Ekspert radzi

Autor

Piotr Zawodny

Witam. Doktorze, 10 lat temu zrobiłam makijaż permanentny brwi i kreskę na powiece górnej. Brwi z czasem wyraźnie zmieniły kolor, a to „kocie oko” niestety tylko podkreśla opadającą powiekę, przez co nadaje twarzy smutny wyraz. Wiem, że brwi mogę usunąć laserowo. Ale co z powieką? Czy zabieg może być wykonywany tak blisko oka? Proszę o pomoc. 

Szanowna Pani, 

Jeśli od wykonania makijażu minęło 10 lat, a on wciąż sie utrzymuje, mówimy już o tatuażu. Pigment został wprowadzony do skóry właściwej, dlatego nie został w naturalny sposób usunięty. Zarówno barwnik z brwi, jak i kreskę na powiece możemy usunąć odpowiednim laserem pikosekundowym. 

Laser pikosekundowy posiada bardzo krótki impuls, a związana z tym niska energia termiczna przyczynia się do wysokiego bezpieczeństwa oraz minimalnego ryzyka powstawania blizn w miejscu zabiegu. Usuwanie makijażu na powiekach z uwagi no bezpośrednie sąsiedztwo oka jest zabiegiem bezpiecznym, jeżeli spełnione są określone warunki. Gałkę oczną zabezpiecza się specjalnymi tytanowymi osłonami, które chronią oko. Oko jest bezpieczne, powieki skutecznie  znieczulone, więc zabieg jest dla pacjenta komfortowy. W miejscu zabiegu może wystąpić obrzęk, dlatego należy uwzględnić 3-4 dniowy czas rekonwalescencji. Oba obszary można wykonać jednocześnie (brwi i kreska). Zabieg usunięcia makijażu permanentnego przy pomocy dobrej klasy lasera pikosekundowego wykonuje się najczęściej w serii 3-6 zabiegów natomiast tradycyjny laser Q-switch lub nawet niektóre inne „lasery pikosekundowe” wymagają znacznie większej ilości zabiegów. 

Tkanka po laserach pikosekundowych szybciej się goi, dlatego po serii zabiegów śmiało można decydować się na nowy makijaż, ponieważ nie występują blizny, które mogłyby uniemożliwić wprowadzenie nowego pigmentu - przy laserach pikosekundowych taka sytuacja nie ma miejsca. Krótki impuls nie jest szkodliwy dla mieszków włosowych, co jest bardzo ważne w przypadku brwi i rzęs. 

W naszej Klinice posiadamy dwa lasery pikosekundowe najwyższej klasy, zajmujemy się usuwaniem makijażu brwi, oczu oraz ust. Zapraszamy na zabieg. 

Panie Doktorze, ostatnio coraz więcej mówi się o osoczu i jego zastosowaniu w terapiach laserowych. Czy takie połączenie to dobry pomysł? Jakie są różnice pomiędzy zabiegami laserowymi z osoczem i bez niego?

Szanowna Pani, 

Biorąc pod uwagę obecną porę roku, myślę, że to bardzo dobre pytanie. Właśnie teraz, coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z wykorzystaniem laserów po to, aby zdążyć z całą serią zabiegów jeszcze przed nadejściem słonecznej pogody. 

Terapie laserowe mają głównie na celu odmłodzenie czyli zagęszczenie kolagenu i elastyny - przebudowę skóry. Dodatkowo dzięki nim pozbywamy się również rozszerzonych porów, zmarszczek, blizn, rozstępów, a także przywracamy skórze świeży, promienny wygląd. Sam zabieg z wykorzystaniem lasera daje wyraźne efekty. Jednak nie zapominajmy o tym, że efekt końcowy zawdzięczamy także odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej, suplementacji i stosowaniu się do zaleceń osoby wykonującej zabieg. 

Zastosowanie technik łączonych z osoczem pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów oraz skraca czas rekonwalescencji pacjenta. Osocze bogatopłytkowe PRP przyśpiesza gojenie się  skóry po zabiegach fotoodmładzania. Po zabiegach z użyciem laserów frakcyjnych ablacyjnych  (np. Enlighten III, Picosure, iPixel, Smart Xide2, Encore) znacznie przyśpieszamy gojenie się skóry, a także  silnie stymulujemy fibroblasty, co znacząco wzmacnia efekty pozabiegowe.  

Osocze bogatopłytkowe PRP podajemy metodą mezoterapii igłowej, a także nakładamy je na twarz lub bliznę w formie maski. Dodatkowo w naszej Klinice, po większości zabiegów laserowych wykorzystujemy naświetlanie lampami LED, aby zmniejszyć obrzęk, działać przeciwzapalnie i jeszcze bardziej przyśpieszyć regenerację tkanek.

Jeśli nadal nie jest Pani zdecydowana lub jeśli chce Pani zobaczyć na zdjęciach, jaka jest różnica po takim samym zabiegu z osoczem, jak i bez niego - zapraszamy do Kliniki Zawodny, gdzie pomożemy Pani pozbyć się wszelkich wątpliwości.

3( 136)
Marzec'20
gajda