Super FM
– najważniejszy jest słuchacz
Super FM
– najważniejszy jest słuchacz
Kiedy niespełna cztery lata temu Sławomir Adamski i Jarosław Fengler zaczęli przygotowywać się do uzyskania koncesji i otwarcia stacji radiowej, znajomi pukali się w głowę i twierdzili że to nie może się udać. Dziś właściciele radia Super FM świętują pierwsze urodziny ich radia.

Super FM to radio niezależne, na wskroś lokalne, robione dla szczecinian i przez ludzi związanych ze Szczecinem. Radio, które właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. A dokładnie są to urodziny jedynego komercyjnego radia w naszym mieście. – Wszystkie rozgłośnie tego typu, które powstały w latach 90. zostały wchłonięte przez duże koncerny, wielkie domy medialne typu Bauer, który przejął RMF FM czy Agorę, do której należą m.in. Radio Złote Przeboje czy Tok FM. – tłumaczy Sławomir Adamski. – My jesteśmy radiem w pełni niezależnym, nie należącym do żadnego koncernu i wolnym od politycznych wpływów. Takich rozgłośni radiowych w Polsce jest niewiele.
Czy można w ogóle żyć bez radia, a jeśli tak to jak długo? Okazuje się, że się nie da, a potrzeba tworzenia tego medium wychodzi od obu stron: od tych którzy to radio tworzą i którzy go słuchają. Sławomirowi Adamskiemu i Jarosławowi Fenglerowi zajęło to trzy lata – Jakoś w 2017 roku zadzwoniłem do Sławka, a nie widzieliśmy się kilkanaście lat i zapytałem go czy ma ochotę robić radio – opowiada Jarosław Fengler. – Odpowiedział mi krótko i bez zastanowienia: tak.
Droga do celu nie była ani prosta, ani łatwa. Aglomeracja Szczecińska z racji swojego położenia ma bardzo ograniczoną ilość wolnych częstotliwości, na których nowe radio mogłoby zacząć nadawać.
– W 2018 roku zdecydowaliśmy się na wykorzystanie nieużywanej częstotliwości 98,9 FM. Na tej częstotliwości uruchomiliśmy testowy program, aby przekonać Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, że jesteśmy wiarygodni, że potrafimy i bardzo chcemy zrobić lokalne radio w Szczecinie – opowiada Sławomir Adamski. – Urzędniczka z UKE przyjmująca wniosek zapytała nas: Ile czasu potrzebujecie na uruchomienie tego radia? A ja na to, że 24 godziny. Byliśmy profesjonalnie przygotowani do podjęcia tego zadania. Mieliśmy niezbędny sprzęt, nadajnik i wszystko co trzeba. W sumie nie mając jeszcze radia, mieliśmy już radio. I tak, przez trzy miesiące nadawaliśmy testowy program z dawnego wieżowca TVP przy ulicy Niedziałkowskiego.
Otrzymane pozwolenie na emisję testową nie dawało żadnej gwarancji uzyskania właściwej koncesji. Po kilku miesiącach pojawiła się w Szczecinie jeszcze jedna częstotliwość, docelowe 97,5 FM.
Radio SuperFM stanęło do rywalizacji z jedenastoma innymi projektami, wśród których byli m.in. potentaci z Grupy RMF, Eurozet i Agory. Walka była zacięta, ale byliśmy dobrze przygotowani.
Nasz projekt oraz cały plan rozwoju spodobał się KRR`IT i 4 grudnia 2019 roku. Koncesja została przyznana. – Zadzwoniłem do Sławka i powiedziałem mu co się stało – wspomina Jarosław Fengler. – Najpierw po drugiej stronie słuchawki zapadła cisza, po czym Sławek stwierdził, że póki nie zobaczy tego na stronach KRRIT to nie uwierzy.
– I zobaczyłem! Łapiąc się za głowę powiedziałem do siebie: „co ja narobiłem?” – dodaje z uśmiechem Sławomir Adamski. – Zareagowałem tak, gdyż cały projekt radiowy był w sferze marzeń, nagle usłyszałem od Jarka upragnione: „Mamy to”.
Zaczęło się organizowanie radia: miejsca, programu i zespołu – Radio Super FM wprowadziło się do jednego z biur w kompleksie biurowym PAZIM, w centrum miasta. – Po tych 365 dniach nadawania jestem pewien że dostaliśmy koncesję z trzech powodów – twierdzi Jarosław Fengler. –Po pierwsze jesteśmy wiarygodni, po drugie jesteśmy szczecińscy, czyli nie jesteśmy wydmuszką podmiotu sieciowego, a po trzecie staramy się odpowiadać tym potrzebom, które mają w stosunku do tego projektu mieszkańcy Szczecina. Oni nam dokładnie powiedzieli jakiego radia potrzebują i cały czas mówią.
