Przestrzeń na cztery koła

Stylowy, przestronny, praktyczny, dla szerokiego grona odbiorców. Nie jest to auto dla szukających ekstremalnych wrażeń kierowców, oddających się brawurze za kierownicą. Mercedes GLB to spokojny SUV do przyjemnego przemieszczania się o cechach raczej minivana, niż sportowej limuzyny. Dla nas przetestowała go pani mecenas – Dorota Juszczak.

Autor

Aneta Dolega

Choć na zdjęciach wygląda na wielkie auto, w rzeczywistości nowy GLB jest bardzo pojemny: zmieści się w nim spokojnie siedem osób, pod warunkiem, że trzeci rząd foteli zajmą pasażerowie o wzroście do 168 cm. Jeśli zdecydujemy się na podróż w pięcioosobowej grupie to komfort jazdy będzie nieoceniony. Przesuwany drugi rząd foteli jeszcze bardziej podbije przyjemność z przebywania w tym samochodzie. Podróżowanie dodatkowo usprawni sporej wielkości bagażnik, który możemy wyposażyć w dodatkowe schowki, siatki i 12 woltowe gniazdko. Nie dość, ze przewieziemy potrzebne nam rzeczy to jeszcze w trakcie jazdy możemy podładować przenośne urządzenia, począwszy od telefonu a skończywszy na turystycznej lodówce.

Kolejna rzecz to jego design. Ten Mercedes, jak zresztą pozostałe, jest w środku bardzo elegancki. Szczególne wrażenie robi kokpit. Auto jest wyposażone w system MBUX oraz wielką taflę szkła z dwoma dużymi ekranami. Charakterystycznym dla GLB elementem wnętrza są wstawki w formie wyfrezowanych aluminiowych rurek na desce rozdzielczej i tunelu środkowym. Warto wspomnieć, że wielofunkcyjna kierownica jest podgrzewana, co w chłodniejsze dni może mieć dla nas spore znaczenie. Oświetlenie w samochodzie jest ambientowe, co nie tylko tworzy klimat ale jest przede wszystkim korzystne dla naszych oczu: nie męczą się, nawet w czasie nocnej jazdy.

Wszystko, co jest oferowane w szeroko pojętym segmencie aut kompaktowych jest również i w tym samochodzie. Mowa o adaptacyjnym zawieszeniu, napędzie na cztery koła 4MATIC czy wszelkiej maści przyjemnościach, jak funkcja „Hej Mercedes” czy też system relaksu podczas jazdy o nazwie Energizing. GLB jest autem bezpiecznym, wyposażonym w pakiet wspomagania jazdy, który daje wsparcie przy dostosowywaniu prędkości, kierowaniu pojazdem, zmianie pasa ruchu, a także w przypadku ryzyka kolizji. Jest autem wyposażonym w pakiet parkowania. To dwuczęściowy zestaw, zawierający aktywnego asystenta parkowania i kamerę 360°, odciąża kierowcę już na etapie wyszukiwania miejsc parkingowych, a następnie podczas parkowania, opuszczania miejsca parkingowego i manewrowania. Kamera 360° w sposób widowiskowy pokazuje bezpośrednie otoczenie samochodu - także z perspektywy lotu ptaka.

Nowego Mercedesa GLB zabrała na przejażdżkę mecenas Dorota Juszczak. Oto wrażenia z jazdy. – Mercedes to miłość mojego ojca, którą mnie również zaraził – wyznaje Dorota Juszczak. – Nowe GLB to zupełnie inny, wygładzony i ucywilizowany samochód. Znam tę markę dobrze ale zaskoczyło mnie kilka nowych drobiazgów. Na przykład – kamera pokazująca na ekranie obraz koloru światła z sygnalizatora na skrzyżowaniu. Stojąc jako pierwsza na światłach – nie musiałam schylać głowy, aby zobaczyć, jakie światło się świeci w tej chwili. Dla każdej kobiety to bardzo ważne ułatwienie. Nie zaskoczyło, ale utwierdziło w przekonaniu, że system do rozmowy z Mercedesem to świetny wynalazek. Mówię „hej Mercedes. Zrób wyższą temperaturę o dwa stopnie” i dostaję odpowiedź „nastawiam temperaturę na 21 stopni”. Genialne. Co najważniejsze to, że ta rozmowa z samochodem nie jest rozpraszająca. Na pewno jest to kwestia nauczenia się możliwości, jakie daje system, poznania ich wszystkich. Bo szkodą jest dla ciebie, kiedy nie tylko nie wykorzystujesz tych możliwości, ale nawet nie wiesz, że takie możliwości daje ci to auto. Co jeszcze? Siedzi się wysoko, widoczność jest właściwa. Kamery z przodu i z tyłu dają obraz wszystkiego, co mnie może spotkać. Widzę wszystko naokoło, także dzięki kamerze 360 stopni. Te elementy to must-have w tym aucie. Dla twojej wygody. Tylko musisz umieć z nich korzystać, nie bać się ich. GLB jest duże, typowo rodzinne, może mieć nawet w opcji 7 miejsc, to określa rolę tego samochodu. Nie mam rodziny siedmioosobowej, więc nie jest to auto dedykowane dla mnie, ale czuję się w nim bardzo dobrze. Nie przeraża jego wielkość. GLB daje poczucie spokoju i pewności. 

 

 

Prestiż  
Październik 2020