Fotel idealny

16-02-2021

Podobno nie ma mebli uniwersalnych, które sprawdzają się w każdej sytuacji i każdej biurowej przestrzeni. Od tego „podobno” jest jednak wyjątek, którym okazują się fotele oraz krzesła do biura.

Profesjonalne modele o ergonomicznym kształcie, odpowiednim wyprofilowaniu, rozbudowanej regulacji ustawień to meble, które przydadzą się w większości biur. Zadbają o komfort i wygodę pracowników, zwiększą ich efektywność oraz zapobiegną nieprzyjemnym kontuzjom. Jak wybrać taki idealny fotel do biura? I gdzie go szukać?

Ile siedzisz przy biurku?

Pierwszym krokiem do właściwej decyzji jest określenie ram czasowych, w jakich siedzi się przy biurku. Należy obliczyć przynajmniej w przybliżeniu, ile czasu spędza się w pozycji siedzącej i na tej podstawie poszukać fotela odpowiadającego naszym oczekiwaniom. Zasada jest prosta: im dłuższy to czas, tym bardziej rozbudowane funkcje powinno mieć takie krzesło. Na przykład siedząc krótko, około 2-3h dziennie, można wybrać nowoczesny fotel wyposażony w mechanizm synchroniczny i wyprofilowane, ergonomiczne oparcie. Z kolei w biurach, w których pracownik siedzi przez naprawdę wiele godzin, niezbędne będą bardzo zaawansowane techniczne modele posiadające rozbudowaną konfigurację ustawień. Chodzi tu między innymi o możliwość dokładnego dopasowania ułożenia krzesła do ciała poprzez ustawienie siedziska, oparcia (względem siebie), podłokietników czy niezbędnego zagłówka. Ważne jest zwrócenie uwagi na wyprofilowane oparcie, aby w odpowiedni sposób podtrzymywało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Czego oczekujesz od fotela?

Drugim krokiem jest wyznaczenie sobie celu, jaki ma spełniać krzesło. Czy taki fotel biurowy od AJ Produkty ma pełnić wyłącznie rolę praktyczną, czyli być wygodnym miejscem do siedzenia? A może powinien też prezentować się estetycznie i elegancko w oczach interesantów? Czy będzie eksponowany w zamkniętych pomieszczeniach, czy na przykład w widocznej dla wszystkich sali konferencyjnej? Chociaż funkcje ergonomiczne i praktyczne są najważniejsze podczas zakupu krzeseł biurowych, to warto też zwrócić uwagę na ich wygląd oraz jakość wykonania. Fotele powinny być nie tylko wygodne i komfortowe, nie tylko powinny się ładnie prezentować, ale muszą również być na tyle wytrzymałe i odporne, aby posłużyły w biurze przez długi czas.

Czy zależy Ci na zdrowiu?

Nie zaszkodzi też zastanowić się nad tym, czy fotel biurowy ma również chronić przed niebezpiecznymi i długotrwałymi kontuzjami pleców, ramion, czy nawet nóg. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, nawet mimo kilkuminutowych przerw co jakiś czas, powoduje ogromne szkody w organizmie. Może prowadzić do deformacji kręgosłupa, silnych bólów pleców i ramion (zwłaszcza nadgarstków) oraz negatywnie wpływa na układ krążenia. Dlatego warto zadbać o to, aby fotel biurowy był maksymalnie ergonomiczny i odciążał nasz organizm. Odpowiednie podparcie, właściwie ułożone podłokietniki oraz prawidłowa odległość siedziska od podłogi i jego głębokość to najprostszy sposób na uniknięcie kontuzji i zadbanie o swoje zdrowie podczas prac biurowych.

foto: mat. prasowe

Prestiż  
Marzec 2021