Historia i luksus

Umiejscowiony w centrum miasta, w blisko stuletnim budynku po legendarnych Zakładach Odzieżowych Dana, czterogwiazdkowy hotel jest wyjątkowym miejscem na mapie Szczecina. I nie chodzi wyłącznie o historyczną przeszłość budowli, w której się znajduje, ale również o sam klimat miejsca. Klasyczne, eleganckie wnętrza, nawiązujące stylistyką trochę do XIX wieku, a trochę do lat 30. i 40. pozwalają gościom hotelu przenieść się w inne czasy.  

Autor

Aneta Dolega

galeria

Dana na wzór innych światowych hoteli nie zamyka swoich podwoi dla ludzi z zewnątrz, wręcz przeciwnie. Z jego uroku i oferty mogą skorzystać wszyscy. Począwszy od restauracji, a skończywszy na zorganizowaniu przyjęcia weselnego. Nawet zwykła kawa smakuje tu inaczej… O tej ofercie porozmawialiśmy z Marzeną Bednarczyk, dyrektor hotelu Dana. 

Zacznijmy od hotelowej restauracji. Nie wszyscy nadal wiedzą, że z jej dobrodziejstw mogą korzystać nie tylko hotelowi goście. Na całym świecie restauracje znajdujące się w hotelach są do dyspozycji wszystkich osób, część z nich ma własną wyrobioną renomę. Co zatem dobrego znajdziemy w Danie?

W naszej restauracji głównie bazujemy na polskich daniach, ale w oryginalnej odsłonie. Nie brakuje również francuskich i włoskich inspiracji. To kuchnia wyniesiona na wyższy poziom kulinarny, doceniona przez prestiżowy Żółty Przewodnik Gault & Millau, który wyróżnił nas już trzeci rok z rzędu. Menu jest bogate, a co miesiąc dodajemy wkładkę sezonową opartą na produktach z danej pory roku. Sama restauracja wpisuje się w klimat hotelu. Jest kameralna, na 50 miejsc i jest utrzymana w stylu klasycznej elegancji nawiązującej wystrojem do XIX-wiecznych salonów.   

Kolacja czy obiad to nie wszystko, w restauracji można urządzić swoją imprezę. Jak to wygląda w praktyce? 

Tak, zarówno w restauracji, jak i w większej sali bankietowej można urządzić przeróżne uroczystości, służbowe czy prywatne jak np. wesele. Jeśli państwo młodzi nie planują dużego przyjęcia weselnego, a jedynie kameralny obiad, nasza restauracja będzie idealna. W naszych salach konferencyjnych można śmiało zorganizować ślub cywilny, zresztą coraz więcej par zgłasza się do nas z taką propozycją. Dysponujemy pięcioma nowocześnie wyposażonymi salami konferencyjno-bankietowymi. System przesuwanych ścian pozwala na dostosowanie powierzchni do każdej okoliczności. Trzy górne sale można połączyć w jedną całość, tworząc w ten sposób dużą powierzchnię bankietową. Na konferencji w układzie teatralnym możemy pomieścić aż do 250 osób, tymczasem na weselu ugościmy maksymalnie 140 biesiadników przy okrągłych stołach. Zapewniamy też parkiet, który można rozstawić w dowolnym miejscu. Sale posiadają typowe konferencyjne wyposażenie, a więc ekran z rzutnikiem czy nagłośnienie. Aranżacja może być dowolna, my dysponujemy białymi pokrowcami na stoły i krzesła, ale jesteśmy otwarci na współpracę z dekoratorami. 

 

Przyjęcia weselne to nie wszystko. 

Organizujemy również wieczory panieńskie i kawalerskie. Nasi goście mają wtedy do dyspozycji ekskluzywną salę VIP z okrągłym barem na wyłączność i pysznymi przekąskami. Jest również możliwość zorganizowania dodatkowych atrakcji, na przykład zabieg SPA dla pani młodej czy degustacja whisky dla pana młodego. Myślę, że taki wieczór w centrum miasta jest dobrą alternatywą dla podobnych imprez. Dzięki atmosferze i wnętrzu można się na chwilę przenieść w zupełnie inny świat i oderwać się od tego, co na zewnątrz. 

Hotel jest przygotowany również na imprezy innego rodzaju. Sami kilka lat temu zorganizowaliśmy u państwa sesję zdjęciową. Zresztą bardzo udaną. 

Udostępniamy przestrzeń hotelową pod konferencje, szkolenia, eventy firmowe czy imprezy integracyjne. Nasze wnętrza idealnie nadają się pod sesje zdjęciowe, modowe, zresztą były już wykorzystywane przez blogerów, fotografów czy tak jak pani wspomniała, przez państwa magazyn. Często zatrzymują się u nas znani artyści, którzy akurat goszczą w Szczecinie, organizowane są także gale wręczenia nagród. Tak naprawdę każdy może skorzystać z hotelowej przestrzeni. Za to po raz pierwszy odbędzie się u nas bardzo ciekawe wydarzenie, a mianowicie spektakl teatralny. Przedstawienie zostanie pokazane w specjalnie zaaranżowanej sali bankietowej, a o szczegółach poinformujemy niedługo. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Chętnie też wchodzimy we współpracę z różnymi instytucjami kultury. 

Położenie i historia budynku, w którym znajduje się hotel są dodatkowymi atrakcjami.  

To prawda i próbujemy to w pewien sposób wykorzystać. Niedawno rozmawialiśmy z Muzeum Techniki i Komunikacji. Swego czasu był u nich zorganizowany pokaz mody z projektami z dawnej Dany. Być może powtórzymy to wydarzenie w naszych wnętrzach: jest taki pomysł. W końcu historia tego budynku zobowiązuje i idealnie pasuje. 

A powstająca w sąsiedztwie Hanza Tower będzie miała wpływ na waszą działalność? 

Powstanie Hanzy Tower to dodatkowy plus. Już teraz wiemy, że nasi hotelowi goście będą mogli skorzystać z basenu, który tam powstaje. Jest co prawda u nas przestrzeń SPA, ale ze względu na ograniczenia metrażowe budowa basenu była niemożliwa. Oprócz tego do dyspozycji dostaniemy podziemny parking.  Jako hotel nie narzekamy na brak zainteresowania, świetnie funkcjonujemy pod tym kątem. Zależy nam, by przyciągnąć szczecinian, by nas odwiedzili, skorzystali z naszej oferty i po prostu zobaczyli jak wygląda hotel. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

 
Hotel Dana Business&Conference
Wyzwolenia 50
Szczecin

tel. 91 820 77 00  |  www.hoteldana.pl

3( 136)
Marzec'20