Straszna baśń o Szczecinie

22-07-2015

„Śpiew szczerbatych mew” to przebojowy spektakl w reż. Macieja Litkowskiego, grany z powodzeniem na deskach Teatru Małego. Zbiór piosenek o Szczecinie, ale nie o tym który znamy z oficjalnego przewodnika, tylko o tym „drugim”, mniej oficjalnym mieście, z legendarną Kaskadą, rzeźnikiem z Niebuszewa i paniami lekkich obyczajów na czele. Utwory do których muzykę napisała, grająca także w spektaklu Barbara Lewandowska, ujrzą światło dzienne także pod postacią płyty.

Oficjalna premiera tego wyjątkowego wydawnictwa będzie miała miejsce 27 września w Starej Rzeźni. Zróżnicowane muzycznie piosenki (od dancingowych, przez rockowe, po elektroniczne brzmienia) z przymrużeniem oka opowiadają o mieście. - Powstały piosenki o Szczecinie, pewnie nie o takim, jakim on jest w istocie, ale o takim, jakim widzi go ktoś, kto żyje tu tylko kilka lat. Wolę mówić, że to piosenki o pewnym mieście, chociaż precyzyjniej byłoby powiedzieć o pewnym Szczecinie, o pewnej jego wersji. Wersji zasłyszanej i nie do końca dokładnej, trochę zmyślonej, a trochę prawdziwej. Melancholijnej i okrutnej – jak baśń – mówi autor spektaklu i płyty.

W tej baśni obok Litkowskiego i Lewandowskiej usłyszymy: Marię Dąbrowską, Magdalenę Wrani-Stachowską i Michała Lewandowskiego. Prestiż patronuje przedsięwzięciu a już we wrześniowym numerze opowieść o tym skąd się wzięły… szczerbate mewy.


Nowy Numer

gajda