Karbala na 11 września

11-09-2015

W piątek (11 września) w Heliosie odbędzie się premiera filmu „Karbala”, połączona ze spotkaniem z twórcami. Na uroczystości pojawią się reżyser Krzysztof Łukaszewicz, a także aktorzy Antoni Królikowski, Leszek Lichota i Michał Żurawski. Nie zabraknie także Adama Zadwornego, dziennikarza Gazety Wyborczej i Marcina Górki, wspólautora książki „Psy z Karbali”, która  była inspiracją dla filmu.

Produkcja w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza przedstawia wydarzenia, które rozpoczęły się 3 kwietnia 2004 roku w irackim mieście Karbala podczas „misji stabilizacyjnej” w Iraku. Garstka żołnierzy spędza 4 dni w piekle, które zgotowali im islamscy terroryści.

Żołnierze odpierają ataki bojówek, atakujących miejscowy ratusz City Hall, w którym przetrzymywani są aresztowani terroryści. Bohaterzy tracą kontakt z bazą, brakuje im amunicji, ale mimo to udaje im się odeprzeć ostatni atak, nie tracąc ani jednego żołnierza. 

„Karbala” to film przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach, których historia przez długi czas owiana była tajemnicą. Film ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Jak się okazuje, wojna to nie tylko walka z wrogiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.

na zdjęciu: kadr z filmu


Nowy Numer