Schronienie dla jeży

W kilkudziesięciu miejscach Szczecina można zobaczyć nietypowe, usypane z gałęzi i liści kopce. Są to przygotowane przez Zakład Usług Komunalnych schronienia, m.in. dla jeży. Stosy biocenotyczne wyglądają niepozornie, ale mają ogromne znaczenie. Są schronieniem dla małych zwierząt, m.in. jeży czy jaszczurek. Znajdują się one w pobliżu enklaw parkowych, gdzie w niedalekiej odległości spaceruje więcej osób, przeważnie w miejscach, które nie są koszone, są porośnięte trawami czy bardziej zagęszczoną zielenią. Znajdziemy już m.in. w Parku Żeromskiego, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich, przy ulicy Romantycznej czy – również na Prawobrzeżu – w Parku Wszystkich Dzieci. To właśnie one mają pomóc małym zwierzętom przetrwać zimę w mieście. Wszystkie oznaczone zostaną tabliczkami. Jak można jeszcze pomóc tym niewielkim zwierzętom? Przede wszystkim – nie przeszkadzać im w zimowym wypoczynku.

Ekozmiany na Placu Solidarności

Plac Solidarności w Szczecinie będzie bardziej ekologiczny. Po latach intensywnego użytkowania miejsce wymaga rewitalizacji. Prace obejmą m.in. zmianę elewacji budynku, Ściany Pamięci oraz małej architektury, wykonanie oświetlenia, a także wykonanie nowych nasadzeń. – Kiedy powstawał budynek Centrum Dialogu Przełomy, pojawiały się głosy krytyki. Ale gdy okrzyknięty został hitem w konkursach architektonicznych w Polsce i na świecie, i stał się placem łączącym ludzi przy każdej okazji, szczecinianie pokochali to miejsce. Dziś w oparciu o tę przestrzeń chcemy stworzyć dodatkową symbolikę – nie tylko nawiązującą do historii, ale też naszych aspiracji, by jako zielone miasto i region być liderem ekologii w Polsce. Dlatego od kilku miesięcy dyskutowaliśmy z projektantem o czymś, co nazwałbym ekoliftingiem placu. – podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz. Projekt wykona pracownia Roberta Koniecznego, twórcy budynku CDP.

Wegańska ryba

Hooked to szwedzki start-up, który opracował roślinną alternatywę dla tuńczyka i rozdrobnionego łososia. Podobno już 4 kg wegańskiego zamiennika są jednoznaczne z oszczędzeniem jednej ryby pływającej w Bałtyku. W karcie firmy znaleźć można produkty, w których skład wchodzą m.in. soja, marchewka, drobne ziarna, wędzone przyprawy, wodorosty oraz olej z alg. Alternatywne produkty dobrze imitują smak ryby oraz mają podobne do niej właściwości odżywcze. Wegańskie zamienniki są zdrowe, smaczne oraz przyjazne dla planety. Można je stosować do dań z makaronem, pizzy, wrapów czy sałatek. Dostępne są obecnie w jednym ze szwedzkich dyskontów. Firma planuje jednak wejść na rynki innych skandynawskich sąsiadów. Mówi się, że wegańska ryba ze Szwecji niedługo podbije Europę. Miłośnicy roślinnych alternatyw są bardzo ciekawi, czy produkt trafi do Polski. Zamienniki ryb stanowią bowiem rozwijający się rynek także w kraju. Mamy już podobne produkty.

Warszawska Karta Praw Drzew 

Jeśli uważacie, że powinniście mieć dostęp do informacji związanych z wycinką drzew, to nowe zasady, które niedługo wejdą w życie w stolicy, na pewno przypadną Wam do gustu. Co się zmieni? Warszawa wdraża Kartę Praw Drzew. Miejskie jednostki będą więc musiały uprzedzać o wycince. Już niedługo żadne drzewo nie zniknie bez wiedzy mieszkańców. Warszawa to pierwsze polskie miasto, które  wypracowało jednolite standardy zarządzania miejską zielenią. Od nowego roku wnioski o usunięcie drzewa wraz z uzasadnieniem oraz decyzje właściwych organów będą obowiązkowo dostępne online, w serwisie mapowym miasta, w zakładce Wiem o Wycince. Karta Praw Drzew ma docenić rolę zieleni w mieście. Dzięki dokumentowi, wszyscy zainteresowani przyszłością warszawskich drzew, będą mieli dostęp do istotnych dla nich informacji. Nowe standardy zarządzania zielenią miejską w stolicy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Polska ekspertka od storczyków

Badaczka storczyków z Łodzi została nagrodzona przez amerykańską fundację. Odkryła 370 gatunków orchidei! Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Pani profesor znalazła się w gronie 5 naukowców z całego świata docenionych tym wyróżnieniem. Badaczka została wyróżniona przede wszystkim za jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Fundacja wskazała ponadto na wyjątkową wartość badań biolożki nad tym, jak ocieplenie klimatu, zmniejszenie powierzchni lasów tropikalnych i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków na świecie. Badaczka zaznaczyła, że jest zaskoczona wygraną. – Razem ze mną zostali nagrodzeni naukowcy badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab, czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach. Jestem zaszczycona, że mogę stać u ich boku – podkreśliła.

