Renifery, skrzaty i anioły…

Świąteczne dekoracje. Bez nich nie ma świąt. Podobnie jak bez choinki, prezentów, śniegu i  dwunastu (liczba umowna) potraw. To one tworzą klimat. Dzięki nim, na chwilę, można oderwać się od rzeczywistości. 

Autor

Aneta Dolega

Szał na ozdoby świąteczne zaczyna się już w listopadzie, a w niektórych miejscach nawet w październiku. Zmęczeni przesytem, kiczem i powtarzalnością szukamy coraz częściej, jak najbardziej oryginalnych dekoracji. W związku z tym, zajrzeliśmy do kilku miejsc w Szczecinie, które sprawią, że te święta będą na pewno bajkowe ale też stylowe, kameralne i na pewno niezapomniane.

W tym sezonie rządzi rattan. To naturalny materiał pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, który często jest mylony z wikliną czy bambusem. W odróżnieniu od tych surowców jest znacznie wytrzymalszy, bardziej elastyczny, jest lekki, ma ładny kolor i można z niego tworzyć wiele rzeczy, począwszy od mebli ogrodowych, a skończywszy na świątecznych ozdobach. Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia w naszych domach powinny stanąć wykonane z rattanu choinki, kosze na prezenty, również w kształcie skarpet a na drzwiach i ścianach zawisnąć rattanowe wianki. Z rattanu plecione są również ozdoby choinkowe i wszelkiego rodzaju elementy wystroju wnętrza, które oddają magię świat, tak jak ulubione przez wszystkich renifery. 

To one zdominują tegoroczny świąteczny zwierzyniec. W końcu dzięki nim święty Mikołaj dociera na czas z prezentami do wszystkich dzieci. Te które zawitają do naszych domów wykonane są z zaskakująco oryginalnych materiałów. Mamy renifery welurowe, zamszowe, drewniane, wykonane z jodły, szklane, a nawet metalowe. W prostej kolorystyce: dominują szarości, biały, złoty i srebrny. Do tego, do wyboru mamy renifery przeróżnej wielkości, od malutkich, które można postawić na półce, stole lub zawiesić na choince po całkiem sporych rozmiarów, stojące niczym rzeźby np. na podeście domu, bądź witające gości w korytarzu. 

Do bajkowego klimatu nawiązują także figurki innych zwierząt, w tym jelenie, łosie, sowy i myszy. Ubrane w świąteczne stroje przywodzą na myśl święta z klasycznej bajki „Dziadek do Orzechów”, której fabuła rozgrywa się w wigilijną noc. Same dziadki do orzechów pod postacią figurek żołnierzy, w tym roku staną w każdym kącie domu, w tym pod choinkami. Kolejny element kojarzący się z magią i dzieciństwem, który wraca pod nasze dachy  to śnieżne kule. Posypane złotym brokatem, z figurkami i różnego rodzaju elementami umieszczonymi wewnątrz szklanej kuli, przypominają małe, urocze dzieła sztuki. 

Ze szkła wykonane są również bombki, wewnątrz których znajdziemy płatki kwiatów, piórka, a nawet ledowe lampki, które pięknie oświetlą nie tylko choinkę ale cały dom. Ponadto, do wyboru mamy bombki ręcznie malowane, dmuchane, drewniane, miedziane, pokryte złotem i srebrem a także welurem i filcem. Co prawda dominują te tradycyjne, okrągłe ale znajdziemy również świąteczne zawieszki w kształcie choinek, zwierzątek, gwiazdek i lodowych sopli. W tym roku nie może zabraknąć świec i lampionów, oczywiście w bożonarodzeniowym klimacie.

Na stołach święta odbędą się w pełnej krasie i nie tylko za sprawą wigilijnych potraw, ale także talerzy, tac, pater i całych zestawów porcelany, na której to wszystko będzie serwowane. 

Świąteczny klimat nie tylko zdominuje wnętrza naszych domów, ale będzie witał i cieszył nasze oczy także na zewnątrz: na tarasie, na patio i w ogrodzie. Warto zaopatrzyć się obok świerkowych choinek, w piękne gwiazdy betlejemskie, hiacynty, ciemierniki, jodły, skimmie i gaulterie. Dzięki ozdobom ogrodowym, donicom, drzewkom, krzewom i roślinom które kojarzą się z Bożym Narodzeniem ten magiczny klimat będzie można zatrzymać na dłużej. 

miejsca: MOOI, Marvelli, MILOO Home, Madras, Centrum Ogrodnicze Rajski Ogród

 

Prestiż  
Grudzień 2021