Trądzik – nie tylko u nastolatków

Boryka się z nim duża część społeczeństwa, szczególnie osoby dorosłe. Jest prawdziwym utrapieniem, choć w początkowym stadium nie wygląda groźnie (zarumienione policzki to przecież oznaka zdrowia) to jest to jednak choroba. Trądzik różowaty, często mylony ze zwyczajnym, nieleczony prowadzi do komplikacji. O tym jak mu zapobiegać i jak skutecznie go leczyć, rozmawiamy z doktor Kamilą Stachurą, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej z Kliniki Stachura.

Autor

Aneta Dolega

Dlaczego nie należy lekceważyć trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to choroba, która dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. Warto o niej mówić gdyż pierwsze oznaki często bywają lekceważone. Niestety takie postępowanie może doprowadzić do poważnych komplikacji. Na przykład przerost części twarzy w postaci tzw. „kalafiorowatego nosa” dotyczący co prawda wyłącznie mężczyzn, ale jest to już poważne stadium choroby, występujące często po 50-60 roku życia. Warto zatem pochylić się prewencyjnie nad tym tematem. Uświadamianie i edukacja pacjentów jest dla mnie bardzo ważna. W chorobach skóry warto zapobiegać poważnym konsekwencjom. 

Kto zatem powinien obawiać się trądziku różowatego?

Choroba zaczyna się najczęściej około trzydziestki, a nasila między 40. a 50. rokiem życia. Z badań wynika, że dotyczy częściej kobiet, jednak jej skrajnie nasilone przypadki spotyka się głównie u mężczyzn. Bardziej narażone na trądzik różowaty są osoby o jasnej skórze. Warto podkreślić, że trądzik różowaty należy do chorób skóry wywołanych lub zaostrzonych przez promienie UV.

Co może nas zaniepokoić? Jakie są jego objawy?

Zarumienione policzki powszechnie uznawane są za oznakę zdrowia, dodają nam uroku. Kiedy rumieniec nie znika z naszej twarzy, najczęściej oznacza cerę naczynkową. Ten poważny problem połączony z mało elastycznymi naczyniami krwionośnymi skutkuje pojawianiem się pajączków na skórze twarzy. Taka skóra dodatkowo jest nadmiernie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, suchości, pieczenia czy swędzenia. Dochodzą do tego krostki, a także może pojawiać się nadwrażliwość na niektóre kosmetyki.

Trądzik różowaty to choroba środkowej części twarzy. Choroba przechodzi charakterystyczne stadia ewolucji. Do objawów jej towarzyszących w pierwszej fazie należy tymczasowo występujący ciemny rumień (np. na nosie), nawracający, a potem stały rumień na twarzy w postaci wypieków. Zmiany umiejscawiają się na nosie, policzkach, czole i podbródku. Doświadczony dermatolog trądzik różowaty rozpozna od razu. Warto dodać, że choroba może też współistnieć z trądzikiem pospolitym.

Czy istnieje skuteczna metoda leczenia tej choroby?

Na szczęście współczesna dermatologia posiada skuteczne metody, a makijaż mocno kryjący rumień nie musi już być codzienną koniecznością. Jako doświadczony specjalista uważam, że obecnie skutecznym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem trądziku różowatego jest m.in. terapia laserem Excel V+. Laser w szybki i prosty sposób pozwala pozbyć się pajączków, przebarwień. Ponadto laser stosowany jest do skutecznej walki właśnie z trądzikiem różowatym. Excel V+ od amerykańskiego lidera na rynku urządzeń laserowych firmy Cutera reprezentuje najbardziej zaawansowaną technologię laserową, która usuwa wszystkie zmiany naczyniowe na ciele. Zabieg z jego wykorzystaniem jest wykonywany przez lekarza dermatologa, według ściśle ustalonych parametrów, dobieranych indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie jest bolesny, może występować tylko lekki dyskomfort podczas zabiegu. W zależności od rodzaju leczonego schorzenia i głębokości zmiany skórnej, jeden zabieg trwa kilka – kilkanaście minut, a efekty są widoczne już po serii 1-3 zabiegów. Po przeprowadzonym zabiegu można bez problemu stosować makijaż i powrócić do codziennej aktywności. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk i delikatne zaczerwienienie obszaru poddanego działaniu lasera. Leczenie zmian skórnych takich jak widoczne naczynka czy rumień za pomocą laseroterapii Excel V+ to świetny sposób na poradzenie sobie nie tylko z problemem trądziku różowatego, ale również sposób na fotoodmłodzenie. Laser Cutera Excel V+ poza właściwościami leczniczymi ma również udowodnione działanie stymulujące produkcję nowego kolagenu w skórze. Laser posiada licznie udokumentowane dowody naukowe na leczenie szerokiego spektrum zmian skórnych. Wysoki komfort dla pacjenta i szybkość w uzyskaniu efektów pozwala cieszyć się naturalnie piękną skórą. 

 
Kamila Stachura

 Specjalista Dermatologii,  Lekarz Medycyny Estetycznej

Prestiż  
Listopad 2020