Klasyczne boogie woogie

03-01-2017

Już wkrótce w Japonii ukaże się płyta Boogie Woogie z udziałem szczecińskiego Baltic Neopolis Quartet i wybitnego pianisty - Keito Saito.
 
Boogie Woogie to styl gry z bardzo głębokim, bogatym wyrazistym i dynamicznym brzmieniem fortepianu, którego korzenie wywodzą się z bluesa. Rytm tego gatunku ma wpływ na kształt współczesnej muzyki rozrywkowej, wykorzystywany jest też przez niektórych artystów w muzyce klasycznej.
 
Jednym z nich jest Keito Saito, który kształcił sięw Conservatoire de Musique de la Ville de Luxembourg. W wieku 21 lat wystąpił ze światowej sławy pianistą Axelem Zwingenbergerem. Po powrocie do Japonii stał się aktywnym pianistą w gatunku Boogie Woogie. Saito wciąż rozwija się jako kompozytor, a jego poetycka muzyka wykorzystywana jest w teatrach i podczas widowisk baletowych. Aktualnie nagrywa płytę z BNQ, w skład którego wchodzą: Emanuel Salvador (skrzypce), Łukasz Górewicz (skrzypce), Emilia Goch-Salvador (altówka) i Tomasz Szczęsny (wiolonczela). Utwory rejestrowane są w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Opiekunem artystycznym płyty jest Vasko Vassilev, koncertmistrz Covent Garden Opera House i dyrektor artystyczny Baltic Neopolis Orchestra. Głównym mecenasem wydawnictwa jest Miasto Szczecin.
 
fot. Radek Kurzaj

Nowy Numer

gajda