Kobieca energia

Stworzone przez nią portrety są żywymi skrzepami energii, które w rękach ich autorki przybierają fizyczną postać. Są też ucieleśnieniem tego, co widziała w poprzednim życiu. Tak mniej więcej określa swoje prace pochodząca z Ukrainy Nataliya Melnikova, wizażystka, stylistka, artystka totalna. Seria obrazów przedstawiających mistyczne, bajkowe, wręcz demoniczne kobiece postacie to całkowicie jej dzieło.

Autor

Aneta Dolega

– Pracując jako wizażystka i fryzjerka spotkałam się z tym, że nie da się z kimś pracować w parze, ponieważ moja wizja często się różniła z innymi – mówi. – Zaczęłam więc tworzyć własne obrazy, zaczęłam „widzieć” klienta własnym wzrokiem, odczuwać go.

Tworząc te niezwykłe portrety, poza modelkami, do współpracy zaprosiła tylko kilku fotografów. – Zgodnie z moją wizją, z fotografem powinien panować pewien wspólny klimat – fotograf powinien zobaczyć i poczuć kreację i zagłębić się w nią – podkreśla. – Współpracowałam z wieloma twórcami zdjęć, ale pierwszym i jednym z najważniejszych, który nadal pozostaje, jest Serg Tisso – on zawsze czuje energię, którą chcę przekazać w moich obrazach.

Nataliya Melnikova urodziła się w ukraińskiej miejscowości Suma, ale przez wiele lat mieszkała i pracowała w Kijowie. – Biorąc pod uwagę czynnik wojny, poczułam silniejszą więź i miłość do Ukrainy, mojego narodu, ojczyzny, moich korzeni – wyznaje. – Zaczęłam bardziej zagłębiać się w historię mojego narodu. Jestem pewna, że znajdzie to odzwierciedlenie w moich przyszłych pracach.

Na pewno pojawią się antyczne elementy ukraińskich strojów z dawnych czasów.

Artystka trafiła do Szczecina, w którym jak mówi czuje się komfortowo. Okazało się, że Polskę ma wpisaną w drzewo w genealogiczne. – Moja prababcia była Polką – dodaje z uśmiechem. – Będąc w Szczecinie, poczułam, że Polska jest także moją historyczną ojczyzną. I od teraz, mam przyjemność tworzyć tu na miejscu.

 

Prestiż  
Czerwiec 2022