Brąz dla Pogoni czyli podsumowanie sezonu

Kampania 2020/2021 dobiegła końca. Pogoń Szczecin osiągnęła wynik, którego nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści, a także analitycy zakładów bukmacherskich. W kolejnym sezonie Portowcy będą reprezentować Polskę w europejskich pucharach, a konkretnie w Lidze Konferencji, ponieważ zajęli 3 pozycję w tabeli. Jaki był to sezon dla Pogoni?

21-05-2021
Prestiż

Kampania 2020/2021 dobiegła końca. Pogoń Szczecin osiągnęła wynik, którego nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści, a także analitycy zakładów bukmacherskich. W kolejnym sezonie Portowcy będą reprezentować Polskę w europejskich pucharach, a konkretnie w Lidze Konferencji, ponieważ zajęli 3 pozycję w tabeli. Jaki był to sezon dla Pogoni?

Powyżej oczekiwań

Pogoń Szczecin udanie rozpoczęła rozgrywki, jednak długimi fragmentami tego sezonu – eksperci, a także kibice brali poprawkę, że sytuacja szybko może wrócić do normy. Portowcy w poprzednich latach przyzwyczaili fanów, że udanie kończyli sezon zasadniczy, aby później totalnie odpuścić rozgrywki po podziale tabeli. Tym razem reforma Ekstraklasy, która skróciła zmagania o siedem spotkań, pozytywnie wpłynęła na wyniki tego zespołu.

Pogoń Szczecin przed sezonem dokonała kilku ciekawych ruchów transferowych jak chociażby pozyskanie Michała Kucharczyka. Mimo to zakłady bukmacherskie wyżej szacowały szanse innych drużyn, takich jak chociażby Lech Poznań czy Piast Gliwice, które mocno rozczarowały w tej kampanii.

Trzecią pozycję Pogoni na koniec rozgrywek trzeba określić jako wynik powyżej oczekiwań, chociaż mógł pozostać mały niedosyt, ponieważ Portowcy długimi fragmentami sezonu oscylowali w granicach 1 i 2 pozycji, a ostatecznie dali się wyprzedzić drużynie Rakowa.

Jak Pogoń radziła sobie na swoim boisku?

Portowcy w obecnej kampanii, podobnie jak inne zespoły, przez większą część czasu nie mogli liczyć na wsparcie kibiców, jednak w teorii była to dobra wiadomość dla tego klubu, ponieważ mogli w spokoju pracować nad budową stadionu, a rywale nie mieli nad nimi handicapu.

Pogoń Szczecin w meczach domowych uplasowała się na trzeciej pozycji, lepszy wynik w całej stawce osiągnęły tylko drużyny Legii Warszawa, a także Rakowa Częstochowa. Warto jednak podkreślić, że Portowcy stracili zaledwie 8 goli w 15 meczach na swoim boisku – spory udział w tym miał bramkarz Pogoni, czyli Dante Stipica. Został on wybrany najlepszym bramkarzem sezonu 2020/2021!

8 straconych goli u siebie, to bezapelacyjnie najlepszy wynik w całej stawce. Żadna inna drużyna nie mogła się pochwalić tak dobrą grą w obronie, która można śmiało powiedzieć, doprowadziła Pogoń do podium w obecnej kampanii.

Lekkim minusem można określić skuteczność tej drużyny, ponieważ 17 bramek w 15 meczach domowych szału nie robi. Wystarczy wspomnieć, że najgorsza ekipa domowa, czyli Wisła Kraków zaliczyła więcej trafień przed swoimi trybunami.

