Inwestycja w kreatywne umysły

Kreatywność to najważniejszy ludzki zasób, z którego może skorzystać każdy. Taką możliwość daje szczecińska Akademia Sztuki, w murach której, od 2015 r. działa Centrum Przemysłów Kreatywnych. CPK to jednostka transferu wiedzy i technologii Akademii Sztuki, to połączenie kilkunastu profesjonalnych laboratoriów, wiedzy i kreatywności naukowców oraz projektantów działających na AS. Jej celem jest wspieranie firm oraz instytucji poprzez współtworzenie innowacyjnych rozwiązań, co pośrednio ma wyraźny wpływ na rozwój Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. O CPK rozmawiamy z jej dyrektor Dominiką Rychlicką.

Autor

Aneta Dolega

Zacznijmy najpierw od tego i wyjaśnijmy, czym są w ogóle przemysły kreatywne.

Przemysły kreatywne, czyli tzw. sektor kreatywny to część rynku, który tworzą podmioty gospodarcze łączące działalność artystyczną i projektową z przedsiębiorczością. Na Akademii Sztuki jest to kreatywna i nowoczesna przestrzeń, w której wykorzystujemy twórczy potencjał naszych naukowców, projektantów, artystów oraz studentów do rozwiązywania biznesowych wyzwań naszych klientów - firm i instytucji.

Na czym dokładnie polega działalność Centrum Przemysłów Kreatywnych na AS?

Realizujemy projekty badawczo-rozwojowe, np. bony na innowację. W czerwcu otrzymaliśmy grant badawczy na opracowanie innowacyjnego zestawu do wspomagania rehabilitacji w trybie online, który zrealizowaliśmy z sukcesem. Zajmujemy się także transferem wiedzy w postaci publikacji, warsztatów czy konsultacji. We wrześniu gościliśmy z wykładem Zuzannę Skalską, która jest uznanym w Europie i na świecie doradcą ds. trendów strategicznych w zakresie innowacji (thinking design). Podejmujemy też zlecenia komercyjne, które dla mnie są szczególnie ważne i interesujące, gdyż sama wywodzę się z biznesu. Uwielbiam bezpośredni kontakt z klientem, a jeszcze bardziej kręcą mnie i mój zespół wyzwania, z jakimi trafiają do nas ludzie. Obecnie pracujemy nad artystycznym kalendarzem dla jednej z najlepszych w Polsce, szczecińskiej firmy z branży IT.

Główną ideą CPK jest współpraca pomiędzy sztuką, nauką i biznesem. Jak na takiej współpracy może zyskać biznes, dlaczego to takie ważne?

CPK powstało z inicjatywy i według pomysłu prof. dr hab.. Kamila Kuskowskiego i dr hab. Waldemara Wojciechowskiego w ramach ambitnego projektu „Akademia zmienia Szczecin- Centrum Przemysłów Kreatywnych”. Na otwarciu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz powiedział: „To nie jest inwestycja w mury, to inwestycja w umysły”. Ja bym to jeszcze uszczegółowiładodając: to inwestycja w KREATYWNE umysły.  Kreatywność to najważniejszy ludzki zasób! Bez niej nie byłoby postępu. W sztuce termin ten oznacza m.in. umiejętność tworzenia czegoś nowego, natomiast w ekonomii jest on powiązany z innowacjami. Gdy zestawimy to wszystko obok siebie i gdy wdrożymy te pojęcia w życie, czyli powstawanie mikro i małych przedsiębiorstw z sektora kreatywnego, tworzenie otoczenia przyjaznego do zatrzymywania w regionie studentów naszej uczelni – przyszłych pracowników i pracodawców, to aktywność gospodarcza regionu staje się faktem. W skali makro przemysły kreatywne stają się czynnikiem budującym konkurencyjność miast i regionów, dlatego warto w nie inwestować i uwzględniać w strategii miast.

Obok znaczenia ekonomicznego bardzo ważnym aspektem jest znaczenie wychowawcze- kreowanie społecznych gustów, stylu życia, promowanie estetyki w przestrzeniach publicznych. Sama wiesz jak ważne społecznie są takie miejsca jak Kreuzberg czy teraz już bardziej Prenzlauerberg w Belinie. To wszystko powstało z przemysłów kreatywnych.

