Mądra inwestycja w energię

10-02-2021

Fotowoltaika czyli przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną nie jest przyszłością. To teraźniejszość, z której co raz częściej korzystamy.

Ten rodzaj pozyskiwania energii jest ekologiczny i oszczędny. W Szczecinie znajdziemy wielu wykonawców instalacji PV. Należy jednak pamiętać, że jest to instalacja na wiele lat, dlatego instalator fotowoltaiki (https://stiloenergy.pl) powinien być sprawdzony. Najlepsze firmy na rynku pomagają klientowi na każdym etapie inwestycji i korzystają tylko z produktów renomowanych marek, optymalnych w stosunku jakości do ceny i z wieloletnią gwarancją. Warto wybrać firmę ogólnopolską z kilkuletnim doświadczeniem i pewną pozycją na rynku. Przy wyborze firmy odpowiedzialnej za realizację projektu uwagę powinniśmy zwrócić na kilka istotnych elementów.

Informacje 

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy interesujący nas instalator to firma, która figuruje w odpowiednich rejestrach (CEIDG, KRS). Możemy w nich znaleźć wiele ciekawych informacji, niekiedy nawet dotyczących finansów.

Zaglądając w bazy zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, poznamy też rok założenia firmy. Nie może to być czynnik decydujący o wyborze instalatora paneli fotowoltaicznych, ale im dłuższy staż na rynku, tym firma budzi większe zaufanie, a wybór jej usług to mniejsze ryzyko.

Wiedza

Godnych instalatorów wyróżniają certyfikaty, które potwierdzają ich kwalifikacje w zakresie instalacji OZE. Odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia powinien posiadać każdy z pracowników firmy odpowiadającej za instalację paneli fotowoltaicznych.

Jednak nawet certyfikowany instalator fotowoltaiki nie powinien spoczywać na laurach, ale regularnie podnosić swój zasób wiedzy. Zwłaszcza że technologia fotowoltaiki rozwija się bardzo szybko. Dlatego warto zwrócić uwagę na duże, ogólnopolskie firmy, które narzucają pewne standardy swoim pracownikom.

Liczy się też doświadczenie. Warto kierować się tutaj zasadą: im więcej realizacji w zakresie instalacji PV, tym lepiej. Wraz z kolejnymi zrealizowanymi projektami jakość usług oferowanych przez firmę powinna być wyższa, a oferta lepiej dopasowana do potrzeb klienta.

Zdarzają się firmy, które korzystają z usług podwykonawców. W tym przypadku zwróćmy uwagę na zakres usług wykonawcy. Zlecanie zadań z zakresu fotowoltaiki innym podmiotom często dotyczy firm, które od dawna funkcjonują w branży OZE, wcześniej skupiając się na rekuperacji czy pompach ciepła. W związku z boomem na panele fotowoltaiczne włączają one branżę fotowoltaiczną do swoich usług, ale przy realizacji projektu korzystają z podwykonawców. Zdecydowanie bezpieczniej wybrać firmę, która specjalizuje się w instalacjach PV, zamówione usługi realizując przez swój zespół wykwalifikowanych monterów (np. Stilo Energy).

Sprzęt

Pominiemy kwestię doboru najlepszego sprzętu, bo to nie tyle kwestia gustu, ile rodzaju instalacji fotowoltaicznej, jej mocy czy warunków. Natomiast niezależnie od wybranych elementów powinny być to produkty z oferty renomowanego dostawcy.

Sprzęt ze sprawdzonego źródła jest nowy, fabrycznie zabezpieczony oraz posiada atesty i numery seryjne. To gwarancja stabilnej i  wydajnej pracy przez lata. Profesjonalny instalator fotowoltaiki zawsze współpracuje z kilkoma dostawcami osprzętu do instalacji PV.

Dobrze, kiedy jest on autoryzowanym dystrybutorem sprzętu danego producenta. Ten rodzaj współpracy na linii producent-instalator pomaga w procesie reklamacyjnym i serwisowym. W przypadku osprzętu niejednokrotnie gwarancja opiewa nawet na 10 (falowniki) czy 25 lat (panele fotowoltaiczne).

Oczywiście podstawą jest udzielenie gwarancji przez instalatora na swoje usługi i wsparcie po zakończeniu tego okresu. Gwarancja usługodawcy powinna obejmować montaż paneli, falownika, okablowanie i konstrukcję.

Obsługa

Montaż to tylko jeden z etapów inwestycji w panele fotowoltaiczne. Dlatego ważna jest kompleksowość usług. Firma realizująca projekt powinna zająć się wszystkim, aby jak najbardziej ułatwić klientowi wdrożenie systemu solarnego. Zawsze renomowany wykonawca gwarantuje indywidualny projekt (m.in. audyt energetyczny, dobór konstrukcji), zgodny z zapotrzebowaniem na energię gospodarstwa czy firmy. Kompleksowość zawiera w sobie również pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie na instalację PV.

Instalacja

Przy wyborze instalatora fotowoltaiki musimy więc zwrócić uwagę na doświadczenie, kompleksowość usług i profesjonalizm wykonawcy. Od tego zależy właściwy montaż i dalsze wsparcie serwisowe.

Z kolei już po zakończeniu prac montażowych ważna jest dokumentacja, która trafi do zakładu energetycznego z informacją o przyłączeniu mikro elektrowni do sieci elektroenergetycznej.

Mimo iż to ostatni etap, aby zacząć oszczędzać na zużyciu energii, warto o to zadbać już przy podpisywaniu umowy z instalatorem. Na przykład przy współpracy ze Stilo Energy wystarczy, że udzielimy wykonawcy pełnomocnictwa na czynności związane z przyłączeniem instalacji do sieci elektroenergetycznej. Podobnie jak ze wsparciem w zakresie dotacji i dofinansowania, zajmuje się tym wyspecjalizowany dział firmy.

Pozorne oszczędności przy wyborze instalatora mogą nas zaboleć w przyszłości. Ryzykujemy w ten sposób niechlujnym montażem i niską jakością komponentów, co skutkuje wyższą awaryjnością. Musimy pamiętać, że właściwie dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne to niemal bezobsługowa praca przez 25-30 lat. Tym bardziej warto zapłacić za solidne wykonanie instalacji PV. Korzystając z usług najlepszych wykonawców, średnio 1 kW instalacji będzie nas kosztować od 4,5 do 6,5 tys. zł.

 

Prestiż  
Listopad 2021