Sztuka Wyrypajewa w Teatrze Małym

02-09-2015

Szczeciński Teatr Współczesny zaprasza na premierę dzieła Iwana Wyrypajewa „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie”. Przewrotna komedia opowiada o spotkaniu trojga bliskich sobie ludzi. Towarzyska gra zamienia się w walkę, a wtedy bohaterowie zrzucają maski. Spektakl reżyseruje wybitna aktorka Anna Januszewska.

Premiera spektaklu będzie pierwszym przedstawieniem jubileuszowego sezonu, w którym obchodzimy 40. urodziny teatru oraz 10. urodziny małej sceny na Deptaku Bogusława.

Wyrypajew w swoim dziele bawi się konwencjami. Komedię salonową łączy z teatrem absurdu, poza tym często nawiązuje do wielkiej literatury rosyjskiej. To jeden z najważniejszych współczesnych rosyjskich twórców teatralnych. Dramatopisarz, aktor, reżyser i dyrektor artystyczny moskiewskiego Teatru Praktyka tworzy również w Polsce. Jego dramat „Dzień Walentego” był komercyjnym hitem, popularne były także trudniejsze sztuki, jak „Tlen” i „Sny”.

Twórca jako reżyser swoich tekstów zadebiutował  w 2009 monodramem „Lipiec” w wykonaniu Karoliny Gruszki w Teatrze Na Woli w Warszawie (spektakl zdobył m.in. Grand Prix festiwalu Kontrapunkt 2010). Głośne były jego realizacje teatralne „Ożenku” (Teatr Studio w Warszawie) i „Tańca Dehli” (Teatr Narodowy w Warszawie). Polska prapremiera sztuki „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” została wystawiona w Polsce, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w kwietniu 2015.

Anna Januszewska prócz reżyserowania, przygotowuje również scenografię i kostiumy do sztuki Wyrypajewa. Zagra także w spektaklu, wraz z Grzegorzem Młodzikiem i Jackiem Piątkowskim.

Aktorka jest wielokrotną laureatką plebiscytów publiczności na ulubioną aktorkę szczecińskich scen, laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina oraz Srebrnego Medalu Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Wiele stworzonych przez nią kreacji aktorskich zapisało się w historii najnowszego polskiego teatru. Grała także w produkcjach filmowych i telewizyjnych, tworzyła scenografię i kostiumy oraz współreżyserowała kameralne spektakle teatralne. 

Premiera spektaklu odbędzie się 12 września w Teatrze Małym, o godzinie 19:00.


Nowy Numer