 Pogoń Szczecin u siebie:

 • Pogoń Szczecin nie wygrała żadnego z dwóch ostatnich meczów ligowych na swoim boisku.
 • Portowcy zakończyli ligę porażką w domowym starciu z Rakowem Częstochowa.
 • Pogoń Szczecin zajęła trzecią pozycję w klasyfikacji meczów domowych.
 • Portowcy w 15 meczach domowych wywalczyli 29 punktów.
 • Tylko Raków Częstochowa i Legia Warszawa wywalczyły więcej punktów na swoim boisku.
 • Pogoń Szczecin miała najlepszą defensywę w klasyfikacji meczów domowych.
 • Pogoń Szczecin straciła 8 bramek w 15 meczach domowych.
 • Portowcy zdobyli 17 goli w 15 spotkaniach na swoim boisku.

Pogoń Szczecin – mecze wyjazdowe okazały się decydujące?

Statystyki obecnej kampanii wskazują, że w porównaniu z przeszłością – o wiele więcej punktów zdobywały drużyny przyjezdne. Pogoń Szczecin nie wpisała się jednak w tę narrację, ponieważ w delegacjach wywalczyła sześć punktów mniej. Co prawda tutaj również ukończyła rozgrywki na 3 miejscu, jednak to właśnie spora strata do Legii i Rakowa w meczach wyjazdowych – wpłynęła na ostateczną pozycję tego zespołu. Jeśli graliby na wyjazdach, chociaż tak dobrze, jak u siebie, to śmiało do ostatniej kolejki mogliby walczyć o tytuł.

Pogoń zdobyła więcej bramek w wyjazdowych rywalizacjach obecnej kampanii, jednak również grała gorzej w defensywie, co widać na podstawie statystyk. Baczną uwagę na to zwracali analitycy zakładów sportowych, co odbijało się w kursach. Portowcy 15 razy wyjmowali piłkę z siatki w 15 delegacjach, czyli średnio raz na spotkanie. W delegacjach z udziałem tego zespołu można było śmiało korzystać z zakładów bukmacherskich na gola rywali. Mimo wszystko trzeba jednak zaznaczyć, że sporą część z tego dorobku uzbierali w spotkaniu wyjazdowym z Legią.

Pogoń Szczecin na wyjazdach:

 • Portowcy w klasyfikacji meczów wyjazdowych również zajęli trzecią pozycję.
 • Raków Częstochowa i Legia Warszawa to drużyny, które wywalczyły więcej punktów od Pogoni Szczecin w meczach wyjazdowych.
 • Pogoń Szczecin uzbierała 23 punkty w 15 ligowych delegacjach.
 • Portowcy stracili 15 bramek w 15 meczach wyjazdowych.
 • Pogoń Szczecin zdobyła 19 bramek w ligowych delegacjach.
 • Pogoń Szczecin wygrała tylko 1 z 4 ostatnich meczów wyjazdowych w Ekstraklasie.
 • Portowcy zdobyli aż 11 punktów mniej w meczach wyjazdowych od Mistrza Polski.

Zakłady bukmacherskie – walka o mistrza w nowym sezonie?

Pogoń Szczecin z pewnością zyskała uznanie kibiców, po takiej kampanii, jaką rozegrali w tym sezonie, jednak nie będzie głównym kandydatem do walki o mistrzostwo, a nawet europejskie puchary. Zdecydowanie wyżej stoją na ten moment szanse, takich drużyn, jak Legia Warszawa, która jest pewniaczkiem zdaniem analityków zakładów bukmacherskich. Tak niskiego kursu w zakładach długoterminowych na mistrza Polski nie widziałem już dawno.

Na kolejnej pozycji uplasował się Lech Poznań, jednak ta drużyna jest sporą zagadką i wiele będzie zależało od ruchów transferowych, które zostaną poczynione przy Bułgarskiej.

Pogoń w przewidywaniach zakładów bukmacherskich jest wysoko, ale ustępuje jeszcze ekipie Rakowa Częstochowa, który jest idealnym przykładem – jak poprawnie budować klub. Zapowiada się bardzo ciekawy sezon, a pełną ofertę zakładów sportowych na Ekstraklasę, w tym długoterminowych typów znajdziesz na stronie, takiej jak Superbet.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Mateusz Nowak – redaktor Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

 

 

 

Prestiż  
Styczeń 2022