Turnus dla zdrowia

Rehabilitacja wymaga czasu, systematyczności i ciągłej współpracy fizjoterapeuty i pacjenta. Wie o tym każdy z nas, kto kiedykolwiek musiał jej poddać. Te czynniki to klucz do naszego zdrowia, z czego doskonale zdają sobie sprawę specjaliści z Kliniki Rehabilitacji Stacjonarnej w Pyrzycach. Organizowane w tej placówce turnusy rehabilitacyjne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób liczących na skuteczne leczenie. O zaletach takiej formy, rozmawiamy z fizjoterapeutą Bartoszem Siatkowskim.

Autor

Aneta Dolega

Organizujecie u siebie stacjonarne turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów. Na czym polega ta forma i czym się różni od pojedynczych wizyt?

Turnusy rehabilitacyjne różnią się od trybu ambulatoryjnego głównie tym, że pacjent ma dostosowany plan dnia do procedur zabiegowych, które zostały mu zlecone. Począwszy od porannych ćwiczeń ogólnych, poprzez indywidualną sesję z fizjoterapeutami, fizykoterapię, aż po konsultacje z psychologiem. Dzięki temu pacjent może uzyskać lepsze efekty poprzez intensyfikację zabiegów. Ponadto fizjoterapeuci mogą szybko modyfikować proces leczenia, mając ciągły kontakt z pacjentem.

To także doskonała forma, dla tych osób, które ze względów zdrowotnych, nie mogą uczestniczyć w rehabilitacji ambulatoryjnie.

Jak wygląda taki turnus i kto może z niego skorzystać?

Turnus zawsze rozpoczyna się od zakwaterowania pacjenta w pokoju oraz poinformowania go jak działa cały ośrodek.

Następnym etapem jest konsultacja z fizjoterapeutą, który po dokładnym wywiadzie, badaniu funkcjonalnym, wykonaniu testów ustala indywidualny program terapii. W jego skład wchodzi m.in. fizjoterapia, psychoterapia, terapia zajęciowa, dietetyk.

W naszym ośrodku mogą przebywać osoby zarówno młode, jak i starsze. Pomagamy w leczeniu chorób neurologicznych (np. po udarach), dyskopatiach, problemach korzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych. Rehabilitujemy osoby po zabiegach operacyjnych narządu ruchu. Robimy wszystko, aby usamodzielnić pacjenta i pomóc mu w dochodzeniu do sprawności.

Warto dodać, że proces leczenia dzięki fizjoterapii nie może opierać się tylko na zabiegach, terapiach czy ćwiczeniach. Ważnym aspektem są również zajęcia dodatkowe, które pomagają zmienić dotychczasowy styl życia. Temu służą konsultacje z dietetykiem i psychologiem. Proponujemy liczne aktywności wspomagające, które są doskonałym dodatkiem do klasycznych form w rehabilitacji – pozwalają poszerzyć wiedzę na temat leczenia ruchem, uczą świadomości naszego ciała.

Kto zatem czuwa nad zdrowiem pacjentów w państwa Klinice?

To przede wszystkim fizjoterapeuci. W zespole mamy magistrów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym po licznych szkoleniach, np. z terapii manualnej Kalthenborn’a, terapii manualnej wg IAOM, PNF, Mulligan concept, terapii tkanek miękkich, manipulacji HVLA, treningów medycznych i wielu innych. Dzięki ciągłym szkoleniom w których uczestniczą nasi specjaliści, praca i efektywność są na wysokim poziomie. Ponadto pracują masażyści, terapeuci zajęciowi, dietetyk kliniczny, psycholog, a także personel pomocniczy. Cały team świetnie się rozumie i uzupełnia.

Dziękuję za rozmowę.