Filary Ekologii, czyli Eco Jam:

26-08-2011

Kolejna edycja Eco Graffiti Jam'u odbędzie się po raz czwarty w Szczecinie w dniach 3-4 września . W tym roku writerzy z cąłej Polski ponownie odwiedzą filary Trasy Zamkowej, gdzie dokończą zeszłoroczne dzieło. Malowaniu towarzyszyć będzie miasteczko ekologiczne, kino plenerowe oraz wystawa. Impreza rozpocznie się 3 września i potrwa przez cały weekend.

Ideą Eco Jam'u jest przemiana estetyczna zaniedbanych miejsc, które dzięki artystycznej ingerencji w sposób trwały zmieniają swoje oblicze a co za tym idzie cały miejski design. Miejsca dotąd niepokojące, brudne i zaśmiecone przekształcone zostają w miejsca przyjazne mieszkańcom. Kolorowe „wrzuty” znajdziemy we wszystkich aglomeracjach miejskich. Street art już dawno przestał być postrzegany jako forma wandalizmu. To sztuka żywej tkanki miasta, która jest świetnym sposobem na przemycanie wartościowych treści do których z pewnością należy ekologia.

Filary Trasy Zamkowej to symboliczna brama wprowadzająca i wyprowadzająca z miasta. Miejsce to znajduje się na trasie bardzo ważnego szlaku komunikacyjnego, który codziennie przemierzany jest przez dziesiątki tysięcy ludzi w różnych środkach transportu. W tym roku malunki urosną jeszcze wyżej ponad te zeszłoroczne tak by kompozycja została zamknięta estetycznie. W zeszłorocznym wydaniu festiwalu uczestniczyło blisko kilkudziesięciu twórców graffiti z Polski, Czech i Węgier. W tym roku swój ślad na Trasie Zamkowej pozostawi czołówka polskiego street artu, m.in.: Foxy, Jahoo, Lump, Resko, Czarnobyl, Chazme i Krik. W akcji weźmie udział ok. 30 artystów.

Drugi ważny element wydarzenia to miasteczko ekologiczne, które powstanie pod Trasą Zamkową, a w którym to realizowane będą projekty o charakterze kulturalno – edukacyjnym. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka grana przez lokalnych Dj'ów pod przewodnictwem Hustle Hard, trójki selectorów tanecznych brzmień, od roots reggae, przez ska po dubstep,a także wystawa artystów biorących udział w Eco Jamie,a które będzie miała miejsce w Bramie Jazz Cafe.


Nowy Numer