Przedświąteczne gotowanie

30-11-2020
Prestiż

Czas bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia to zawsze „najgorętszy” okres w roku… I nie chodzi tu bynajmniej o ciepłą pogodę.

Wszyscy jesteśmy wtedy bardzo zajęci, zabiegani i zapracowani. Dużo czasu spędzamy w sklepach, a to: kupując prezenty kochanym osobom, a to: zaopatrując się w niezbędne do prac kuchennych produkty. Nie wspominając o wielkim, generalnym sprzątaniu domu. Warto więc już odpowiednio wcześniej zrobić sobie plan robót kuchennych i wypisać produkty – jak choćby foremki do muffinek i ciasteczek, zestawy garnków, czy garnki na indukcję – które bardzo przydadzą się nam przed świętami.

Jak ułatwić sobie przedświąteczne prace kuchenne?

Bycie odpowiedzialnym za przygotowanie świąt, to często wielkie brzemię. Zwłaszcza, jeśli nadzorujemy całość domowych prac. Musimy wtedy mieć oczy na około głowy. Wie o tym każda gospodyni domowa, która choć raz przygotowywała święta.

Albo przypala się nam bigos, albo kipi zupa rybna, albo też spaliły się doszczętnie samodzielnie przez nas przygotowywane muffinki i ciasteczka… Co więc zrobić, by w jak największym stopniu pomóc sobie w dobrej organizacji przedświątecznych prac kuchennych?

Odpowiedź jest jedna: napisać sobie na kartce swój plan robót kuchennych. Będzie to nasz niezbędnik. Nasza czarna księga ze ściągami i gotowym Know-how w oparciu o którą walnie ułatwimy i przyśpieszymy sobie całą naszą pracę.

Jaki powinien być nasz przedświąteczny niezbędnik?

Wspomniany powyżej plan robót kuchennych uwzględniać powinien szereg instrukcji, które niezbędne będą w przygotowywaniu świąt. Powinniśmy wraz z całą rodziną usiąść wygodnie na kanapie i metodą wspólnej „burzy mózgów” wypisać wszystkie pomysły, które potencjalnie ułatwiłyby nam prace kuchenne. Dla przykładu podajemy tu trzy produkty, które z całą pewnością nie tylko przyśpieszą naszą pracę, ale także uczynią ją znacznie przyjemniejszą.

 

1. Jak zestaw garnków może przyśpieszyć naszą pracę w kuchni?

Wielu z nas ma w swoich domach tylko pojedyncze garnki. Są to często zbierane latami pozostałości po wielu, różnych, wybrakowanych kompletach. Takie garnki zajmują nam w kuchni bardzo dużo miejsca. Mają one odmienne od siebie rozmiary – a co za tym idzie nie można przechowywać ich – jeden w drugim. Wybrakowane garnki zalegają nam więc w kuchni i zabierają tak cenne, podczas przedświątecznych prac, miejsce.

O ileż prościej byłoby użyć zamiast tego – jednorodnego zestawu garnków. Posiadają one zbliżone do siebie parametry, a także z góry narzucone rozmiary. Można je więc schować jeden w drugi, zaoszczędzając przy okazji miejsce i utrzymując naszą kuchnię w warunkach większego uporządkowania. Uczyni to nas też znacznie lepiej zorganizowanymi w warunkach przedświątecznej gorączki.

2. O ile garnki na indukcję przyśpieszą naszą pracę w kuchni?

Jeżeli chcemy przyśpieszyć swoją pracę jeszcze bardziej – użyć tu możemy garnków na indukcję. Rozwiązanie to wymaga oczywiście uprzedniego zamontowania płyty indukcyjnej, jednak gdy już taką mamy – proces gotowania danej potrawy zmniejsza się zazwyczaj od 30% do nawet 50%. W rezultacie ugotować naszą wigilijną potrawę możemy nawet o połowę szybciej, niż na zwykłym palniku.

3. Czy foremki do muffinek i ciasteczek – mogą przyśpieszyć pracę w kuchni?

Ostatnim elementem o którym nie wolno nam zapomnieć w przedświątecznym okresie jest upieczenie wigilijnych muffinek i ciasteczek. Posłużą nam do tego odpowiednie foremki – w przypadku babeczek. I formy, nazywane często też wykrawaczami do ciasta – w przypadku pierników. Nabierze to jeszcze większego znaczenia jeśli mamy dzieci. Czy jednak foremki do muffinek i ciasteczek mogą przyśpieszyć naszą pracę w kuchni?

Lepienie wigilijnych ciastek przez dzieci będzie też dla nich idealną lekcją na przyszłość. Nauczą się dzięki temu, w jaki sposób pomagać podczas przedświątecznych prac kuchennych. Tym samym wpajamy naszym dzieciom nawyk corocznej pomocy w przedświątecznych pracach w kuchni.

Podsumowanie

Przedświąteczne prace kuchenne mogą być więc dla nas bardzo absorbujące. Jak widać możemy je jednak sobie skrócić i uprzyjemnić. Wystarczy tylko podejść do tego kreatywnie.

foto:  prymusagd.pl

Prestiż  
Listopad 2021