Najpiękniejsze zamki Pomorza Zachodniego

Szukasz pomysłu na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad za miasto? Postaw na cenne zabytki z interesującą historią. Nasz region skrywa prawdziwe perełki. Średniowieczne fortece, arystokratyczne rezydencje, baśniowe budowle i malownicze ruiny… W tych miejscach mieszkały słynne postaci z przeszłości, straszą duchy, a zwiedzający mogą spotkać się z wielką historią. Oto najpiękniejsze zamki Pomorza Zachodniego. Zachęcamy do lektury naszego subiektywnego zestawienia.

07-07-2021
Prestiż

Zamki Pomorza Zachodniego kryją wiele ciekawostek i sekretów. Oto kilka niezwykłych miejsc, jakie można znaleźć na mapie regionu.

Zachodniopomorskie zamki do zwiedzania

Warto poznać dziedzictwo Pomorza Zachodniego. W naszym województwie znajdują się liczne zamki. Mieszkały w nich wielkie rody, miały miejsce ważne wydarzenia historyczne lub związane są z tymi budowlami ciekawe legendy oraz lokalne opowieści. Zamki Pomorza Zachodniego budzą zainteresowanie architekturą oraz bogatą przeszłością. Oto 3 zabytki, które są zdecydowanie warte bliższego poznania.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek usytuowany jest na wzgórzu, w sąsiedztwie Odry. Budowla to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Początki tej rezydencji sięgają średniowiecza. Przed zamkiem w tym miejscu znajdował się dwór księcia Warcisława. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Dzieje budynku są burzliwe. Po wymarciu dynastii Gryfitów, był siedzibą namiestnika szwedzkiego, później garnizonu pruskiego. Przed wojną chciano przywrócić mu dawny blask, ale plany renowacji przerwała II wojna światowa. W 1944 roku zamek został poważnie zniszczony podczas nalotów alianckiego lotnictwa. Po wojnie budowla została odbudowana.

 Ze szczecińskim zamkiem związanych jest wiele ciekawych postaci historycznych oraz legend. Najsłynniejszymi mieszkańcami rezydencji byli książę Bogusław X i Anna Jagiellonka, zgrana para, która umocniła Księstwo Pomorskie. Co ciekawe, przez pewien czas na zamku mieszkała też Katarzyna Leszczyńska, żona króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, który również odwiedził to miejsce. Dawna rezydencja Gryfitów ma też swoją białą damę, piękną czarownicę o tragicznym życiorysie – Sydonię von Borck. Dziś działają tu różne instytucje kultury, odbywają się wystawy, spotkania, koncerty, przedstawienia i imprezy. Zabytek jest dostępny dla zwiedzających.

Zamek w Pęzinie

Budowlę wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku. Właścicielem rezydencji były m.in. rody Borków i Puttkamerów. Zamek posiadał duże walory obronne, zwiększone poprzez usytuowanie go w widłach dwóch rzek: Krępieli i Pęzinki. Budynek otoczony był też dawniej malowniczymi terenami zielonymi, w których znajdowały się romantyczne budowle. W rezydencji, w czasie potopu szwedzkiego, gościł hetman Stefan Czarniecki, który stojąc na czele lekkiej jazdy ścigał najeźdźców z Europy Północnej. Po II wojnie światowej zamek znalazł się we władaniu PGR-u w Pęzinie. Później, w latach 90. XX wieku, trafił w ręce prywatne. Właściciel specjalizuje się w obsłudze grup zorganizowanych w zakresie spotkań okolicznościowych, konferencji i wesel. Na miejscu przeprowadzane są też żywe lekcje historii.

W budynku znajduje się m.in. izba regionalna oraz sala tortur. Z zamkiem związana jest ciekawa legenda o trzech pierścieniach z Pęzina, duchu i pannie z rezydencji. Jeden ze złotych sygnetów znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Legenda mówi, że za każdym razem, gdy jeden z pierścieni zaginie, nieszczęście spadnie na zamek oraz jego właścicieli. Przez pewien czas budynek był niedostępny dla zwiedzających. Od 15 sierpnia będzie prawdopodobnie znów otwarty dla zainteresowanych.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Nadmorski zamek gotycki pochodzi z XIV wieku. Wzniósł go książę pomorski Bogusław V. Budowla powstała na sztucznej wyspie powstałej między Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Najsłynniejszym mieszkańcem rezydencji był Eryk Pomorski, książę z rodu Gryfitów, władca skandynawski, król Norwegii, Danii i Szwecji. W XVII i XIX wieku znajdowały się tu magazyny i więzienie. Od 1930 roku w zamku działa muzeum. Budynek jest dostępny dla zwiedzających.

W dawnej rezydencji Gryfitów można zobaczyć m.in. zabytki pomorskiej sztuki ludowej, rzeźby drewniane, w sali rycerskiej znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej. Znalazło się również miejsce dla dzieł współczesnych artystów. Zabytek przyciąga rokrocznie rzesze turystów, nie tylko bogactwem muzealnej kolekcji. Wędrując po komnatach zamkowych można poczuć atmosferę wieków minionych i podziwiać średniowieczne budownictwo. Z miejscem wiąże się wiele ciekawych legend i opowieści. Zamek ma swoją białą damę – Zofię, daleką kuzynkę Eryka Pomorskiego. Postać księżnej wyłania się ze ścian, stąpając w lekkich pantofelkach. Ubrana jest w długą, falistą suknię ozdobioną bursztynowym naszyjnikiem. W ręku trzyma lichtarz. Płonącą świecą daje znać, że jest i czuwa nad darłowską krainą.

Inne zamki zachodniopomorskie

W regionie znajduje się wiele ciekawych zabytków. Nie wszystkie z wymienionych miejsc są dostępne do zwiedzania, ale warto chociaż wiedzieć o ich istnieniu i zapoznać się z ciekawą historią tych budowli.

Uwagę należy zwrócić np. na Zamek w Krągu. Znajduje się on niedaleko Koszalina i Słupska. To XV-wieczny zamek, położony nad jeziorem, w którego środku znajduje się obecnie hotel. Inne ciekawe miejsca to: Zamek Joannitów w Swobnicy z XIV wiek (ruina, obecnie wystawiony na sprzedaż), Nowy Zamek w Płotach (dostępny do zwiedzania z zewnątrz) i Stary Zamek w Płotach (w środku znajduje się biblioteka). Interesujące zabytki to również: Zamek w Świdwinie (działa tu ośrodek kultury), Zamek Wedlów w Tucznie (hotel, budynek jest częściowo udostępniany dla zwiedzających), Zamek w Połczynie-Zdroju (znajduje się tu biblioteka), Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku (mieści się tu centrum konferencyjne) i Zamek Drahim w Starym Drawsku (ruina, zabytek dostępny do zwiedzania).

W regionie, prócz ciekawych zamków, znajdują się też liczne pałace i dwory. Zachęcamy do podróżowania po województwie – więcej w tym temacie już niedługo.

foto: Wikipedia


Jak balowali Gryfici?


 

Prestiż  
Wrzesień 2021