O kinie w kinie

16-01-2010

„W starym kinie – Pionier 1909” – to tytuł nowego filmu dokumentalnego dotyczącego Szczecina. Premiera już 28 stycznia.  Oczywiście w Pionierze, gdzie na potrzeby filmu nakręcono inscenizacje z udziałem aktorów.

Marcin Korneluk, szczeciński reżyser i scenarzysta, właśnie zrealizował swój wieloletni pomysł – dokument o najstarszym na świecie kinie działającym nieprzerwanie. Kino Pionier, które rozpoczęło działalność w 1909 roku, jest wpisane do Księgi rekordów Guinessa. Film Korneluka pokazuje historię powstania i działalności Pioniera na przestrzeni lat i przez pryzmat miasta, w którym się znajduje. Oczywiście nie zabraknie szczegółów z historii Szczecina, co widzowie na pewno docenią.

– Dokument na pewno zainteresuje szczecinian, którzy na co dzień nie mają za bardzo czasu, aby zagłębić się w historię naszego miasta – rekomenduje reżyser. – Pionier jest zabytkiem i wielkim skarbem Szczecina. To warta uwagi perełka.

Twórcy polegają z jednej strony na zdjęciach i materiałach archiwalnych, z drugiej zaś we współczesnym kinie nakręcili inscenizowane sceny, w których aktorzy próbują nakreślić sytuacje sprzed stu lat. Na realizację swojego pomysłu aż cztery lata. Problemem – jak to bywa najczęściej – był budżet. Jednak odkąd w tym roku powstał Zachodniopomorski Fundusz Filmowy, produkcja filmowa w Szczecinie ma szansę nabrać tempa. Film „W starym kinie...“ jest jednym
z pierwszych projektów sfinansowanych przez fundusz.

wb

 


Nowy Numer

gajda