Rysunkowe miasto

Usiąść w przestrzeni miasta, wyciągnąć szkicownik i spróbować przenieść na papier to, co znajduje się przed nami. Na tym w dużym uproszczeniu polega urban sketching, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. W Szczecinie także mamy osoby, które się nim zajmują. Jedną z nich jest Edyta Przystupa, znana z instagramowego profilu szczecinjakmalowany. 

Autor

Karolina Wysocka

– Jestem zafascynowana urban sketchingiem, czyli miejskim rysowaniem, ponieważ mogę przedstawić moje miasto w sposób, który mi bardzo odpowiada – mówi Edyta. Mieszka i pracuje w Szczecinie. Rysowaniem zajmuje się od wielu lat, tworzy także ilustracje do książek. Profil na Instagramie zaczęła prowadzić w czasie pandemii. Dość szybko zdobył on sporą popularność. 

Miłośnicy Szczecina z zainteresowaniem czekają na kolejne ilustracje, które pojawiają się na profilu Edyty. – Najbardziej lubię rysować architekturę miasta, stare domy, kamienice, klimatyczne miejsca, budynki z cegły oraz stare bramy, których jest tutaj na szczęście bardzo dużo – podkreśla autorka szczecinjakmalowany. Przyznaje, że lubi spacerować po Szczecinie i popijając herbatę przysiąść czasem na chwilę, by coś narysować. Czasami robi też zdjęcia, a później kończy proces twórczy w domu. Zazwyczaj, gdy brakuje jej czasu lub pogoda nie pozwala na rysowanie w plenerze. – Inspirują mnie również zdjęcia szczecińskich fotografów, których obserwuje na Instagramie – dodaje. 

Edyta uwielbia lokalną architekturę i szczególnie zachwyca ją mieszanie się starych oraz nowoczesnych elementów. W swoich rysunkach próbuje odzwierciedlić klimat naszego miasta. – Co mogłabym poradzić osobie, która chciałaby również rozpocząć przygodę z urban sketchingiem? Powiedziałabym: ruszaj w miasto z ołówkiem i sketchbookiem w ręku, obserwuj, szukaj inspiracji i rysuj – mówi.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu: www.instagram.com/szczecinjakmalowany.

 

Prestiż  
Wrzesień 2020