3 ciekawe punkty widokowe na Pomorzu Zachodnim

Co ciekawego jest do zobaczenia w okolicy? Gdzie warto wybrać się w weekend? Może macie ochotę spojrzeć na region z lotu ptaka? Punkty widokowe umożliwiają podziwianie rozległych panoram miast, oglądanie krajobrazów z szerszej perspektywy lub też obserwację przyrody. Wieże, tarasy, latarnie, wysokie budynki... W naszym regionie powstaje coraz więcej miejsc widokowych. Oto 3 ciekawe propozycje, o których ostatnio jest głośno.

21-05-2021
Prestiż

Zachęcamy do lektury małego zestawienia miejsc, z których rozpościerają się panoramy naprawdę robiące wrażenie. Często tuż za rogiem czekają na nas niezwykłe widoki. Wystarczy tylko ruszyć w drogę! Poniżej znajdziecie 3 ciekawe punkty widokowe na Pomorzu Zachodnim – nowe, odświeżone i coraz bardziej popularne.

Punkty widokowe na Pomorzu Zachodnim: nowe i po remoncie

Punkty widokowe są rozsiane po całym regionie. Wiele osób ma swoje ulubione. Polany Widokowa i Słoneczna w pobliżu Jeziora Szmaragdowego w Szczecinie, wzgórze widokowe Zielonka w Lubinie, Kawcza Góra w Międzyzdrojach i pobliska Góra Gosań, wieża w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy, taras widokowy w Trzęsaczu, latarnia morska w Świnoujściu, wieża widokowa w Ińsku… To wszystko ciekawe miejsca. Znane i lubiane. Warto więc przyjrzeć się innym, nowym oraz odświeżonym po remoncie punktom.

Taras widokowy w Widuchowej

Taras w Widuchowej to jedna z nowszych atrakcji województwa zachodniopomorskiego. Miejsce znajduje się na szczycie Góry Słowiańskiej, zlokalizowanej 72 m n.p.m. Z nowoczesnego tarasu widokowego można podziwiać piękno Doliny Dolnej Odry, w tym: rzadkie gatunki ptaków i roślin. Warto jednak odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na malowniczą panoramę zachodniopomorskiej przyrody, ale też nietypową konstrukcję platformy widokowej.

Dziesięciometrowa budowla z drewna i stali wyglądem przypomina pierścień. Platforma składa się z dwóch poziomów. Na dole znajduje się część wypoczynkowa z miejscami do siedzenia, a na górze – punkt widokowy. Na szczyt prowadzą dwa biegi schodów. Jakiś czas temu platforma ta została okrzyknięta najpiękniejszym tarasem widokowym na Pomorzu Zachodnim. Obecnie ma jednak sporą konkurencję.

Most Siekierki – Neurüdnitz

 Miejsce to jest bardzo ciekawą pamiątką historyczną, a teraz stanie się też świetną atrakcją turystyczną regionu łączącą Polskę i Niemcy. Obiekt jest wspaniałym punktem widokowym na rozlewiska Odry. Budowla powstała w XIX wieku jako most kolejowy, a podczas II wojny światowej została wysadzona przez wojsko niemieckie. Później most odbudowano, ale przez dziesiątki lat nie był eksploatowany. Teraz obiekt wraca do użytku, choć w turystycznej formie. Niedawno zakończono przebudowę mostu po polskiej stronie. Powstała tam ścieżka pieszo-rowerowa, miejsce odpoczynku dla turystów i zadaszona platforma widokowa, której lokalizacja sprawia, że pełni ona również formę bramy powitalnej dla turystów ze strony niemieckiej.

W okolicy pojawiły się też ławki, stojaki i pulpity edukacyjne, a wszystko znajduje się w malowniczej scenerii zachodniopomorskiej przyrody. Most w Siekierkach zlokalizowany jest bowiem na terenie parku krajobrazowego.

Wieża widokowa w Cedyni

Wieża od lat jest jednym z najbardziej znanych punktów widokowych regionu. Zabytkowy obiekt powstał w 1895 roku jako pomnik wojenny. Później przez lata stanowił ważny punkt obserwacyjny. W latach 50. ubiegłego wieku wieża została udostępniona do zwiedzania. Ma 14 m wysokości i 4 kondygnacje. Z wieży widoczna jest cała panorama miasta i okolic. Można stamtąd obserwować m.in. Żuławy Cedyńskie, poza tym nie tylko polską, ale również niemiecką ziemię. Niedawno przeprowadzono rewitalizację obiektu. Po remoncie historyczna budowla wygląda jak nowa.

Górująca nad miastem wieża jest widoczna z daleka i stanowi jeden z ładniejszych, charakterystycznych akcentów pobliskiego krajobrazu. Od niedawna: ma nową elewację, a w nocy jest oświetlona, dzięki czemu ładnie prezentuje się również po zmierzchu. Przylegający do obiektu teren został zaś uporządkowany oraz wzbogacony o elementy małej architektury.

 

Które ciekawe punkty widokowe na Pomorzu Zachodnim zamierzacie odwiedzić w najbliższym czasie? Zachęcamy do podróżowania po regionie – więcej w tym temacie już niedługo.

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miejski w Cedyni


Spacer z filmowym tłem


 

Prestiż  
Styczeń 2022