5 LODOWCÓW TYROLU

Naturalnie naśnieżone trasy, imponujące panoramy i doskonała widoczność, wyjątkowo długi sezon narciarski i słoneczne dni, które trwają o wiele dłużej niż w dolinie – jest wiele powodów, by wybrać 5 lodowców Tyrolu na zimowy urlop. Większość przekonuje jednak wysokość. Tu można odciąć się od problemów, ciesząc się stokami i widokami, tu jest się ponad światem i poza codziennością. Na wysokości ponad 3.000 metrów mamy prawdziwą gwarancję śniegu od października do czerwca, a na Lodowcu Hintertux – przez cały rok. 

5 tyrolskich lodowców ma łącznie ponad 300 kilometrów tras zjazdowych, 75 kolejek i wyciągów narciarskich oraz około 100 kilometrów tras alternatywnych. Odbywają się tu zawody Pucharu Świata, testy sprzętu zimowego, koncerty i imprezy kulinarne. Na każdym lodowcu znajduje się również park śnieżny.

Dla tych, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości lodowców Tyrolu, dostępny jest elastyczny karnet narciarski "White5". Jest ważny przez łącznie dziesięć dni (w okresie od 1 października do 15 maja) na wszystkich pięciu lodowcach. Karnet "White5" kosztuje 410 Euro. Oferta lodowcowych hoteli jest zróżnicowana – noclegi ze śniadaniem, apartamenty wakacyjne bez wyżywienia lub hotel pięciogwiazdkowy – każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Kaunertal (1273 do 3108 metrów) – odpoczynek na łonie natury

Lodowiec Kaunertal jest kolebką europejskiego snowboardingu. Znany jest z tego, że już sama droga, którą dociera się na lodowiec zachwyca spektakularnymi krajobrazami. Imponująca trasa otoczona jest trzytysięcznikami i wiedzie aż do krawędzi lodowca, do lodowcowej restauracji Weißsee na wysokości 2750 metrów. Na wysokości 3108 m znajduje się najwyższy punkt lodowca – górna stacja kolejki linowej Karlesjochbahn, którą tylko kilka chwil dzieli od Włoch. 

Stamtąd – jeśli tylko wystarczy sił – można zjechać 1000 metrów bez postoju do dolnej stacji Ochsenalmbahn na 2150 metrów, przejeżdżając przez 160-metrowy tunel. Na freeriderów czeka tu wyjątkowy projekt „check your line“, z wieloma oznaczonymi punktami tras alternatywnych i wariantów zjazdów poza przygotowanymi trasami. 

Pitztal (1640 do 3440 metrów) – najwyższy lodowiec Tyrolu

Najwyżej położona kawiarnia w Austrii, to jednocześnie najwyższy punkt w Austrii, do którego można dojechać kolejką linową – Café 3.440, kawiarnia nazwana tak od wysokości, na której jest położona. Nowością nadchodzącej zimy jest karnet Pitztaler Skikarte. Obowiązuje w ośrodku narciarskim na Lodowcu Pitztal, w Rifflsee, w Hochzeiger i Imster Bergbahnen, Fendels i Lodowcu Kaunertal – w sumie w 6 ośrodkach narciarskich, na 76 stokach i na 121 km tras. Jest ważny od 3 do 14 dni. Dzieci korzystają z wyciągów bezpłatnie (jeśli towarzyszy im rodzic). 

Jeśli potrzebujesz więcej wrażeń, możesz udać się do parku skitourowego Dynafit. Są w nim trasy i tory startowe o trzech różnych poziomach trudności. Jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczonym skiturowcem, możesz wspiąć się na wiele innych szczytów z Pitztal, w tym Wildspitze, najwyższą górę Północnego Tyrolu (3774 metrów nad poziomem morza). Ośrodek narciarski na Lodowcu Pitztal jest czynny do 5 maja.

Sölden (1350 do 3340 metrów) – najgorętsze miejsce w Alpach

Gaislachkogel wszystkim kojarzy się z Agentem 007. Tutaj, na imponującej wysokości 3048 metrów, kręcono kluczowe sceny do filmu "Spectre". Za scenografię służyła tutejsza restauracja Ice Q. W lodowcowym ośrodku narciarskim znajdują się trzy trzytysięczniki – Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneid. Dzięki wyciągowi BIG 3 Rallye, który łączy trzy szczyty, możesz jeździć na wszystkich trzech i to w ciągu jednego dnia. 

Można tu także zmierzyć się z wyzwaniami Pucharu Adrenalincup: to dziesięć dyscyplin, od gigantycznego slalomu, jazdy po muldach po zimowe wędrówki. Pod koniec sezonu zimowego w Sölden odbywają się liczne imprezy. Najważniejsze wydarzenia w kwietniu to dwudniowy festiwal Electric Mountain, legendarny pokaz lodowcowy Hannibal i druga edycja The AUDI Nines. 

Stubai (1000 do 3210 metrów) – królestwo śniegu

Stubai to największy lodowcowy ośrodek narciarski Austrii. 64 km tras i 26 wyciągów – tutaj miejsca starczy dla wszystkich. BIG Family Ski Camp z restauracją dla dzieci i placem zabaw, BIG Family slalom i boardercross, trasa BIG Family Fun Slope
i nowa trasa BIG Family Slopestyle – lodowiec Stubai to najbardziej przyjazny rodzinom ośrodek narciarski Tyrolu. Oferta dla najmłodszych jest wyjątkowo korzystna: dzieci do 10 roku życia korzystają z wyciągów bezpłatnie (w towarzystwie rodzica).

Dla snowboardzistów i freeskierów lodowiec Stubai oznacza jedno – popularny snowpark DC Stubai Zoo. Stubai ma też wspaniałą ofertę dla freeriderów. Powder Department to 13 tras alternatywnych z wyznaczonymi trackami GPS, punkty kontrolne i ośrodek szkolenia w zakresie bezpieczeństwa lawinowego. Smakosze udają się do najwyższej położonej na świecie, wielokrotnie nagradzanej restauracji Schaufelspitz. 

Lodowiec Hintertux (1500 do 3250 metrów) – jedyny całoroczny ośrodek narciarski w Austrii 

Narciarstwo przez cały rok. Stoki są tu otwarte 365 dni w roku. Na narciarzy czeka 60 kilometrów stoków lodowcowych. W zimowym ośrodku narciarskim Sommerbergalm najmłodszym podoba się szczególnie trasa Kidsslope Hintertux: są na niej śnieżny tunel, ostre zakręty, szybki przejazd po stromej trasie i muldy. Gdy dzieci dobrze się bawią, szczęśliwi są też rodzice. Trasa pełna atrakcji Funslope Hintertux na Sommerbergu na wysokości 2100 metrów, pozwala na przetestowanie maksymalnej prędkości, ma tor ślimakowy, tor przeszkód i niewielkie wyskocznie.

Jedyna w swoim rodzaju naturalna jaskinia lodowa "Nature Ice Palace" to kolejna atrakcja Hintertux. Można w niej zobaczyć lodowego giganta, podziwiać z bliska sople lodu, można też nauczyć się wszystkiego o powstaniu lodowców. Można też przepłynąć pontonem się po lodowcowym jeziorze. Sezon kończy impreza Flower Pow(d)er Woche (20 kwietnia do 5 maja) z praktyką jogi, treningiem bezpieczeństwa lawinowego, zjazdami na nartach dla rannych ptaszków, przejażdżkami ratrakiem i wieloma innymi atrakcjami.

Prestiż  
Styczeń 2022