Plac Praw Kobiet

 Plac Praw Kobiet – taką nazwę będzie nosił szczeciński skwer w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza. To jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc miasta.

12-07-2021
Prestiż

Mapa Szczecina wkrótce zostanie wzbogacona o nowy plac. Tak w czerwcu zdecydowali miejscy radni. To miejsce dobrze znane, znajdujące się w sąsiedztwie Wałów Chrobrego. Chodzi o skwer ograniczony ulicami Henryka Pobożnego, Jarowita, Zygmunta Starego i Szczerbcowej, zlokalizowany między pomnikiem Adama Mickiewicza a gmachem Muzeum Narodowego. Teraz zyska nową nazwę.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że to sposób na wyrażenie uznania dla kobiet, które walczą o swoje podstawowe prawa. Okazją do poruszenia tematu stała się m.in. setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej, która wprowadziła zapisy równouprawnienia wszystkich obywateli Polski, bez względu na płeć. W uzasadnieniu uchwały mówiono m.in. o latach 1918 i 1921 oraz pierwszych polskich parlamentarzystkach. Warto przy tym wspomnieć, że obywatelstwo kobiet w tamtych czasach nie było w Europie sprawą ani powszechną, ani oczywistą. Kobiety w Polsce otrzymały jednak prawa wyborcze wcześniej niż panie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii.

Starania o pojawienie się nowej nazwy na mapie miasta trwały kilka miesięcy. „Plac Praw Kobiet będzie w sposób symboliczny przypominać o odwadze, determinacji oraz mądrości wielu kobiet”: podkreślają pomysłodawcy projektu. Skwer to zakątek ważny i szczególny dla wielu osób. Nazwa placu została nadana z inicjatywy Strajku Kobiet Szczecin. Miejsce będzie sąsiadowało z pl. Adama Mickiewicza.

foto: krakowskie sufrażystki manifestują w Dniu Kobiet w 1911 r., Wikipedia 


Superbohaterki z lokalnego podwórka


 

Prestiż  
Wrzesień 2021