Nie jesteś bezpośrednio związana ze sztuką ale masz dużą wiedzę na ten temat, zmysł estetyczny i przede wszystkim spore doświadczenie w zarządzaniu, w byciu menadżerem. Jak Ty patrzysz na funkcjonowanie takiej instytucji jak AS i znajdującego się w nim Centrum?

Jestem ze sztuką związana gdzieś od 7 roku życia – kilka lat uczyłam się grać na pianinie, chodziłam też na tańce ludowe, a po liceum to już tylko podziwiałam i czerpałam garściami od prawdziwych artystów (śmiech). A tak na serio, to nie mogę wyjść z zachwytu, że Szczecin ma Akademię Sztuki! To ma ogromne znaczenie dla naszego województwa. Nowe władze uczelni wizjonersko podchodzą do jej rozwoju, poprzez dopasowywanie dyscyplin do aktualnych czy dopiero pojawiających trendów na rynku, co bardzo szanuję. Stanowisko dyrektorskie objęłam stosunkowo niedawno, bo w marcu tego roku, a biorąc pod uwagę „klimat” jaki obecnie mamy, cały czas poznaję możliwości funkcjonowania CPK-u i ludzi, którzy tam pracują. Udało się na szczecie w tym dziwnym czasie zrealizować kilka ciekawych projektów i poznać wiele interesujących firm. Obecnie pracuję nad budowaniem strategii CPK na kolejne 4 lata, ze szczególnym naciskiem na budowanie marki, bo o możliwościach tego miejsca i pro-biznesowym podejściu do klientów, muszą dowiedzieć się wszyscy (śmiech)! Jestem też po spotkaniu z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, dla którego już od kilku lat nasi studenci robią niesamowite materiały edukacyjne, a teraz chcę jeszcze bardziej tę współpracę nakręcić

Najbliższe plany?

Obecnie pracuję nad nową strategią CPK na kolejne 4 lata, ze szczególnym naciskiem na budowanie marki, bo o możliwościach tego miejsca i pro-biznesowym podejściu do klientów, muszą dowiedzieć się wszyscy (śmiech)! Jestem też po spotkaniu z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, prowadzę też rozmowy z Urzędem Marszałkowskim. Dla tych obydwu instytucji już od kilku lat nasi studenci robią niesamowite materiały promocyjne i edukacyjne, a teraz chcę jeszcze bardziej tę współpracę nakręcić.

Centrum będzie się też stawało miejscem wsparcia dla naszych studentów w ich pierwszych samodzielnych krokach na rynku pracy i kluczowym miejscem na mapie naszego regionu, jeśli chodzi o promocję przemysłów kreatywnych. Szczegółów nie zdradzę, bo może jeszcze covid je usłyszy i po złości będzie chciał przeszkodzić, zostając z nami na kolejny rok. Oby nie! 

I tego nam wszystkim życzę i dziękuję za rozmowę.

Centrum Przemysłów Kreatywnych

Centrum Przemysłów Kreatywnych posiada:

 • Laboratorium Realizacji (modelarnia/prototypowanie)
 • Laboratorium Technik Ceramicznych
 • Laboratorium Fashion Design (w tym pracownia obuwnicza i złotnicza)
 • Laboratorium Virtual Design
 • Laboratorium Form Przestrzennych
 • Laboratorium Serigrafii
 • Laboratorium Cyfrowego Druku Prototypowego
 • Laboratorium Grafiki Bitowej i Wektorowej
 • Laboratorium Technologii Nagrań Dźwiękowych (studio)
 • Laboratorium Projektowe Architektury Wnętrz
 • Laboratorium Cyfrowego Modelowania 2D i 3D Architektury Wnętrz
 • Laboratorium Rejestracji Obrazu Filmowego ( greenscreen)
 • Laboratorium Edycji Obrazu i Dźwięku
 • Laboratorium Postprodukcji Filmowej

cpk@akademiasztuki.eu

Prestiż  
Listopad 2020