Mistrz wyprzedzania

To samochód, który zawsze wzbudzał skrajne emocje: od zachwytów po zdziwienie. Jedno jest pewne – Europa go pokochała i znalazł ponad milion nabywców! I tu sprawdza się po raz kolejny pewna mądrość: nie wystarczy być ładnym, trzeba mieć jeszcze charakter. Nissan Juke go ma.

 

Autor

Aneta Dolega

Musiało minąć prawie dziesięć lat, by jego nowa wersja wyjechała na ulice. Japoński Nissan Juke powrócił i to w ładnym stylu. Zastanawiając się nad tym dla kogo jest ten oryginalny w wyglądzie samochód, wydawać by się mogło, że dla młodego, wyluzowanego kierowcy. Tymczasem, najbardziej nim się interesują osoby po 50 roku życia. To kolejny dowód na niebanalność tego auta. 

Nowy Nissan jest przede wszystkim większy. W środku jest elegancko i bardziej komfortowo. Zrobiło się też przytulnie, dzięki miękkim w dotyku materiałom, którymi obite są deska, drzwi i dolna części kabiny. Pasażerowie siedzący z tyłu otrzymali więcej miejsca. Wszyscy mają do dyspozycji jednobryłowe, sportowe fotele, które w zależności od potrzeby mogą być pokryte tapicerką z syntetycznej Alcantary lub skórą. Dla indywidualistów i osób lubiących design dostępna jest opcja personalizacji auta. Dostępne są różne kombinacje kolorów nadwozia, dachu i tapicerki. Można też zamontować specjalne zderzaki, listwy boczne i 19‑calowe felgi z lekkiego stopu. 

Nowy Nissan Juke jest naszpikowany nową technologią: multimediami i systemami wspomagającymi kierowcę podczas jazdy. System ProPILOT pomaga ze stresem za kierownicą podczas jazdy na autostradzie i sprawia, że każda podróż jest przyjemniejsza. Przyspiesza, utrzymuje i dopasowuje prędkość samochodu, aby utrzymać bezpieczną odległość od pojazdu z przodu. W korku hamuje a następnie przyspiesza, aby dopasować się do innych uczestników ruchu. Jeśli zbliżymy się zbytnio do linii granicznej pasa, utrzyma auto bezpiecznie na środku jezdni. Ponadto nowy Juke posiada m.in.: system hamowania awaryjnego z rozpoznawaniem pieszych i rowerzystów, a także z rozpoznawaniem znaków drogowych i ostrzeżeniem o ruchu poprzecznym czy monitorowaniem pasa ruchu.

Multimedia umożliwiają szybkie i wygodne podłączenie smartfona do samochodu, zdalne sterowanie wybranymi funkcjami, monitorowanie samochodu przez aplikację oraz udostępnianie połączenia Wi-Fi pasażerom chcącym pobrać lub wysłać dane. NissanConnect obsługuje standardy Apple CarPlay i Android Auto, co umożliwia korzystanie z aplikacji zainstalowanych w smartfonie na 8‑calowym ekranie dotykowym w kabinie. Aplikacja AppleCarPlay wyposażona jest w funkcję obsługi głosowej Siri, która przeniesie do samochodu nasze kontakty, ulubione aplikacje komunikacyjne, bibliotekę iTunes, playlisty Apple Music czy mapy Apple. Wystarczy, że podłączymy iPhone’a. Wspaniałym ułatwieniem jest też aplikacja Google Home. W sytuacji gdy np. nie pamiętamy czy zamknęliśmy samochód, wystarczy, że zapytamy o to aplikację. Nissan Juke odpowie na to pytanie, a następnie za pomocą poleceń głosowych będziemy mogli zamknąć lub otworzyć drzwi. Dzięki Google Home możemy wykonać też inne czynności – od wysłania adresu do systemu nawigacji po uruchomienie diagnostyki pojazdu.

Dzięki NissanConnect mamy dostęp do statystyk. Otrzymamy informacje o  średniej prędkości, liczbie podróży, maksymalnej prędkości czy pokonanym dystansie. Ponadto możemy zdalnie sterować klaksonem i światłami. W razie sytuacji wymagającej wsparcia otrzymamy pomoc prosto z serwisu Nissana.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest nawigacja Door-to-Door. Zapewnia ona łatwe przesyłanie wskazówek dojazdu z kompatybilnego smartfona na ekran dotykowy nowego Nissana. Kolejne manewry są też prezentowane na wyświetlaczu komputera pokładowego. Na przykład w sytuacji, kiedy będziemy musieli zaparkować kilka przecznic od celu podróży, aplikacja wyśle na telefon szczegóły trasy do przejścia.

Wyświetlacz Advanced Drive-Assist pomoże skoncentrować się na tym, co najważniejsze podczas jazdy: prowadzeniu pojazdu. Od manewrów i alertów bezpieczeństwa po ostrzeżenia o konieczności zrobienia sobie przerwy w podróży ‑ na kolorowym wyświetlaczu Nissana Juke zobaczymy wszystko  i to przy minimalnym odwracaniu wzroku od sytuacji na drodze.

Te wszystkie wygody przekładają się także na sam komfort jazdy.
To typowy miejski samochód, zarówno łagodny jak i pełen temperamentu. Dynamiczny silnik z turbodoładowaniem współpracuje doskonale z superszybką przekładnią DCT. Precyzyjne, zwrotne zawieszenie w pełni wykorzystuje możliwości mocnego i sztywnego podwozia. Jazda Nissanem jest bezpieczna ale też pełna emocji i wrażeń.

Tak jak z jazdą tak i z parkowaniem nie ma problemu i można się pochwalić zwinnością profesjonalisty. Dzieje się to dzięki systemowi kamer 360° zapewniającymi widok samochodu z każdej strony, a funkcja zbliżenia przodu, tyłu i boku pomaga pewnie wykonać manewr parkowania.

Podsumowując, nowy Nissan Juke wskoczył na wyższy poziom od modelu sprzed dekady. Gwarantuje lepszy komfort jazdy i oszczędny silnik. To także świetne auto, indywidualista, który jedzie własną drogą
nie oglądając się na resztę, a czasem ją bezpiecznie wyprzedzając.