Dziecko u laryngologa

Centrum Medyczne Olimedica to miejsce, gdzie pomoc znajdą zarówno dorośli jak i najmłodsi pacjenci. Znajdujące się w sercu Szczecina centrum specjalizuje się od wielu lat w laryngologii, w tym laryngologii dziecięcej.

Autor

Aneta Dolega

Mali pacjenci trafiają do Olimedica z wielu powodów. Najczęstszym powodem wizyty u laryngologa są infekcje górnych dróg oddechowych, niedosłuch. Przyczyną może być przerost migdałka gardłowego.

– Migdałek gardłowy, nazywany inaczej „trzecim migdałkiem” jest skupiskiem komórek tkanki chłonnej będącej istotną częścią układu odpornościowego. Jest to pierwszy bastion, o który rozbijają się wszystkie wirusy, bakterie i alergeny wdychane zarówno przez nos, jak i usta – wyjaśnia doktor Aleksander Żmudziński, laryngolog, lekarz medycyny estetycznej, ekspert w diagnostyce i leczeniu chrapania. – U małych dzieci trzeci migdałek ulega rozrostowi, a około 7 roku życia zaczyna stopniowo zanikać. Zdarza się jednak, że u niektórych zaczyna nadmiernie się rozrastać, stając się przyczyną różnego rodzaju powikłań. Dzieje się tak najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym. Trzeci migdałek może stać się przyczyną nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, niedosłuchu, niedowagi, zaburzeń w rozwoju psychoruchowym, a także zmian w ukształtowaniu twarzy, wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Młodzi pacjenci trafiają do gabinetu laryngologa również z powodu chrapania i bezdechu sennego. Jak się okazuje, nie jest to wcale przypadłość, którą przypisuje się głównie osobom dorosłym. Chrapanie u dzieci najczęściej jest spowodowane przerostem migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka.

Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się alergię czy niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji — np. zapalenia zatok.

Chrapanie i bezdech sennych najczęściej powodują objawy takie jak: zwiększona senność w ciągu dnia, przewlekłe uczucie zmęczenia czy poranne bóle głowy. U małych pacjentów chrapiących pogarsza się wydolność fizyczna, intelektualna. Jednak bezdech senny występujący często przy chrapaniu, to nie tylko kłopoty z koncentracją, problemami z nauką czy niewyspaniem. To również stany bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Długotrwały bezdech senny powoduje niedotlenienie organizmu, a tym samym przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia – wyjaśnia laryngolog. – Niedotlenione dzieci mogą być apatyczne, drażliwe i senne oraz mogą mieć problemy ze wstawaniem rano.

Jak pokazują statystyki nawet do 30% dzieci w wieku przedszkolnym regularnie chrapie, a 3-5% ma bezdechy. Szacuje się, że w Polsce około 20 tysięcy pierwszoklasistów cierpi na zaburzenia oddychania podczas snu. Chrapią również noworodki i niemowlęta. Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny u noworodka, ponieważ grozi wystąpieniem zespołu śmierci łóżeczkowej. Jeżeli chrapanie utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z laryngologiem w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia leczenia.

Krótkie wędzidełko języka to kolejna dolegliwość, która występuje u najmłodszych pacjentów. Przede wszystkim ogranicza ruchomość języka, co może utrudniać na przykład ssanie piersi przez noworodki i zakłócenia w dalszym prawidłowym rozwoju mowy u starszych dzieci. – Najskuteczniejszym sposobem pomocy w przypadku krótkiego wędzidełka jest jego podcięcie, czyli frenotomia – zaleca specjalista. – Zabieg trwa bardzo krótko i najczęściej polega na przecięciu samego wędzidełka, dlatego dziecko może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Ważne jest, by po wykonanym zabiegu u starszych pociech kontynuować rehabilitację u logopedy. Takie działanie zapobiegnie zrostom i wtórnemu przyrośnięciu języka.

Centrum Medyczne Olimedica poza leczeniem, prowadzi również szkolenia i spotkania ze specjalistami — położnymi, logopedami, neurologopedami. Organizuje również spotkania w szkołach i przedszkolach. Upowszechnianie wiedzy na temat chorób laryngologicznych, zwiększanie świadomości wśród rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi, pozwala skutecznie pomagać najmłodszym pacjentom – mówi doktor Żmudziński. – Jako centrum medyczne jesteśmy także miejscem specjalizującym się w nowoczesnej laryngologii dla dorosłych, pediatrii, chirurgii ogólnej, ortopedii, rehabilitacji, medycynie estetycznej, kosmetologii, dietetyce i psychologii. Jesteśmy również ośrodkiem z 30-letnim doświadczeniem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chrapania oraz bezdechu sennego. Do diagnostyki wykorzystujemy jeden z najnowszych fiberoskopów dostępnych na rynku, jak również urządzenia do poligrafii pozwalające potwierdzić lub wykluczyć chorobę, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Pacjent może wypożyczyć taki aparat do domu.

W leczeniu wykorzystujemy małoinwazyjne i ambulatoryjne metody leczenia – metodę radiochirurgii – Celon, kriochirurgię, dzięki którym pacjent może szybko wrócić do swoich aktywności.