Miedwie, Morzyczyn i Zieleniewo

Akwen znajduje się na Równinie Pyrzyckiej. Miedwie jest jednym z największych jezior w województwie zachodniopomorskim. Wody te zamieszkuje wiele gatunków ryb, to także ostoja ptactwa wodnego. Przez Miedwie przepływa rzeka Płonia. W okolicach Żelewa znajduje się zaś ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Szczecina. Na północnych brzegach, w miejscowościach Morzyczyn i Zieleniewo, skupia się największy potencjał turystyczny miejsca.

 Znajduje się tam promenada, pomosty, molo, punkty widokowe, ławki, aleje spacerowe, skatepark, plac zabaw dla dzieci, boisko, stoły do ping-ponga oraz amfiteatr. Muszla koncertowa ma kształt wyłaniającego się z wody żagla. Poza tym, znajdują się tu także przystanie żeglarskie, port oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nad jeziorem znajdują liczne ośrodki wypoczynkowe oraz kąpieliska. W pobliżu znajduje się kilka ciekawych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Z Miedwiem związanych jest też mnóstwo lokalnych legend.

Jezioro Dąbie, Lubczyna

Dąbie to największe jezioro w województwie zachodniopomorskim, znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków „Dolina Dolnej Odry”. Zlokalizowanych jest nad nim kilka obiektów żeglarskich. Nad jeziorem położona jest nie tylko część Szczecina, ale też dwie miejscowości powiatu goleniowskiego, Bystra i Lubczyna. Ta ostatnia miejscowość jest bardzo stara, co ciekawe miał tu swoją letnią rezydencję jeden z książąt pomorskich, Barnim I.

Wieś jest licznie odwiedzana ze względu na walory turystyczne. Nad jeziorem znajduje się piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem i przebieralniami. Obok mieści się port jachtowy, przystań, wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz baza sekcji żeglarskiej Goleniowskiego Młodzieżowego Domu Sportu. W Lubczynie kończy się też szlak kajakowy „Meandry Iny” prowadzący z Goleniowa Iną i Odrą. W północnej części wsi utworzono ewangelickie lapidarium, będące miejscem pamięci dla żyjących tu wcześniej Niemców.

Inne: kąpieliska, jeziora i plaże blisko Szczecina

Wartą uwagi miejscowością z kąpieliskiem jest również Trzebież nad Zalewem Szczecińskim. Wieś znajduje się na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Zlokalizowana jest u ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego. To lubiany ośrodek wypoczynkowy. Trzebież to idealne miejsce na odpoczynek z rodziną. Kompleks rekreacyjno-plażowy nad zalewem oferuje wiele atrakcji. Strzeżona plaża, długa promenada, wypożyczalnia sprzętów wodnych, wieża widokowa, boiska, place zabaw, marina i liczne punkty gastronomiczne… Przez wieś oraz okolice prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Nad Zalewem Szczecińskim warto również odwiedzić malownicze Nowe Warpno z plażą, promenadą i wieżą widokową. Miasteczko słynie nie tylko z pięknych krajobrazów nad wodą, ale też architektury pełnej zabytków, w tym domów szachulcowych.

Inne ciekawe miejscowości nad wodą to m.in. Bartoszewo, Wełtyń, Steklno oraz Banie, a także dalsze, ale równie interesujące: Stepnica, Moryń, Ińsko, Golczewo i Wapnica. Które kąpieliska, plaże oraz jeziora lubicie najbardziej? Zachęcamy do wycieczek po regionie – niedługo kolejny tekst w tej tematyce.

foto: Pomorze Zachodnie Travel, Nadleśnictwo Gryfino, Gmina Kobylanka


3 ciekawe punkty widokowe na Pomorzu Zachodnim


 

Prestiż  
Styczeń 2022