Maciej Litkowski wyróżniony w prestiżowym rankingu

05-09-2018
Prestiż

Aktor szczecińskiego Teatru Współczesnego został wyróżniony w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego. Znalazł się w kategorii „na fali”.

Maciej Litkowski to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od sezonu artystycznego 2009/10 jest aktorem Teatru Współczesnego. Na szczecińskiej scenie po raz pierwszy pojawił się w spektaklu „Zatopiona katedra” Anny Augustynowicz.

Krytyk literacki Jacek Sieradzki pisze w swoim zestawieniu o aktorze, przywołując monodram „Kalifornia nieśmiertelni”: „Na estradkę wchodzi jak uniwersytecki prelegent w porządnickich okularach z przygotowanymi slajdami do wykładu o dziwnych koincydencjach zdarzeń w Kalifornii czasów Polańskiego, Hłaski, Komedy, Charlesa Mansona, zbrodni, szaleństw i horrorów – i przez godzinę spektaklu zmienia się z referenta w uczestnika szaleństw. Rozpalają się oczy, twardnieje głos, znika scjentystyczny dystans, zaciskają się pięści. Imponująca jest precyzja stopniowania tej ściśle zaplanowanej metamorfozy i idąca za nią siła perswazji”.

W 26. zestawieniu Jacka Sieradzkiego, w kategorii „nadzieje” znalazł się także Jędrzej Wielecki, znany z roli Władzia w „Ślubie” Anny Augustynowicz.

fot. Piotr Nykowski

 

Prestiż  
Lipiec 2021