O ludziach, relacjach i zdrowiu

Autor

Izabela Marecka

Na okładce człowiek, który zawojował nas kompletnie. Szczery, bezpretensjonalny, a jednocześnie bardzo konkretny. Ma jedno proste pragnienie: chce zmieniać ludzkie myśli. Michał Milka, 37-latek z Gdańska, który sławę zdobył w programie „Down the road”. Artysta i urzędnik w jednym, urodzony gentleman, romantyk i szarmancki mężczyzna. Zachęcam do przeczytania rozmowy z nim – bardzo daje do myślenia. 

Zbigniew Skarul to postać nieszablonowa. Prezes znanej szczecińskiej firmy Oskar Wegner. Były dziennikarz Polskiego Radia Szczecin i szczecińskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Wnikliwy obserwator dynamicznie zmieniającej się biznesowej (i nie tylko) rzeczywistości, którą zafundował nam miniony rok. Rozmawialiśmy z nim o tym, jakie nawyki się utrzymają w popandemicznej rzeczywistości, a które pójdą szybko w niepamięć. A także o wadach i zaletach pracy zdalnej, potędze fake newsa, abdykujących mózgach, lepkich percepcyjnie idiotyzmach i wyrafinowanych algorytmach sztucznej inteligencji, komplikujących życie uproszczeniach i rozpadających się więziach. Ale także o powrocie do tego, co przewidywalne, znane i bezpieczne – bliskości, zakupów w sklepach i papierowych wydawnictw takich jak Prestiż. 

Ubiegły rok pokazał nam, że do stabilnego życia nie potrzebujemy zbyt wiele. Ludzie, relacje, zdrowie – te trzy elementy pojawiają się w podsumowaniach 2020 roku. A jak już rozmawiamy o zdrowiu, to chciałabym zwrócić uwagę na akcję, do której włączyły się znane szczecinianki. Jej celem jest zachęcić kobiety do regularnych badań cytologicznych. Styczeń to miesiąc świadomości raka szyjki macicy. Umiera na niego połowa kobiet, głównie dlatego, że za późno zgłosiły się do lekarza! Mogłyby żyć, gdyby wcześniej regularnie robiły cytologię. Szacuje się, że ten nowotwór średnio odbiera kobiecie 26 lat życia. O tyle dłużej mogłaby cieszyć się życiem, być z rodziną, gdyby tylko zadbała o swoje zdrowie. 

I tutaj apel. Drogie Dziewczyny! Rak to nie wyrok, a szybka diagnoza, to lepsze rokowania i często droga do całkowitego wyleczenia. Drodzy Panowie zachęcajcie kobiety do badań. Wasza troska może uratować nam życie.

 

 

Prestiż  
Styczeń 2021