Gwiazdy w walce z białaczką

05-09-2018

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – białaczka, nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyna szansa na wyzdrowienie to przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Wiedzą o tym polskie gwiazdy, które coraz chętniej wspierają ideę dawstwa szpiku.

W walkę z białaczką zaangażowani są m.in. Maciej Stuhr, Łukasz Jakóbiak, Marcelina Zawadzka, Maja Bohosiewicz, Weronika Marczuk, Doda, Aneta Zając, Paweł Stramowski, Ilona Ostrowska, Alicja Bachleda-Curuś, Ewa Chodakowska, Mikołaj Roznerski, Piotr Adamczyk i… Kasia Bujakiewicz, która przez kilka lat była związana ze Szczecinem. Dzięki udziałowi gwiazd w promocji szlachetnej idei, coraz więcej osób rejestruje się jako potencjalni dawcy.

 Warto wspomnieć także o tym, że wpisanie się na listę dawców szpiku kostnego trwa tylko kilka minut i nic nie kosztuje. Rejestracji można dokonać przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz ze strony fundacji DKMS. Następnie na podany adres zostanie przesłany pakiet rejestracyjny – pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz deklaracja do wypełnienia.
Po pobraniu wymazu i uzupełnieniu deklaracji, należy odesłać materiały na adres fundacji. Można też wybrać się do punktu dla dawców szpiku w swoim mieście. W Szczecinie – do przychodni medycyny rodzinnej przy ul. Ledóchowskiego 16 lub przy Lubelskiej 29. Po pobraniu wymazu i wypełnieniu formularza, miejsce przekazuje materiały fundacji DKMS.

Cały proces rejestracji trwa 2-3 miesiące. Po tym czasie potencjalny dawca otrzymuje informację o rejestracji i kartę dawcy szpiku. Być może będzie miał szansę uratować komuś życie.

fot. mat. prasowe


Nowy Numer