Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne?

29-07-2020
Prestiż

W jakim wieku kierowcy płacą najniższe składki? W którym mieście wojewódzkim można najtaniej ubezpieczyć samochód? Czy posiadanie ekonomicznego samochodu to oszczędność tylko na paliwie? Przyjrzyjmy się dzisiaj, kto płaci najmniej za OC i jak kupić taniej dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Wpływ na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego ma wiele elementów. W przypadku OC są to dane związane z kierowcą, czyli jego miejsce zamieszkania, wiek, historia dotychczasowych polis i bezszkodowa jazda. Znaczenie ma także model samochodu, pojemność silnika i rodzaj paliwa. Na podstawie danych z porównywarki OC, w której w 3 minuty obliczysz ubezpieczenie, postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałby idealny profil kierowcy, który zapłaci najmniej za OC. Pamiętaj, że to tylko hipotetyczna wyliczanka, a cenę ubezpieczenia własnego samochodu najlepiej skalkulować samemu!

Wiek - młodszy, starszy czy najstarszy?

Zaczynamy zabawę. Na wstępie warto wspomnieć, że w czerwcu 2020 roku średnia cena znajdowanego ubezpieczenia OC na mubi.pl wyniosła 846 zł. Jak przedstawia się ta statystyka, jeśli weźmiemy pod uwagę wiek właściciela pojazdu?

Zwycięzcami okazali się kierowcy w wieku od 56 do 65 lat. Udawało im się skalkulować OC w średniej cenie 616 zł. Niewiele droższe składki znalazły osoby w wieku 46-55 lat (657 zł) oraz 36-45 lat (659 zł). Z kolei najwięcej musieliby zapłacić młodzi kierowcy do 25 roku życia - ich składki wyniosły średnio 1477 zł.

Mamy więc pierwszy element profilu: wiek między 56 a 65 lat!

Płeć - kobieta czy mężczyzna?

Oczywiście zarówno kobiety i mężczyźni potrafią oraz nie potrafią dobrze prowadzić samochód - to cecha indywidualna. Nie będziemy wnikać w uprzedzenia i stereotypy - dla nas liczą się liczby! Z danych wynika, że średnio tańsze OC znajdowały kobiety - 805 zł. Dla mężczyzn było średnio o 52 zł droższe. Skąd może wynikać ta rozbieżność?

Spójrzmy choćby na statystyki policji - sprawcami 73,1% wypadków w Polsce w 2019 roku byli mężczyźni! Ubezpieczyciele biorą pod uwagę ryzyko spowodowania szkody, więc kobiety otrzymują propozycje niższych składek. Znaczenie może mieć także inny czynnik - kobiety częściej jeżdżą autami o mniejszych silnikach.  

Nasz profil: kobieta w wieku 56-65 lat.

Miejsce zamieszkania - które miasto wojewódzkie?

Gdzie mieszka nasz idealny kierowca, który znajdzie najtańsze OC? Mamy tutaj małe zastrzeżenie - pod uwagę bierzemy tylko miasta wojewódzkie. Postanowiliśmy sobie utrudnić zadanie, a jednocześnie dać szansę dużym ośrodkom miejskim. Ubezpieczyciele, tworząc wyceny polis, biorą pod uwagę ilość stłuczek i wypadków w danym regionie. W dużych wojewódzkich miastach ze względu na intensywniejszy ruch kołowy i pieszy jest ich zdecydowanie więcej niż w tych mniejszych.

Przyjrzyjmy się szczegółom - jakie jest top 5 najtańszych miast pod względem OC (dane na czerwiec 2020 roku z mubi.pl)?

 

 • Opole - 783 zł,
 • Kielce - 814 zł,
 • Rzeszów - 840 zł,
 • Katowice - 847 zł,
 • Lublin - 861 zł.

Zwycięzcą okazało się Opole, więc mamy kolejną informację do naszego profilu: kobieta w wieku 56-65 lat mieszkająca w Opolu.  

