Wielki cyfrowy zielnik

10-10-2018

Naukowcy ze Szczecina, Słupska i Gdańska tworzą pierwszy w Polsce elektroniczny zielnik. Koszt cyfrowego herbarium to prawie 30 milionów złotych.

 Naukowcy chcą, by ich zielnik został udostępniony do przeglądania dla badaczy i chętnych z całego świata. Przed nimi jednak sporo pracy. Szacuje się, że roślinom trzeba zrobić około 500 tysięcy zdjęć, a herbarium ma zostać skończone do 2022 roku. Co ciekawe, część roślin oraz grzybów zebrali i opisali jeszcze niemieccy botanicy ponad 150 lat temu. Wśród nich są okazy występujące tylko na Pomorzu, a nawet takie, które wymarły z naszego regionu, jak Jarnik Solankowy.

Obecnie do największych zbiorów w Polsce zalicza się ponad półmilionowe kolekcje, które prowadzą Krakowski Zielnik Instytutu Botaniki PAN oraz Zielnik Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zasoby naszych zielników są jednak znacznie skromniejsze od największych herbariów na świece, przykładowo: w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu znajduje się ok. 8 mln okazów, w Holenderskim Herbarium Narodowym – 5,5 ml, a Zielnik Uniwersytetu Harvarda liczy ok. 5 ml. Ciekawe, jak na ich tle wypadnie dzieło naukowców z Pomorza.

fot. Filip Kacalski


Nowy Numer

gajda