Własny dom od projektu do realizacji

Projektowanie i budowa nowoczesnego domu bez stresu i problemów? To możliwe. Porozmawialiśmy na ten temat z architektami Beatą Nizio-Bobecką i Tomaszem Bobeckim, którzy od 20 lat prowadzą pracownię architektoniczną o najwyższych standardach – biuro, do którego inwestorzy przychodzą nie tylko po projekt domu, ale także po jego materialną realizację.

Autor

Prestiż

Projektowanie i budowa własnego domu to proces skomplikowany, czasochłonny i kosztowny, pochłaniający nierzadko oszczędności całego życia. Powinien być więc powierzony osobom, które zrealizują go w sposób profesjonalny i rzetelny, z zachowaniem zasad współczesnej wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. Architekci w Polsce nie są związani z realizacją swoich projektów w sposób formalny, co często powoduje rozejście się ścieżek procesu projektowego i budowlanego. W budownictwie jednorodzinnym jest to zjawisko nagminne, które prowadzi do wielu problemów spadających na inwestora. – Postanowiliśmy to zmienić. Projekt, budowa i odpowiedzialność za inwestycję powierzona jednej firmie – to jest główna potrzeba, jaką sygnalizują praktycznie wszyscy stający przed planem budowy domu, a my wychodzimy jej naprzeciw – mówi mgr inż. arch. Tomasz Bobecki.

Wzorcowy proces projektowy i budowlany

Jak powinien wyglądać z punktu widzenia inwestora? Po pierwsze, indywidualne podejście architekta i projektowanie domu na zamówienie z uwzględnieniem wszystkich uwarunkowań inwestora, niezależnie od wielkości domu czy stawianych standardów. Projekt jest najważniejszym elementem całego procesu, czego niestety inwestorzy nie są do końca świadomi. Dobry projekt to wysoki komfort życia, wspaniałe samopoczucie, warunki do wypoczynku i spotkań rodzinnych. To radość obcowania z piękną architekturą czy z harmonijnymi wnętrzami. Dobry projekt to w końcu zapewnienie izolacji od negatywnych bodźców zewnętrznych takich jak hałas czy zanieczyszczenie środowiska.

Po drugie, projektowanie i planowanie w ramach założonego wcześniej budżetu przeznaczonego na budowę domu lub projektowanie ze świadomym kształtowaniem takiego budżetu. To bardzo cenna informacja pozwalająca uniknąć życiowego błędu i budować bez przykrych niespodzianek w przyszłości. Po prostu spokojnie zrealizować budowę wymarzonego domu. – Projektując z nami, już od pierwszych etapów koncepcji architektonicznej inwestor zna przyszłe koszty budowy – wyjaśnia mgr inż. arch. Beata Nizio-Bobecka.

Po trzecie, prowadzenie inwestycji w sposób kompletny i wzorcowy. – Tworzymy zgrany zespół profesjonalistów różnych branż, współpracujących ze sobą od wielu lat – dodaje pani Beata. Dzięki temu nie ma ryzyka związanego ze zwiększeniem zakładanych kosztów budowy, rozmyciem odpowiedzialności za błędy i wady w realizacji budowy, nie ma problemów z formalnym zakończeniu inwestycji spowodowanym nieodpowiedzialnym wprowadzaniem zmian w trakcie budowy przez niezależnych wykonawców lub kierowników budowy.

Po czwarte, inwestorom pozostaje jedynie radość z udziału w projektowaniu własnego domu, a później z postępów prac budowlanych. – Korzystając z naszych doświadczeń można zrealizować marzenia naprawdę bez stresu, nie ucząc się na własnych błędach. Moment, w którym inwestorzy, w podziękowaniu za współpracę, zapraszają nas na kawę na taras wspólnie wybudowanego domu jest dla nas największą satysfakcją – podsumowuje pan Tomasz.

 

Nowoczesna Stodoła w Trzebieży

mgr inż. arch Tomasz Bobecki
mgr inż. arch Beata Nizio-Bobecka