Eko ciekawostki

Autor

Karolina Wysocka

Jedno dziecko, jedno drzewo

W Szczecinie będzie można posadzić drzewo, by upamiętnić narodziny dziecka. Akcję zapoczątkowało podpisanie listu intencyjnego przez włodarzy miasta i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Wszystko to w ramach programu „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Idea spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Pomysł był już wykonywany w wielu polskich miastach, a został zaczerpnięty ze Szwajcarii. Ciekawa idea początkowo zainteresowała leśników ze Szczecinka, a później stała się programem Lasów Państwowych. Zwolennicy projektu podkreślają, że to świetny sposób na promowanie ekologii, naukę szacunku do zieleni, a także zachęcenie innych do kreowania własnego otoczenia. Uczestnictwo w akcji jest bezpłatne.

Energia z Miedwia

Woda z Miedwia produkuje prąd! Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji zrealizował ciekawą inicjatywę proekologiczną. Celem projektu jest produkcja energii elektrycznej z odnawialnego źródła naturalnego. Przedsiębiorstwo we wnętrzu miedwiańskiej magistrali wodociągowej umieściło turbinę prądotwórczą. Urządzenie do napędu i produkcji energii wykorzystuje spadek grawitacyjny w rurociągu. Taki sposób wytwarzania prądu umożliwia duża różnica poziomów między Miedwiem a zakładem „Pomorzany”. To pierwsza taka inicjatywa w regionie i druga w Polsce. Co ciekawe, ZWiK ma więcej „zielonych” pomysłów. Wykorzystuje już farmy fotowoltaiczne oraz produkuje energię z biogazu.

Zieloni bohaterowia

Każdy może stać się Planet Hero. Czwórka Polaków wpadła na pomysł ratowania świata. Założyli platformę, dzięki której każdy może zostać obrońcą zieleni, a do tego zarobić na sprzątaniu swojej okolicy. Polski start-up połączył idee ochrony środowiska z crowdfundingiem, czyli finansowaniem społecznym. Projekt Planet Hero jest bardzo prosty. Każdy, kto posprząta zaśmiecony teren naturalny i udokumentuje akcję zdjęciami może opublikować swoją aktywność na platformie, stając się „bohaterem planety”. Wszyscy, którym spodoba się ta inicjatywa, mogą zaś ją wesprzeć poprzez przekazanie dotacji finansowej. Pomysł Polaków okazał się strzałem w dziesiątkę i ma naśladowców na całym globie.

 

Vogue w trosce o przyszłość

Włoska biblia mody na początku roku zadziwiła cały świat. W styczniowym numerze „Vogue Italia” fotografia ustąpiła miejsca ilustracji. Skąd taki pomysł? Z troski o środowisko. Niedawno 26 redakcji magazynu z całego świata zobowiązało się promować ekologię i dążyć do zachowania planety dla przyszłych pokoleń. Włoski „Vogue” wziął sobie do serca te idee, pięknie rozpoczynając nowy rok. W styczniowym numerze pojawiły się prace malarskie i rysunkowe, wykonane przez siedmioro artystów, znanych oraz debiutujących. Jak podkreślają twórcy słynnego magazynu, to krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Zaoszczędzone na rezygnacji z produkcji sesji pieniądze postanowiono zaś przeznaczyć na odbudowę muzeum w Wenecji, które zniszczyła powódź.

Nowe zwierzęta

Media często rozpisują się o ginących gatunkach, na szczęście naukowcom regularnie udaje się też jeszcze odkrywać nowe zwierzęta. Specjaliści oceniają nawet, że ogromny procent światowej fauny nie został jeszcze opisany. Ostatnio odkryto 10 nowych ptaków na indonezyjskich wyspach. Wśród nich są np. wachlarzówka, świerszczak czy myzomela. Odkrycie nie tylko ułatwi ochronę gatunków, ale też pomoże naukowcom, którzy szukają nowych zwierząt, bo pokazuje, że warto skupiać się na unikalnych ekosystemach. W Polsce także regularnie ogłaszane są nowe odkrycia, wśród nich są płazy i gady. To wszystko pokazuje, jak bardzo fauna naszej planety jest niezwykła, różnorodna oraz fascynująca.

Ogród dobry na wszystko

Zieleń to ważny element każdego miasta. Doskonale zdają sobie z tego sprawę mieszkańcy Danii i Niemiec, którzy z zapałem oddają się prowadzeniu ogrodów społecznych w swoich miastach. Zielone zakątki tworzą miłośnicy kwiatów, uprawy roślin jadalnych, a nawet i hodowcy pszczół. Czasem pojawiają się w nich małe warzywniaki oraz bary, które funkcjonują na zasadzie kooperatywy, pomagając utrzymać całą infrastrukturę. Ogrody są bardzo różne, niektóre mają charakter uprawny, inne ozdobny. Idea zdobywa coraz większe uznanie w Polsce, również w Szczecinie powstają podobne inicjatywy. Warto je wspierać, bo pełnią funkcje integracyjne, pomagają budować relacje międzyludzkie, a także są miejscami, w których można odpocząć od codziennego zgiełku. Naukowcy podkreślają również, że w nich tkwi przyszłość zdrowego żywienia!

3( 136)
Marzec'20