Super FM 
– najważniejszy jest słuchacz

Kiedy niespełna cztery lata temu Sławomir Adamski i Jarosław Fengler zaczęli przygotowywać się do uzyskania koncesji i otwarcia stacji radiowej, znajomi pukali się w głowę i twierdzili że to nie może się udać. Dziś właściciele radia Super FM świętują pierwsze urodziny ich radia.

Autor

Aneta Dolega

Super FM to radio niezależne, na wskroś lokalne, robione dla szczecinian i przez ludzi związanych ze Szczecinem. Radio, które właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. A dokładnie są to urodziny jedynego komercyjnego radia w naszym mieście. – Wszystkie rozgłośnie tego typu, które powstały w latach 90. zostały wchłonięte przez duże koncerny, wielkie domy medialne typu Bauer, który przejął RMF FM czy Agorę, do której należą m.in. Radio Złote Przeboje czy Tok FM. – tłumaczy Sławomir Adamski. – My jesteśmy radiem w pełni niezależnym, nie należącym do żadnego koncernu i wolnym od politycznych wpływów. Takich rozgłośni radiowych w Polsce jest niewiele.

Czy można w ogóle żyć bez radia, a jeśli tak to jak długo? Okazuje się, że się nie da, a potrzeba tworzenia tego medium wychodzi od obu stron: od tych którzy to radio tworzą i którzy go słuchają. Sławomirowi Adamskiemu i Jarosławowi Fenglerowi zajęło to trzy lata – Jakoś w 2017 roku zadzwoniłem do Sławka, a nie widzieliśmy się kilkanaście lat i zapytałem go czy ma ochotę robić radio – opowiada Jarosław Fengler. – Odpowiedział mi krótko i bez zastanowienia: tak.

Droga do celu nie była ani prosta, ani łatwa. Aglomeracja Szczecińska z racji swojego położenia ma bardzo ograniczoną ilość wolnych częstotliwości, na których nowe radio mogłoby zacząć nadawać.

– W 2018 roku zdecydowaliśmy się na wykorzystanie nieużywanej częstotliwości 98,9 FM. Na tej częstotliwości uruchomiliśmy testowy program, aby przekonać Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, że jesteśmy wiarygodni, że potrafimy i bardzo chcemy zrobić lokalne radio w Szczecinie – opowiada Sławomir Adamski. – Urzędniczka z UKE przyjmująca wniosek zapytała nas: Ile czasu potrzebujecie na uruchomienie tego radia? A ja na to, że 24 godziny. Byliśmy profesjonalnie przygotowani do podjęcia tego zadania. Mieliśmy niezbędny sprzęt, nadajnik i wszystko co trzeba. W sumie nie mając jeszcze radia, mieliśmy już radio. I tak, przez trzy miesiące nadawaliśmy testowy program z dawnego wieżowca TVP przy ulicy Niedziałkowskiego.

Otrzymane pozwolenie na emisję testową nie dawało żadnej gwarancji uzyskania właściwej koncesji. Po kilku miesiącach pojawiła się w Szczecinie jeszcze jedna częstotliwość, docelowe 97,5 FM.

Radio SuperFM stanęło do rywalizacji z jedenastoma innymi projektami, wśród których byli m.in. potentaci z Grupy RMF, Eurozet i Agory. Walka była zacięta, ale byliśmy dobrze przygotowani.

Nasz projekt oraz cały plan rozwoju spodobał się KRR`IT i 4 grudnia 2019 roku. Koncesja została przyznana. – Zadzwoniłem do Sławka i powiedziałem mu co się stało – wspomina Jarosław Fengler. – Najpierw po drugiej stronie słuchawki zapadła cisza, po czym Sławek stwierdził, że póki nie zobaczy tego na stronach KRRIT to nie uwierzy.

– I zobaczyłem! Łapiąc się za głowę powiedziałem do siebie: „co ja narobiłem?” – dodaje z uśmiechem Sławomir Adamski. – Zareagowałem tak, gdyż cały projekt radiowy był w sferze marzeń, nagle usłyszałem od Jarka upragnione: „Mamy to”.

Zaczęło się organizowanie radia: miejsca, programu i zespołu – Radio Super FM wprowadziło się do jednego z biur w kompleksie biurowym PAZIM, w centrum miasta. – Po tych 365 dniach nadawania jestem pewien że dostaliśmy koncesję z trzech powodów – twierdzi Jarosław Fengler. –Po pierwsze jesteśmy wiarygodni, po drugie jesteśmy szczecińscy, czyli nie jesteśmy wydmuszką podmiotu sieciowego, a po trzecie staramy się odpowiadać tym potrzebom, które mają w stosunku do tego projektu mieszkańcy Szczecina. Oni nam dokładnie powiedzieli jakiego radia potrzebują i cały czas mówią.

