Jaguar F-Type – brytyjska klasa i styl

Zbliża się święto wszystkich fanów motoryzacji, a szczególnie miłośników brytyjskiej klasy i stylu. Do autoryzowanego salonu Jaguara Bońkowscy British Auto 28 czerwca wjadą modele sportowego F-Type. Do przetestowania przez klientów salonu będzie dziewięć pięknych i drapieżnych samochodów. To ten rodzaj przyjemności, której nie należy sobie odmawiać, gdyż F-Type to auto, które warto poznać bliżej.

Autor

Aneta Dolega

Nie bez powodu, kilka lat temu, ten model Jaguara reklamowano hasłem „Good to be Bad”. W spotach reklamowych w jeżdżących tym właśnie modelem pojawili się wybitni brytyjscy aktorzy, m.in. Tom Hiddleston i Ben Kingsley. Spoty mają hollywoodzki rozmach, klimat jak z filmów o Bondzie i są hołdem dla brytyjskiej motoryzacji.

Dystynkcja, styl, brytyjski charakter, błyskawiczne przyśpieszenie, doskonałe detale. Kiedy poznamy bliżej F-Type, zgodzimy się ze słowami jednego z bohaterów reklamowych spotów. Jaguar F-Type to luksusowe, sportowe coupe lub cabrio produkowane przez brytyjską markę. Auto zaprezentowano w 2013 roku i od razu poruszyło motoryzacyjnym światem. Od samego początku i taki też był zamysł szefów marki, miał nawiązywać do legendarnego E-Type z lat 60. i 70. To był strzał w dziesiątkę. Na początku przedstawiono wersję coupe, która swoim charakterystycznym „garbem” przypominała kultowego poprzednika. Poza tym sylwetka była bardzo zgrabna i zdradzała, iż auto w odpowiednich rękach nie będzie grzeczne. Niedługo później pojawił się także roadster ze składanym dachem. W Szczecinie pojawią się modele Coupe i Cabrio, w tym najmocniejsze modele 5.0 o mocy 575 KM.

F-Type jest szybki, zwrotny i wystarczy mu tylko 3,7 sekundy, by osiągnąć prędkość 100 km/h, a rozpędzić się nim można do 300 km/h. Niezawodnie działa na zmysły, przyjemnie wbija w fotel i daje kierowcy sporo radości. Widać go i słychać, bo jak na prawdziwego twardziela przystało, wyposażony jest w silnik V8. Wszystkie modele F-Type, które będzie można wkrótce przetestować, od czterocylindrowego o mocy 300 KM do wspomnianego 575-konnego V8, wyposażono w aktywny sportowy układ wydechowy. Po wybraniu odpowiedniego ustawienia można uwolnić budzący dreszczyk gang silnika przy wszystkich prędkościach obrotowych. Napęd na wszystkie koła wraz z układem Intelligent Driveline Dynamics (IDD) zapewniają temu modelowi doskonałe osiągi i pewność prowadzenia na drodze. Dzięki temu, że układ hamulcowy indywidualnie przykłada siłę hamowania do kół znajdujących się po wewnętrznej stronie łuku drogi, można podnieść zdolność pokonywania nawet ciasnych zakrętów. Zmniejszając podsterowność, zapewnia on sportową zwinność i zwiększa pewność kierowcy. System Configurable Dynamics pozwala zmieniać czułość przepustnicy, punkt zmiany biegów i opór układu kierowniczego, a System Adaptive Dynamics, szybko analizujący dane wejściowe dotyczące stylu i warunków jazdy, wyostrza reakcje samochodu, aby zapewnić poczucie kontroli i pozytywne wrażenia z jazdy.

Poza radością z samej jazdy, na kierowców F-Type czekają jeszcze inne atrakcje. Standardowy, 10-calowy wyświetlacz dotykowy, reagujący bezpośrednio na gesty powiększania i przesuwania pozwoli nam w trakcie jazdy utrzymać nieprzerwaną komunikację ze światem. Zintegrowana z samochodem aplikacja Jaguar Remote pozwoli nam sprawdzać poziom paliwa, wskazać lokalizację pojazdu oraz zamknąć i otworzyć samochód, a także zdalnie kontrolować temperaturę wnętrza. Otrzymamy również bardziej poręczny i bezpieczniejszy sposób korzystania ze smartfona w samochodzie. Apple CarPlay i Android Audio pozwoli na swobodne wybieranie z biblioteki i odtwarzanie muzyki, a dzięki nagłośnieniu Meridian będzie to niezapomniane doświadczenie. Jako że jest to wyjątkowe auto i przez to też bardzo wartościowe, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku kradzieży opcjonalny system Secure Tracker sygnalizuje lokalizację naszego F-Type’a i natychmiast powiadamia odpowiednie służby, aby odzyskać pojazd.

Jaguar F-Type to absolutnie sportowy samochód. Nie wypada więc nie wykorzystać jego wszystkich możliwości. Ale warto też pamiętać, że szybka jazda to jazda bezpieczna i F-Type nam to zagwarantuje. Oczywiście, dzięki pakietowi systemów i asystentów bezpieczeństwa, a także dzięki inteligentnemu systemowi Pixel LED. Pixel LED nie oślepia innych kierowców, a także dostosowuje szerokość i głębokość strumienia światła do prędkości, z którą jedziemy. Ponadto, podczas pokonywania zakrętów, będzie podążać za krzywizną drogi, zapewniając lepszą widoczność w każdej sytuacji.

F-Type, zarówno coupe, jak i cabrio to auto niezawodne, stylowe, szybkie i bardzo atrakcyjne. Można bardzo wiele o nim mówić i pisać, ale nic nie odda tego klimatu, tego dreszczyku emocji, kiedy się do niego po prostu wsiądzie. To trzeba poczuć na własnej skórze.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na jazdy testowe Jaguarem F-TYPE podczas eventu Roadshow, który odbędzie się 28.06.2022 roku.