Marka samochodu - która wygrywa?

Przejdźmy teraz do danych na temat samochodów, które można najtaniej ubezpieczyć. Niekwestionowaną zwyciężczynią w czerwcu 2020 roku na mubi.pl była Dacia z kwotą 615 zł. Znajdowane na nią OC, było średnio o 51 zł tańsze od drugiego w kolejności Suzuki. Jak przedstawia się lista top 5 marek:

 

 • Dacia - 615 zł,
 • Suzuki - 666 zł,
 • Kia - 678 zł,
 • Škoda - 730 zł,
 • Toyota - 735.

Dacia zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu najtaniej ubezpieczanych marek samochodów od listopada 2019, kiedy wyprzedziło ją Suzuki. Widać wyraźnie, że jest to stały trend utrzymujący się od wielu miesięcy. 

Nasz profil: kobieta w wieku 56-65 lat mieszkająca w Oplu i jeżdżąca Dacią.

Pojemność silnika - duża czy mała?

Wielu producentów montuje w swoich samochodach coraz mniejsze silniki, ale są one równie wydajne. Z drugiej strony popularność SUV-ów z większymi jednostkami napędowymi cały czas rośnie. Jak kształtują się ceny OC, jeśli zestawi się je z pojemnościami silników?

 • do 1.0 l - 649 zł,
 • od 1.0 l do 1.2 l - 729 zł,
 • od 1.2 l do 1.4 l - 781 zł,
 • od 1.4 l do 1.6 l - 801 zł,
 • od 1.6 l do 2.0 l - 852 zł,
 • powyżej 2.0 l - 996 zł.

Dla samochodów z silnikami o najmniejszej pojemności można było w czerwcu 2020 roku znaleźć najtańsze ubezpieczenie. Trzeba było za nie zapłacić aż o 350 zł mniej niż za te o pojemności powyżej dwóch litrów. Pasuje to do naszego profilu, ponieważ zarówno w Dacii Logan, Dacii Duster i Dacii Sandero montuje się silniki o małej pojemności.

Nasza bohaterka jest więc: kobietą w wieku 56-65 lat mieszkającą w Oplu i jeżdżącą Dacią z silnikiem poniżej 2.0 l. 

Kalkulacje, pakiety i bezpieczna jazda

Na koniec warto wspomnieć o tym najbardziej oczywistym czynniku - bezszkodowej jeździe samochodem. Jak wpływa ona na wysokość OC?

Bezszkodowa historia jazdy ma bardzo duży wpływ na wysokość składki OC. Kierowcy, którzy byli sprawcami szkody w ostatnim roku, znajdowali ubezpieczenie samochodu średnio o 244 zł droższe niż Ci jeżdżący bez szkód. Było to odpowiednio 965 zł i 721 zł. Pocieszające jest to, że dla wielu ubezpieczycieli jedna szkoda nie podnosi znacząco ceny OC - tłumaczy Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl. 

Osoba z naszego profilu to: kobieta w wieku 56-65 lat mieszkająca w Oplu i jeżdżąca bezszkodowo Dacią z silnikiem poniżej 2.0 l. 

Co więcej, by znaleźć tanie ubezpieczenia komunikacyjne, zapewne skorzystałaby ona z kalkulatora ubezpieczeń. Dlaczego? To tam można znaleźć wiele ofert i je porównać. Przykład: Najtańsze OC na mubi.pl znalazł w czerwcu 38-letni mężczyzna na swoje BMW 316 za jedyne 201 zł! Wszystko jest więc możliwe! Za ile Ty znajdziesz OC?

Aby obniżyć koszt pełnej ochrony samochodu, warto kupować ubezpieczenia w pakietach. Połączenie OC, AC, NNW i assistance pozwoli Ci na uzyskanie pełnego wsparcia w razie problemów na drodze, a także na obniżenie kosztów polisy. 

foto: mat. prasowe

Prestiż  
Lipiec 2021