Kamizelka garniturowa: przeżytek czy wyrafinowany element stylizacji?

04-08-2020

 

Był taki moment w męskiej modzie, kiedy Panowie rezygnowali z kamizelek. Teraz nie tylko znów się je nosi, ale można powiedzieć, że przeżywają renesans.

Dawniej kamizelki męskie zakładano tylko do garnituru. Były utrzymane w tej samej kolorystyce, co marynarka i spodnie. Teraz ich zastosowanie jest znacznie szersze. Nie tylko można je nosić na różne okazje, ale także stanowią jeden z elementów garderoby, które dodają charakteru.

Kamizelka garniturowa – na jakie okazje sprawdzi się najlepiej?

Kamizelki są przykładem ubrania, które sprawdzi się podczas wielu wyjść. Przede wszystkim warto o nich pamiętać, kiedy planujemy elegancką stylizację na ważne wydarzenie. W ostatnich latach widać, że kamizeli są na przykład obowiązkowym elementem stroju Pana Młodego na ślubie. Jednak kiedy czeka nas inna okazja, podczas której zamierzamy wystąpić w garniturze, również warto wziąć pod uwagę kamizelkę.

Czy kamizelka garniturowa może być wykorzystywana w codziennych stylizacjach?

Dawniej kamizelka garniturowa była wykorzystywana głównie podczas formalnych wyjść. Jej pierwotnym zadaniem było zasłonięcie szelek. Była zresztą kupowana raczej w komplecie z garniturem. Bardzo długo nie można było dostać kamizelek poza zestawem, a tym samym, ich wybór był bardzo ograniczony. Teraz nie tylko są sprzedawane jako osobne ubranie w sklepie odzieżowym, ale można je uwzględnić także w mniej formalnych stylizacjach.

Kamizelki zaprojektowane pod kątem ubierania ich na co dzień mają różne wzory i kolory. Można je nosić do garnituru, przez co strój zyskuje nieco świeżości i mniej formalnego wyrazu. Kolorowa kamizelka jest świetnym sposobem na stworzenie stroju półformalnego. Przykładem tego rodzaju stylizacji może być zestawienie granatowego garnituru z brązową kamizelką.

Ciekawym pomysłem jest połączenie klasycznej kamizelki ze sportową marynarką. Najlepiej, by spodnie i marynarka ze sobą kontrastowały. To dobry pomysł, jak za pomocą jednego dodatku, jakim jest kamizelka, sprawić, by casualowa stylizacja stała się bardziej elegancka.

Jak dobrać kamizelkę do garnituru?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kamizelka jest jednym z najbardziej przylegających do ciała męskich ubrań. Aby dobrze w niej wyglądać, musi być dopasowana do sylwetki i samego garnituru. Niektórzy Panowie lubią, kiedy spod kamizelki widać końcówkę krawatu – może to być potraktowane jako niewymuszony luz i nonszalancja. Jednak to, czego robić nie wolno, to dopuścić, by spod kamizelki wystawała koszula – to nieestetyczne i będzie źle odebrane. Kamizelki w innych kolorach niż garnitur możemy nosić tylko na mniej formalne okazje, o czym pisaliśmy wyżej.

Trzeba też zwrócić uwagę na sam garnitur. Jeśli postawimy na garnitur trzyczęściowy, to każdy z jego elementów jest z tego samego materiału i wszystkie mają być noszone razem. Nietaktem byłoby także założenie kamizelki do marynarki dwurzędowej. Wynika to z tego, że marynarek dwurzędowych nie rozpina się podczas siedzenia, zatem kamizelka jest niepotrzebna.

foto: mat.prasowe

 


Nowy Numer

gajda