Wielka ucieczka do Szczecina

31-07-2013

W 1943 roku  Niemcy utworzyli Stalag Luft Nor - obóz jeniecki, z którego nie potrafiliby zbiec najbardziej pomysłowi uciekinierzy. Znalazła się jednak grupa więźniów, pilotów RAF-u, która zorganizowała brawurową ucieczkę ponad 200 jeńców. Na podstawie tej historii w 1963 roku powstał film w reż. Johna Sturgesa „Wielka ucieczka” ze Steve McQueenem i Charlsem Bronsonem. Historia przedstawiona w kultowym filmie ma swoją kontynuację w Szczecinie.

Bohaterami fabularyzowanego dokumentu „Wielka ucieczka na północ” autorstwa Andrzeja Fadera są norwescy piloci RAF - „stalowy" podporucznik Jens Müller / Przemysław Walich i sierżant Peter Bergsland / Paweł Niczewski - aktorzy słynnego zespołu Anny Augustynowicz Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Film pokazuje emocje jakie towarzyszyły Norwegom od momentu wyjścia z tunelu w Żaganiu, aż do samego dotarcia do Szczecina i ucieczki przez port do Szwecji. Aktualnie dogrywane są sensacyjne wątki, które zostały odkryte w 2012 w trakcie realizacji filmu. Poza dwoma głównymi bohaterami - norweskimi pilotami RAF do Szczecina dotarli również Polak i Anglik. Oryginalny list - napisany przez Anglika który przeżył aresztowanie w Szczecinie i opisał dokładnie ucieczkę i pobyt w mieście - zdecydował o zmianie daty premiery. Na jego podstawie w scenariuszu zostały dopisane dodatkowe sceny filmu.

Kolaudacja filmu zaplanowana została na październik 2013. Następnie film odwiedzi kilka Europejskich Festiwali i pokazów (premiera dyskwalifikuje pokazy na festiwalach) i wróci do Szczecina na premierę w marcu 2014 - mija wtedy 70 lat od Wielkiej Ucieczki.

 

Autorem plakatu do filmu jest wybitny plakacista Andrzej Pągowski.


Nowy Numer