Hortiterapia w szpitalu „Zdroje”

Już niedługo pacjenci ze szpitala „Zdroje” będą mogli doświadczyć leczniczej mocy ogrodów. To pierwsza taka inicjatywa w regionie. Przy Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Ogólnym powstaje niezwykły zielony zakątek. Terapeutyczny ogród pielęgnować będą sami pacjenci. Nie od dziś wiadomo przecież, że natura ma uzdrawiającą moc!

19-05-2021
Prestiż

Specjalny zielony zakątek to element oryginalnej formy terapii. Wykorzystuje ona pozytywny wpływ przyrody na człowieka. Hortiterapia w szpitalu „Zdroje” to odpowiedź na potrzeby współczesnych ludzi, którzy coraz bardziej potrzebują kontaktu z zielenią.

Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza

Hortiterapia to metoda terapii wykorzystująca ogrody w pracy z pacjentami. Poprawia nastrój, łagodzi lęki, pobudza zmysły, inspiruje, poprawia komunikację oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Ogrodoterapia ma też wiele innych zalet. Dobroczynne działanie zieleni było znane już w starożytności, w XVIII zaczęto szczegółowo badać wpływ roślin na samopoczucie ludzi. W literaturze od dawna pojawia się ten wątek, a jednym z tego przykładów jest książka „Elizabeth i jej ogród”, związanej z Pomorzem Zachodnim Elizabeth von Arnim. Pierwszy program ogrodoterapii dla pacjentów opracowano zaś na początku XX wieku.

„Od lat jest znana i z powodzeniem stosowana na zachodzie. Mogą z niej korzystać osoby z różnych grup wiekowych, z różnymi zaburzeniami i deficytami, głównie psychicznymi. Hortiterapia jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych form leczenia i terapii pacjentów”: czytamy na profilu facebookowym Szpital Zdroje Szczecin. To aktywna praca w ogrodzie, ale nie tylko – pomaga także tym, którzy nie opuszczają ścian oddziału. Już sam widok na zielony zakątek pomaga.

Ogród tworzony wspólnie

Dzięki środkom przekazanym z budżetu województwa zachodniopomorskiego w szpitalu już zaaranżowano i przygotowano teren pod nasadzenia. Potrzebne są jednak rośliny, do stworzenia odpowiednich kompozycji. Szpital nie może zakupić ich ze środków własnych. Dlatego w imieniu pacjentów oraz zespołu pracowników zwraca się z prośbą do osób, które chciałyby wesprzeć tę inicjatywę. Szpital dysponuje wstępnym projektem zagospodarowania terenu, jednak ostateczny wygląd ogrodu terapeutycznego będzie zależał od nasadzeń, jakie uda się pozyskać od darczyńców.

 Zielony zakątek powstaje głównie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które przebywają w szpitalu miesiącami i przez pandemię mają utrudniony kontakt z rodziną. „Możliwość leczenia, ale i relaksu w otulinie pięknie zagospodarowanej zieleni, da im tak cenne chwile wytchnienia i zapomnienia o szpitalnej rzeczywistości”: można przeczytać na profilu facebookowym szpitala. Z ogrodu będą mogli jednak korzystać nie tylko pacjenci, ale też pracownicy szpitala, goście oraz darczyńcy. Kwiaty i różne rośliny – mile widziane! Można też przekazać środki finansowe na zakup nasadzeń. Więcej na: https://www.facebook.com/szpitalzdroje/posts/1959425474210972.

foto: Pixabay


Pamiętajcie o ogrodach


 

Prestiż  
Styczeń 2022