Wychodzimy z założenia, że zawsze najważniejszy jest słuchacz. Z myślą o naszych słuchaczach codziennie przygotowujemy program Radia Super FM. Nasze radio przede wszystkim podejmuje lokalne tematy. Nie jest od nikogo zależne, czy będzie to frakcja polityczna czy korporacja – jesteśmy apolityczni, ale nie zamykamy drzwi przed nikim. Każdy może się u nas wypowiedzieć, pod warunkiem, że ten pomysł, czy rozmowa będzie dotyczyła mieszkańców Szczecina – tłumaczy Jarosław Fengler.
Zanim Radio Super FM oficjalnie zaczęło nadawać, ogłosiło na antenie plebiscyt wśród słuchaczy. Zapytaliśmy ich, jaką pierwsza piosenkę chcieliby usłyszeć – mówi Jarosław Fengler. – Wybór słuchaczy był jednoznaczny piosenka zespołu Hey i utwór „Teksański”. To pokazało, że nasz projekt musi być szczeciński.
Dwudziestoczterogodzinny program przygotowywany jest w stu procentach przez szczecińską ekipę. Serwisy informacyjne przygotowuje dwóch wydawców Anna Pałamar i Marek Mikulski. Szczecińskim wydarzeniom sportowym, a także istotnym dla Szczecina sprawom przygląda się i relacjonuje je na bieżąco Jakub Żelepień. – O poranku i po południu wiadomości dla kierowców emitujemy co pół godziny – mówi Jarosław Fengler – W paśmie porannym od 6:00-11:00 przedstawia je Sebastian Roszkowski, a w pasmie popołudniowym 13:00-18:00 Bartosz Pietruszka.
– Jednym z filarów naszego programu są cykliczne audycje, które z tygodnia na tydzień przyciągają coraz większe grono słuchaczy. Aktualnie największą popularnością cieszy się program, w którym uczymy języka niemieckiego – dodaje Jarosław Fengler. – Drugi pomysł, który wypłynął od duetu Sebastian Roszkowski i Daniel Trzepacz to „Pogoń FM. W drodze do Europy”. Ten program to otwarcie się na środowisko sportowców oraz przede wszystkim kibiców, którzy żyją na co dzień futbolem i Pogonią Szczecin. Trzeci program, który bardzo dobrze się przyjął to „Odkryj Szczecin na nowo”. Para przewodników Małgorzata i Tomasz Dudowie, opowiadają o rzeczach nieoczywistych związanych ze Szczecinem. Odkrywają historie tego miasta, która dla wielu z nas jest zaskakująca.
Kolejne programy, które zaczęły zdobywać serca słuchaczy to dedykowana głównie paniom „Klinika piękna”, której motywem przewodnim jest medycyna estetyczna. – W ramach tej audycji spotykamy się tymi, którzy są uznani na rynku medycznym. Są to tacy wybitni lekarze jak prof. Jerzy Sieńko, dr Andrzej Dmytrzak czy prof. Jan Lubiński – wymienia Jarosław Fengler. – Kiedy po dwudziestu latach wróciłem do Szczecina, zauważyłem, że w Szczecinie jest bardzo dużo interesujących i przedsiębiorczych kobiet. Postanowiliśmy zrealizować program cykliczny pn. „SuperKobieta w Super FM”. Pierwszą „SuperKobietą” była Monika Pyrek – ambasadorka naszego miasta. Była także szczecinianka Anna Jurksztowicz, Sylwia Majdan, a w planach są Katarzyna Nosowska, Agata Kulesza oraz wiele innych intersujących pań. Od października nawiązaliśmy współpracę z Wojciechem Wirwickim i jego portalem wszczecinie.pl. W ramach współpracy w piątki realizujemy wspólnie program o kulturze „18:03 zaprasza Andrzej Kochański”. To nowość w Super FM – program można słuchać i oglądać na żywo w Internecie – dodaje Jarosław Fengler.
Ważną częścią programu naszego radia jest muzyka, którą starannie wybiera szef muzyczny stacji Sebastiana Roszkowski. To on bez przerwy śledzi nowości muzyczne i przegląda notowania światowych list przebojów. Sebastian codziennie przygotowuje playlistę stacji oraz zarządza mediami społecznościowymi i stroną www.
Zespół radia tworzą nie tylko osoby, które można usłyszeć na antenie.
Radio to także zaawansowana technika mająca wpływ na jakość emitowanego dźwięku. W tym obszarze Maciej Kosmala nie ma sobie równych. Za wszelkie kwestie informatyczne i sieciowe odpowiada Piotr Pilek – autor audycji Super Technologie w Super FM.
Radio Super FM czeka na was w eterze na 97,5FM, a ci którzy są daleko od Szczecina lub wolą nowoczesne media mogą słuchać na stronie www.super.fm