Dom na każdy skrawek ziemi

20-01-2021
Prestiż

Dlaczego płytkie działki są coraz bardziej popularne? Na jaki projekt domu się zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze informacje i najpopularniejsze propozycje.

Płytka działka – co to takiego?

Coraz więcej deweloperów decyduje się na kupno większego obszaru terenu i podzielenie go na mniejsze części. Tak powstają płytkie działki – takie, których krótszy bok ma długość maksymalnie szesnastu metrów, a dłuższy przylega do drogi dojazdowej.

Nawet na tak niewielkich wymiarach i przy pozornie niesprzyjającym kształcie działki można wznieść naprawdę funkcjonalny i wygodny dom. Najlepsze projekty będą zarówno cieszyć oko, jak i doskonale sprawdzać się w codziennym życiu. Płytkie działki mają także kilka zalet, wśród których warto podkreślić przede wszystkim znacznie niższą cenę. Zachęcamy do przeanalizowania artykułu Prognozy budowlane na 2021: prognozy po kryzysie na rynku”, który pomoże zorientować się w aktualnej sytuacji branży budowlanej.

Parter czy piętro?

Po zakupie płytkiej lub wąskiej działki często niezupełnie wiemy, co możemy na niej wybudować. Opcji jest jednak zaskakująco dużo – w pierwszej kolejności warto podjąć decyzję w kwestii liczby kondygnacji budynku. W przypadku rodzin liczących więcej niż dwie osoby praktycznie niezbędne będzie postawienie domu piętrowego. Sam parter na tak niewielkim obszarze może nie wystarczyć do zaspokojenia wszystkich potrzeb domowników – warto wziąć to pod uwagę.

Najlepsze projekty

Zanim zdecydujemy się na budowę, warto przejrzeć projekty domów na wąską działkę – domoweklimaty.pl to strona, na której znajdziemy wiele ciekawych propozycji zaadaptowania niewielkiego terenu. Choć ciężko wyszczególnić najlepsze projekty, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na następujące TOP3 domów na płytką działkę:

  1. Akord 10 – z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem,
  2. Papaja – aż 186 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej,
  3. Smart – pozornie niewielki dom z ogromnym potencjałem, który kryje mnóstwo ciekawych rozwiązań (zdjęcia na dole artykułu).

Nowoczesny czyli jaki?

Niezależnie od tego, czy stawiamy dom na wąskiej działce, czy takiej o większych rozmiarach, warto pamiętać, że od 2021 roku obowiązują nowe wymagania techniczne, mówiące o konieczności budowy energooszczędnych, ergonomicznych budynków. Zmiany dotyczą przede wszystkim ochrony środowiska naturalnego i korzystania z odnawialnej energii. Stan naszej planety z roku na rok się pogarsza, a surowce pierwotne się wyczerpują – w związku z tym zdecydowanie warto przyczynić się do dbania o jej kondycję. Dobrym sposobem może być zastosowanie takich rozwiązań jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, dzięki którym możemy także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Foto: materiały prasowe

Prestiż  
Listopad 2021