Bartoszewski patronem mostu

Most w Siekierkach ma mieć szczególnego patrona. Pomorze Zachodnie chce w ten sposób uhonorować zmarłego kilka lat temu Władysława Bartoszewskiego. Jego imię nadane historycznej budowli ma być symbolem polsko-niemieckiego pojednania. Taką propozycję złożył niemieckiej stronie marszałek Olgierd Geblewicz.

20-05-2021
Prestiż

Niedawno zakończono przebudowę mostu Siekierki – Neurüdnitz po polskiej stronie, a temat nazwy budowli budzi coraz większe zainteresowanie. Tym bardziej, że do sejmu trafił projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego.

Władysław Bartoszewski patronem mostu nad Odrą

Władysław Bartoszewski był historykiem, publicystą, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, politykiem oraz dyplomatą. Przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz, był oficerem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie bardzo mocno angażował się w działalność polityczną oraz społeczną.

Jako ministra spraw zagranicznych RP ceniono go szczególnie za zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego. Mimo tragicznej przeszłości, dążył do odbudowy relacji między państwami. Działał na rzecz integracji europejskiej. Był autorem wielu książek i artykułów. Otrzymał też liczne odznaczenie oraz wyróżnienia, w tym – Order Orła Białego. Jego słynne motto (i tytuł jednej z książek) brzmiało: „Warto być przyzwoitym”. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin profesora.

Most Siekierki – Neurüdnitz już otwarty

Most Siekierki – Neurüdnitz został zbudowany w XIX wieku jako most kolejowy. Budowla uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, wysadzona przez wycofujące się wojsko niemieckie. Później, most odbudowano, ale nie kursowały po nim pociągi. Przez dziesiątki lat nie był eksploatowany. W XXI wieku zaczęto czynić starania, by obiekt był ponownie wykorzystany. W 2018 roku postanowiono, że most stanie się ścieżką pieszo-rowerową.

Dziś most między miejscowościami Siekierki i Neurüdnitz jest nie tylko znakiem historii, ale staje się właśnie turystyczną atrakcją. Powstała tam ścieżka pieszo-rowerowa, miejsce odpoczynku dla turystów i platforma widokowa. Po polskiej stronie prace się już zakończyły, a niemiecka część inwestycji ma być gotowa w przyszłym roku. – Widoki są wspaniałe, a nowa funkcja mostu przyciągnie wielu miłośników aktywnego wypoczynku –  mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wikipedia


Nie tylko nad morze


 

Prestiż  
Styczeń 2022