Kredyt a pożyczka gotówkowa – co wybrać?

25-06-2020

Nikogo nie trzeba przekonywać, że życie może się radykalnie zmienić w jednej chwili. Taka sytuacja często prowadzi do konieczności uzyskania określonej sumy pieniędzy, co dla wielu osób jest na daną chwilę niewyobrażalne. W przypadku braku oszczędności jesteśmy zmuszeni do zwrócenia się ku pożyczkom lub kredytom. Dziś zastanowimy się, które z tych rozwiązań jest tym faktycznie lepszym.

Kredyt

Jako kredyty rozumiemy produkty finansowe udzielane jedyne za pośrednictwem oficjalnych instytucji bankowych. Te z kolei podlegają ścisłej kontroli w Polsce, głównie poprzez adekwatne Prawo Bankowe. To pozwala pożyczkobiorcy na dość klarowne zrozumienie tego, jakie przysługują mu prawa, obowiązki oraz konsekwencje związane z niewywiązaniem się z warunków umowy.

W porównaniu z firmami pożyczkowymi banki mają ściślejszy kontakt z każdym klientem, większej wiarygodności kredytowej i przedstawienia właściwych do analizy dokumentów. Takie procedury zwiększają bezpieczeństwo obydwu stron, niemniej w celu ich sfinalizowania wymagana jest większa ilość czasu. Istotną cechą kredytu jest to, że można go spłacać w ratach, co będzie bardzo ważne dla większości kredytobiorców. Ponadto banki są bardziej liberalne pod względem ewentualnych negocjacji.

Pożyczka

Klienci pożyczkowi są osobami przeważnie dotkniętymi przykrą sytuacją życiową, wymagającą szybkiego dostępu do nieposiadanych obecnie pieniędzy. Firmy, które je udzielają, najczęściej nie mają żadnego problemu z ich przyznaniem, ponieważ traktują każdego jako szansę na zarobek za sprawą wysokoprocentowych umów i kar za zaległości.

Jedną z zalet pożyczek gotówkowych są minimalne procedury, dzięki którym można otrzymać pieniądze nawet w 15 minut. Ponadto nie ma potrzeby udowodnienia zdolności kredytowej.

Podsumowanie

Niezależnie, skąd będzie brana, każda forma tymczasowego dofinansowania jest odpowiedzialnym tematem i niepodchodzenie do niego w należyty sposób, zamiast ułatwić, to znacznie utrudni życie danej osoby. Stąd przed wyborem między kredytem a pożyczką należy przygotować się na każdą ewentualność. Niemniej jesteśmy zdania, że w przypadku takich zobowiązań lepiej jest wiązać się z pewniejszymi organizacjami. Poza tym dylemat selekcji zawsze może być wsparty konsultacją ze specjalistą bankowym.

foto: materiały prasowe


Nowy Numer