Wychodzimy z założenia, że zawsze najważniejszy jest słuchacz. Z myślą o naszych słuchaczach codziennie przygotowujemy program Radia Super FM. Nasze radio przede wszystkim podejmuje lokalne tematy. Nie jest od nikogo zależne, czy będzie to frakcja polityczna czy korporacja – jesteśmy apolityczni, ale nie zamykamy drzwi przed nikim. Każdy może się u nas wypowiedzieć, pod warunkiem, że ten pomysł, czy rozmowa będzie dotyczyła mieszkańców Szczecina – tłumaczy Jarosław Fengler.

Zanim Radio Super FM oficjalnie zaczęło nadawać, ogłosiło na antenie plebiscyt wśród słuchaczy. Zapytaliśmy ich, jaką pierwsza piosenkę chcieliby usłyszeć – mówi Jarosław Fengler. – Wybór słuchaczy był jednoznaczny piosenka zespołu Hey i utwór „Teksański”. To pokazało, że nasz projekt musi być szczeciński.

Dwudziestoczterogodzinny program przygotowywany jest w stu procentach przez szczecińską ekipę. Serwisy informacyjne przygotowuje dwóch wydawców Anna Pałamar i Marek Mikulski. Szczecińskim wydarzeniom sportowym, a także istotnym dla Szczecina sprawom przygląda się i relacjonuje je na bieżąco Jakub Żelepień. – O poranku i po południu wiadomości dla kierowców emitujemy co pół godziny – mówi Jarosław Fengler – W paśmie porannym od 6:00-11:00 przedstawia je Sebastian Roszkowski, a w pasmie popołudniowym 13:00-18:00 Bartosz Pietruszka.

– Jednym z filarów naszego programu są cykliczne audycje, które z tygodnia na tydzień przyciągają coraz większe grono słuchaczy. Aktualnie największą popularnością cieszy się program, w którym uczymy języka niemieckiego – dodaje Jarosław Fengler. – Drugi pomysł, który wypłynął od duetu Sebastian Roszkowski i Daniel Trzepacz to „Pogoń FM. W drodze do Europy”. Ten program to otwarcie się na środowisko sportowców oraz przede wszystkim kibiców, którzy żyją na co dzień futbolem i Pogonią Szczecin. Trzeci program, który bardzo dobrze się przyjął to „Odkryj Szczecin na nowo”. Para przewodników Małgorzata i Tomasz Dudowie, opowiadają o rzeczach nieoczywistych związanych ze Szczecinem. Odkrywają historie tego miasta, która dla wielu z nas jest zaskakująca.

Kolejne programy, które zaczęły zdobywać serca słuchaczy to dedykowana głównie paniom „Klinika piękna”, której motywem przewodnim jest medycyna estetyczna. – W ramach tej audycji spotykamy się tymi, którzy są uznani na rynku medycznym. Są to tacy wybitni lekarze jak prof. Jerzy Sieńko, dr Andrzej Dmytrzak czy prof. Jan Lubiński – wymienia Jarosław Fengler. – Kiedy po dwudziestu latach wróciłem do Szczecina, zauważyłem, że w Szczecinie jest bardzo dużo interesujących i przedsiębiorczych kobiet. Postanowiliśmy zrealizować program cykliczny pn. „SuperKobieta w Super FM”. Pierwszą „SuperKobietą” była Monika Pyrek – ambasadorka naszego miasta. Była także szczecinianka Anna Jurksztowicz, Sylwia Majdan, a w planach są Katarzyna Nosowska, Agata Kulesza oraz wiele innych intersujących pań. Od października nawiązaliśmy współpracę z Wojciechem Wirwickim i jego portalem wszczecinie.pl. W ramach współpracy w piątki realizujemy wspólnie program o kulturze „18:03 zaprasza Andrzej Kochański”. To nowość w Super FM – program można słuchać i oglądać na żywo w Internecie – dodaje Jarosław Fengler.

Ważną częścią programu naszego radia jest muzyka, którą starannie wybiera szef muzyczny stacji Sebastiana Roszkowski. To on bez przerwy śledzi nowości muzyczne i przegląda notowania światowych list przebojów. Sebastian codziennie przygotowuje playlistę stacji oraz zarządza mediami społecznościowymi i stroną www.

Zespół radia tworzą nie tylko osoby, które można usłyszeć na antenie.

Radio to także zaawansowana technika mająca wpływ na jakość emitowanego dźwięku. W tym obszarze Maciej Kosmala nie ma sobie równych. Za wszelkie kwestie informatyczne i sieciowe odpowiada Piotr Pilek – autor audycji Super Technologie w Super FM.

Radio Super FM czeka na was w eterze na 97,5FM, a ci którzy są daleko od Szczecina lub wolą nowoczesne media mogą słuchać na stronie www.super.fm

 

Prestiż  
Październik 2021