 

Ekologiczni poloniści 

Powstał raport o tym, jak poloniści mogą uczyć o zmianach klimatu. Nauczyciele uważają, że czytanie odpowiedniej literatury może być jednym ze sposobów kształtowania wśród uczniów postaw proekologicznych. Raport pt. „Poloniści wobec zmian klimatu” opracowały dr Magdalena Ochwat i dr Anna Guzy z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorki zwracają w nim uwagę na potrzebę zielonej transformacji kultury oraz humanistyki. Zdecydowana większość nauczycieli polonistów chce mówić o kryzysie klimatycznym w szkołach. Postulują także o przygotowanie skryptów, scenariuszy lekcji o tematyce proekologicznej, zapraszanie ekspertów oraz organizowanie konferencji naukowych. Zwracają uwagę na to, że omawiając takie lektury jak np. „Ludzie bezdomni” i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Świtezianka” Adama Mickiewicza czy „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett można zwracać większą uwagę na zieloną problematykę.

Noble a klimat

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi, położyli podwaliny pod naszą wiedzę o klimacie Ziemi i tym, jak ludzkość na niego wpływa, a także zrewolucjonizowali teorię nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.  – Uznane w tym roku odkrycia pokazują, że nasza wiedza o klimacie opiera się na solidnych podstawach naukowych, opartych na wnikliwej analizie obserwacji. Wszyscy tegoroczni laureaci przyczynili się do uzyskania głębszego wglądu we właściwości i ewolucję złożonych systemów fizycznych – mówił Thors Hans Hansson, przewodniczący Komitetu Noblowskiego Fizyki. – Badania laureatów nad modelami klimatu są niezwykle ważne i stanowią podstawę dla całej dziedziny.

Superkoralowce

Na Filipinach odkryto superkoralowce – są one bowiem odporne na dwutlenek węgla! Degradacja raf koralowych to jedna z największych katastrof ekologicznych naszego wieku. Prognozy  dotyczące tych parzydełkowców nie są zbyt optymistyczne. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Niedawne odkrycie Bayani Cardenasa – hydrologa z University of Texas w Austin – rzuca nowe światło na koralowce. Najnowsze badania stawiają przed biologami kolejne pytania i propozycje nowych rozwiązań w walce ze zmianami klimatycznymi. Możliwość replikowania superkoralowców w innych miejscach na świecie może być kluczowa przy oczekiwanym globalnym wzroście CO2. Filipińskie koralowce zdają się być obojętne na skrajnie niekorzystne warunki. Oczywiście nie oznacza to, że nic im nie grozi, ale fakt,  że istnieją rafy odporne na dwutlenek węgla jest pocieszający, daje nadzieję. 

Prawdziwe warzywa

Popularna sieć sklepów Kaufland wprowadziła nową linię produktów: Naturalsi. Obejmuje ona owoce i warzywa, które pochodzą od polskich rolników, a swoim wyglądem odbiegają od ideału. Sieć zdecydowała się wprowadzić ten asortyment, aby wspierać lokalnych dostawców oraz niemarnowanie żywności. W sklepach można kupić polską marchew, pietruszkę, buraki, ziemniaki, seler, a także gruszki i jabłka – nie są idealne, ale z pewnością zdrowe, świeże oraz smaczne. Tym samym sieć dołącza się do trendu stawiającego na naturalne produkty. Wygląd nie zawsze świadczy przecież o jakości! Naturalsi to krok w stronę docenienia wszystkich warzyw, a także wspaniała zabawa dla konsumentów. Coraz trudniej bowiem spotkać w sklepach nietypowe produkty naturalne, a to one budzą przecież uśmiech i zaciekawienie. Szczególnie bawią najmłodszych, którzy chętnie sięgają po owoce oraz warzywa w oryginalnych kształtach.

Droga z recyklingu

Polscy naukowcy pracują nad drogą z recyklingu. Ten zielony pomysł jest naprawdę ciekawy. W ramach projektu prowadzonego z firmą Lotos Asfalt Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej opracowuje technologię lepiszcza asfaltowego, które pozwoli na ponowne wykorzystanie materiałów pochodzących z remontów dróg. To ważny krok w stronę realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Zaletą nowego materiału będzie jakość oraz szerokie spektrum działania. –  Nawierzchnia drogowa z zastosowaniem nowego lepiszcza oraz materiału z recyklingu nie będzie się różniła od tej, która powstaje w całości z nowych materiałów – tłumaczy dr hab. inż. Jan Król, profesor PW. Zastosowanie opracowywanego asfaltu pozostawi zaś dużo mniejszy ślad węglowy niż nawierzchnie stworzone z nowych materiałów budowlanych. Zakończenie projektu jest zaplanowane na 2023 rok.

Prestiż  
Grudzień 2021