Czerwień i purpura

06-05-2014

Artystka Agata Zbylut, projektantka mody Katarzyna Hubińska i pisarka Inga Iwasiów połączyły siły i stworzyły projekt pod nazwą „Perygeum”, który można aktualnie oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Jego centralnym elementem jest piękna czerwona suknia uszyta przez Atelier Katarzyny Hubińskiej według pomysłu Agaty Zbylut.
- Pomysł narodził się w czasie, kiedy oglądałam w telewizji relację z pogrzebu papieża Jana Pawła II. Zachwyciłam się feerią barw strojów dostojników Kościoła: czerwienią i purpurą przetykaną złotem. Kiedy dowiedziałam się, że moja nastoletnia sąsiadka służy do mszy, wyobraziłam sobie suknię, którą założyłaby, gdyby kobiety mogły awansować w kościele jak mężczyźni. – wyjaśnia artystka. Agata o swoim pomyśle opowiedziała Katarzynie Hubińskiej.
– Inspiracją do stworzenia sukni była sama opowieść o genezie pomysłu i ornat, który przyniosła mi Agata. Usłyszałam: „kobieta - duchowny, przepych, bogactwo, księżniczka” – opowiada projektantka. – Suknia powstała z tkaniny z jakiej szyje się oryginalny ornat. Dołączyłam do tego czerwony tiul i złote taśmy. Wykonanie jej sprawiło mi radość, bo niecodziennie tworzy się tak bogate, kostiumowe kreacje.
Do projektu Agacie udało się pozyskać także Ingę Iwasiów, która napisała tekst będący częścią wystawy. Odczytuje go wspomniana nastoletnia sąsiadka artystki. A co oznacza sama nazwa „Perygeum”?
– Termin zapożyczyłam z astronomii. W moim tłumaczeniu to moment zachwytu, zbliżenie do piękna – dodaje autorka projektu
 
fot. archiwum Gdańskiej Galerii Miejskiej

Nowy Numer