Zbrojownia i Tron Wstydu

Zbrojownia z militariami związanymi z czasami Gryfitów  oraz nowa aranżacja Celi Czarownic z unikatową repliką narzędzia tortur. To kolejne  atrakcje jakie oferuje Zamek KsiążąT Pomorskich w Szczecinie.

 

 

 

14-07-2021
Prestiż

Nowa zamkowa ekspozycja – Zbrojownia – dostępna jest dla zwiedzających od 8 lipca. Nawiązuje do rycerskich tradycji związanych ze szczecińską siedzibą Gryfitów, gdzie już w średniowieczu znajdowała się zbrojownia.

- Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego – wyjaśnia Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia eksponowano także w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię.

Niestety, Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Po śmierci ostatniego władcy z rodu Gryfitów Bogusława XIV i podziale Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję a Brandenburgię, dziedzictwo książęcej dynastii uległo rozproszeniu. Duża część zbiorów, w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X, bezpowrotnie zniknęła. W zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji znajdziemy dziś jedynie kilka okazów broni ze znakami własnościowymi książąt pomorskich – podsumowuje Renata Zdero. W zamkowej Zbrojowni prezentowane są m.in. militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Eksponaty będzie można oglądać w Skrzydle Wschodnim Zamku (wejście J, poziom -2).

O nowe atrakcje wzbogaciła się również stała zamkowa wystawa – Cela Czarownic (Skrzydło Wschodnie, wejście J, poziom -2), związana z postacią oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Bork. Na wystawie obok projekcji holograficznej prezentującej losy Sydonii, od kilku lat oglądać można repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur m.in. żelazną dziewicę, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby.

– Od tego sezonu zamkową ekspozycję uzupełnia „tron wstydu”, jedno z najbardziej brutalnych narzędzi tortur średniowiecza i wieków późniejszych – informuje Renata Zdero. – Replika urządzenia została zakupiona przez Zamek od antykwariusza w Coburgu.

foto. Damian Garecki

Prestiż  
Wrzesień 2021