Rekuperacja – czym jest i jakie korzyści daje montaż rekuperacji z firmą Twój Instalator

10-11-2020

Nowoczesny i energooszczędny dom nie może obejść się bez rekuperacji. Postaramy się wyjaśnić w prostych słowach pojęcie oraz działanie rekuperacji. Być może po przeczytaniu naszego tekstu zdecydujesz się na takie rozwiązanie i zgłosisz się do ekspertów z firmy Twój Instalator ze Szczecina.

Czym jest i jak działa rekuperacja

Nie mamy pewności, w jaki sposób trafiłeś na naszą stronę. Być może jesteś tu, ponieważ wiesz wszystko na temat rekuperacji! I bardzo nas to cieszy, że posiadasz taką wiedzę! Niemniej może się zdarzyć, że jesteś osobą, która dopiero chce taką wiedzę uzyskać. Dlatego zaczniemy od początku.

Czym jest rekuperacja? Jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Mówiąc prościej: jest przeciwieństwem tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Nie zasysa bowiem powietrza, nie wychładza twoich pomieszczeń, ale zamiast tego słynie ze skutecznego usuwania wilgoci.

Rekuperacja wiąże się z ruchem powietrza wytwarzanego przez tak zwany rekuperator. To on jest odpowiedzialny za kontrolowany przepływ powietrza nawiewanego, usuwanie go z twojego mieszkania czy domu, z jednoczesnym zatrzymywaniem ciepła. Bardzo upraszczając można powiedzieć, że rekuperator wymienia powietrze (to brudne, zużyte, którego nie potrzebujesz) na świeże i czyste, czyli takie które chcesz.

W tym miejscu wyjaśnijmy, jak działa ta maszyna o której już wspomnieliśmy. Pamiętaj, że rekuperator z wymiennikami (które odzyskują ciepło) stanowi całość. W jego środku następuje wyciąganie powietrza w dwóch kierunkach (jednocześnie). Jeden strumień powietrza przychodzi do nas, do naszego domu, z zewnątrz i jest czysty, choć zimny. Drugi jest wyciągany z wewnątrz budynku na zewnątrz i stanowi to złe powietrze (brudne, wilgotne, ciepłe, zużyte). Przypomnijmy, że zużyte powietrze wychodzi z budynku poprzez tzw. anemostaty, czyli po prostu kratki wentylacyjne.

Opisane przez nas strumienie spotykają się w pewnym momencie, chociaż się nie mieszają. Dochodzi do tego w wymienniku ciepła. Jak to możliwe zapytasz! Otóż oba te strumienie płyną zupełnie innymi kanalikami! Ciepłe powietrze zostawia swoje ciepło i wychodzi z budynku, jako brudne, zbędne. Wpada natomiast zimne z zewnątrz, które te ciepło przejmuje w czasie wchodzenia do twojego domu. W ten sposób świeże i czyste powietrze staje się jednocześnie ciepłe!

Od rekuperatora masz możliwość rozprowadzić dobre powietrze po całym swoim mieszkaniu za pomocą kanałów wentylacyjnych. Przyznaj, że to świetne rozwiązanie.

Zalety rekuperacji

Jest sporo powodów, dla których warto rozważyć montaż rekuperacji. Postaramy się je teraz rozpisać.
Pierwsze co się nasuwa po przeczytaniu poprzedniego akapitu, to na pewno oszczędzanie na ogrzewaniu, prawda? Absolutnie tak! W związku z tym, że ciepło nie ucieka z twojego mieszkania, oszczędzasz! Jest to na pewno główna zaleta, ale czy aby jedyna? No nie! Pomyśl tylko o smogu, alergenach i pyle. Straszne, prawda? Z rekuperatorem jesteś w stanie je zniwelować! Podobnie zresztą jak brzydkie zapachy po usmażeniu obiadu czy ryby na kolację.
Jak przystało na wentylację niwelujesz także wilgoć w swoim domu, unikając powstawania grzyba na ścianie, a wszystko to bez potrzeby otwierania okien! Szybkie, regulowane przewietrzenie pomieszczeń, bez hałasu z podwórka i niebezpieczeństwa wpadania komarów, much i innych owadów? Z rekuperatorem jest to możliwe.
Nadal cię nie przekonaliśmy? Nic nie szkodzi, możemy wymieniać dalej! Pomyśl o kurzu, wirusach, bakteriach i roztoczach! Niefajne? Pozbędziesz się ich albo ograniczysz w dużym stopniu, jeśli zainwestujesz w rekuperację! W ten sposób podniesiesz też wartość swojego mieszkania, szybciej wysuszysz pranie i podłogę po jej umyciu.

Rekuperacja Szczecin – montaż rekuperacji z firmą Twój Instalator

Jeśli doszedłeś do wniosku, podobnie zresztą jak my, że rekuperacja to świetny pomysł i zamierzasz wprowadzić go w swoim domu, bardzo nas to cieszy! Z naszej strony możemy ci polecić firmę Twój Instalator. Jeśli jesteś ze Szczecina albo z województwa zachodniopomorskiego, rozważ naszą sugestię i zatrudnij tych specjalistów.
Twój Instalator zajmuje się montażem rekuperacji nie od dziś! Pod czujnym okiem ekspertów dobierzesz idealną ofertę oraz otrzymasz wsparcie w otrzymaniu dofinansowania! Nie musisz już dłużej wpisywać w wyszukiwarkę haseł typu: rekuperacja Szczecin, rekuperacja dofinansowanie, dofinansowanie do rekuperacji Szczecin itd. Zamiast tracić cenny czas, skontaktuj się z firmą Twój Instalator w Szczecinie i zapewnij sobie kompleksową usługę montażu rekuperacji już dziś.

Zapraszamy na stronę internetową firmy oraz do sklepu stacjonarnego w Centrum Handlowym Nowy Turzyn w Szczecinie.

zdjęcia: mat. prasowe


Nowy Numer