Złoto (nie tylko) dla zuchwałych

Złoto jest najlepszą formą zabezpieczania i lokowania kapitału już od tysięcy lat. Ten cenny kruszec stanowił gwarancję wartości posiadanych środków nie tylko w czasach wojen i kryzysów, choć to właśnie w okresach zawirowań jego ceny rosły bardziej dynamicznie, gdyż ludzie szukali wtedy bezpiecznych sposobów lokowania pieniędzy.

Autor

Karina Tessar

Złoto należy do płynnych aktywów, co oznacza, że w każdym momencie można je łatwo zbyć. Jest też dobrem odpornym na spekulacje rynkowe, co chroni nabywcę przed szybkimi zmianami cen, niemającymi uzasadnienia w czynnikach fundamentalnych. Żeby zacząć lokować oszczędności w złoto, nie potrzeba aż tak znaczących środków,
jak np. w wypadku inwestowania w nieruchomości.  

Bezpieczna lokata kapitału

W ostatnich latach wiele banków centralnych zdecydowało się na obniżenie stóp procentowych, niekiedy do poziomów zbliżonych do zera lub nawet poniżej zera. W wielu krajach towarzyszą temu zjawiska inflacyjne. W efekcie deponowanie pieniędzy w bankach nie tylko stało się nieopłacalne, ale wręcz skutkuje spadkiem ich wartości. Niskie oprocentowanie nie jest bowiem w stanie zrekompensować inflacji. Ceny złota ulegają zmianom wynikającym m.in. ze spadku lub wzrostu popytu. Jednakże w długim okresie znajdują się w trendzie wzrostowym. Dlatego, nawet mimo możliwych przejściowych wahań, w dłuższej perspektywie stanowią bezpieczną lokatę kapitału w porównaniu z innymi możliwościami.

Wiarygodny sprzedawca

Po podjęciu decyzji o ulokowaniu kapitału w złoto warto wybrać wiarygodnego sprzedawcę. Złoto jest równie płynne jak waluty. Można je zbyć na całym świecie, co skutkuje tym, że jego ceny są zbliżone niezależnie od rynku. Dlatego lokując oszczędności w ten kruszec, nie należy szukać okazji, gdyż jego ceny nie powinny różnić się o więcej niż kilka procent. Warto też zwrócić uwagę na to, by kupować je w formie fizycznej, a nie wirtualnej. Tylko fizyczna dostawa kruszcu daje bowiem pewność bezpiecznego ulokowania środków. Na co zwrócić uwagę, wybierając dystrybutora złota? Warto sprawdzić, czy podmiot:

  • ma zarejestrowaną działalność  gospodarczą,
  • widnieje w rejestrze Narodowego Banku Polskiego jako podmiot prowadzący działalność kantorową,
  • ma aktywną stronę internetową,
  • jest obecny w mediach społecznościowych,
  • posiada siedzibę, w której można porozmawiać z doradcą i skorzystać z jego pomocy przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu środków.  

Te wszystkie elementy spełnia nowo otwarty oddział Mennicy Mazovia. Do tej pory firma posiadała placówki w Warszawie i Katowicach. W celu ułatwienia zakupu kruszców klientom z północno-zachodniej Polski spółka postanowiła otworzyć biuro w Szczecinie, a w planach są już kolejne oddziały. Mennica Mazovia sprzedaje wyłącznie fizyczne złoto, srebro oraz platynę. Można je kupić w postaci sztabek i monet bulionowych. Klient może zdecydować w oddziale, jaka forma lokowania kapitału będzie najlepsza. Pomogą mu w tym wykwalifikowani doradcy. Polska Mennica Mazovia jest certyfikowanym dystrybutorem renomowanych dostawców, takich jak C. Hafner czy Canadian Mint. Oferowane produkty pochodzą z najbardziej znanych, światowych mennic takich jak Argor-Heraeus, PAMP, PerthMint czy Rand Rafinery. Wszystkie wymienione mennice posiadają akredytację LBMA – Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców. 

 

 

Prestiż  
Listopad 2020